Ierosinājumu rīkot tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu saskaņā ar Satversmi Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK)var iesniegt tikai tad, kad apritējis gads kopš Saeimas sanākšanas. 1.novembris bija pirmā diena, kad attiecībā uz 14.Saeimu tādus pieteikumus varēja iesniegt. Kā redzams, daudzi bija tā nogaidījušies šo mirkli, ka jau pirmajā šā datuma minūtē CVK iesniegti trīs partiju iesniegumi. Kopumā pirmajās divās dienās saņemti iesniegumi no septiņām dažādām politiskajām partijām ar ierosinājumu rīkot parakstu vākšanu par iespēju rīkot referendumu, lai atlaistu Latvijas Republikas 14.Saeimu.
Ja divi iesniedzēji, parlamentā pārstāvētā “Latvija pirmajā vietā” un “Stabilitātei!” , jau sen gāja ar šo saukli, pārējie pieci – “Tautas varas spēks”, “Suverēnā vara”, “Tautas kalpi Latvijai”, “Apvienība Jaunlatvieši” un partiju apvienība “Pamats-LV” – lielai daļai sabiedrības, iespējams, bija atklājums. Nez vai daudzi zināja, ka tādas partijas pastāv. Var gan minēt, ka politisko partiju reģistrā ir apmēram 65 politiskās partijas un apvienības, esam naski uz to dibināšanu.
Interesantākais, ka abas parlamentā pārstāvētās partijas grib atlaist pašas sevi, lai gan patiesībā varētu taču aiziet tāpat, lepni aizcērtot parlamenta durvis. Nē, kaut kā jāizsit lielāks politiskais kapitāls, izmantojot nodokļu maksātāju naudu. Tagad nākotnē arī citiem amats būs rokā. Ja partiju ievēlē, bet pie valdīšanas tā netiek, var pieprasīt atlaist parlamentu, varbūt ārkārtas vēlēšanās veiksies labāk. Interesanti, kas notiek gadījumā, ja, pieņemsim, tagad lieta nonāk līdz ārkārtas vēlēšanām un tajās šīs divas partijas iekļūst Saeimā, bet pie valdības veidošanas atkal netiek? Vēlreiz pieprasīs atlaist Saeimu?
Centrālajai vēlēšanu komisijai tagad 10 dienu laikā jāizvērtē visi iesniegumi un jālemj, kuri atbilst likumos noteiktajām prasībām, tostarp likumam “Par tautas nobalsošanu”, un ir reģistrējami. Nez, kas notiek, ja atbilst visi septiņi? Tad rīko septiņas parakstu vākšanas, tā teikt, lai ir normāla cīkstēšanās, kuri savāks vairāk parakstu. Ja apvieno vienā, kāds taču no iesniedzējiem var apvainoties un sūdzēties tiesā, cenšoties panākt, ka tieši viņš būs tas galvenais atlaidējs.
Protams, valstī viss nav kārtībā, to pateiks ikviens, bet vai šajā laikā tiešām ir īstais brīdis tādām iniciatīvām? Jautrākais, ka viens no pieteicējiem ir tas pats, kuru jau reiz tauta atlaida, tikai tagad viņš ieradies baltā zirgā kā glābējs, lai atlaistu citus, tostarp sevi. Varbūt pēc laika varēs stādīt sarakstu, kurš deputāts cik reižu atlaists.
Tāda nu ir tā demokrātija, nepietiek, ka nodokļu maksātāji maksā deputātiem, kuri iesniedz pieteikumu par sevis atlaišanu, algu, tagad būs jāmaksā arī par parakstu vākšanu. Un tie nav simti eiro, bet krietni, krietni vairāk. Šajā laikā, kad redzam, ka līdzekļu trūkst visiem, demokrātijas vārdā nāksies atrast naudu arī parakstu vākšanai un, ja savāks nepieciešamos, arī referendumam.
Vēl pamanīju, ka sociālajā vietnē Facebook vēlēšanu komisijas sabiedrisko attiecību vadītājs ierakstījis, ka vieni iesniedzēji vēloties referendumu par iespēju atlaist 13.Saeimu. Tas nekas, ka tā jau vairāk kā gadu nestrādā, labāk vēlāk nekā nekad. Ienāca prātā, ka pandēmijas laikā bija politiskie aktīvisti, kuri prasīja, lai viņiem uzrāda Satversmes oriģinālu, pretējā gadījumā varot uzskatīt, ka Latvijas valsts nemaz nepastāv. Ja raugāmies uz šo analoģiju, varbūt drīzumā gaidāms kāda politiskā spēka pieteikums atlaist Satversmes sapulci.
Komentāri