Nedēļu Cēsīs viesojās Vācijas sadraudzības pilsētas Ahimas delegācija. Sociālās, kultūras un izglītības jomas speciālisti iepazinās ar labi paveikto un problēmām, kādas ir Latvijā, un akcentēja, kā jautājumus risina Lejassaksijas federālajā zemē.
“Druva” jau uzklausīja ahimiešu vērtējumu par sadarbību, kas pilsētu starpā rit sešpadsmito gadu. Atzinīgi kopā paveikto un gūto pieredzi vērtē arī Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders.
“Vērtējot ne tikai Cēsu rajona, bet visas valsts pieredzi, varu droši teikt- esam ļoti ilglaicīgi un pastāvīgi sadarbības partneri. Un tā ir neatsverama pieredze, jo sadarbību sākām laikā, kad Latvija tikko atguva neatkarību, ahimieši mūs atbalstīja visos demokrātijas procesos. Tolaik došanās pieredzes apmaiņā uz ārvalstīm bija retāks pasākums nekā tagad un arī iespēja vērtēt procesus, kādi pie mums tikai aizsākās. Sadarbības laikā Ahimas pašvaldība regulāri ir sniegusi arī finansiālu atbalstu konkrētu sociālu un izglītības projektu ieviešanā, bet vēl nozīmīgāk, ka šo gadu laikā jau varam meklēt kopīgo un atšķirīgo sfērās, atklāti runāt par problēmām un meklēt risinājumus.
Sadarbības partneri ar gandarījumu arī šajā tikšanās reizē uzsvēra Cēsu plašos soļus pretim attīstībai. Viņi atzina, ka no malas ļoti labi redz, cik ļoti mainās dzīve Cēsīs, iedzīvotāju attieksme pret notiekošo.
Tieši pilsoniskās sabiedrības lomu sadarbības paplašināšanā es šobrīd izvirzu priekšplānā, uzņēmējiem, iestādēm, sabiedriskajām organizācijām pat iesaku veidot individuālus kontaktus ar Ahimu, jo noteikti esam tikuši pāri laikam, kad visas aktivitātes notika pašvaldību sadarbības līmenī. Daudzu nozaru speciālisti var tagad doties un iepazīt vāciešu pieredzi.
Zinu pozitīvu piemēru, kas apliecina, ka Cēsu vārds izskan turienes sabiedrībā. Nesen Cēsīs bija ieradusies tūristu grupa tieši no Ahimas, jo iedzīvotāji vēlējās iepazīties ar pilsētu, par kuru stāsta vietējie plašsaziņas līdzekļi. Šajā vizītē kopā ar Ahimas bibliotēkas, kultūras centra un pašvaldības darbiniekiem bija ieradušies arī divu izdevumu žurnālisti, tas nozīmē, ka mūsu pilsētā redzētais atkal tiks stāstīts un pie mums notiekošo vērtēs turienieši.
Atzīstu, ka Cēsu pašvaldībai ir izveidojusies augstvērtīga sadarbība ar Ahimu, atzinīgi vērtēju arī sastrādāšanos ar sibīriešiem Tarā un Tireso pašvaldību Zviedrijā, un esmu ar abām rokām par jaunu sadarbības partneru meklēšanu. Sadarbība starpvalstu līmenī atzinīgi tiek vērtēta Eiropas Savienībā.
Ar ahimiešiem bija diskusijas par to, ka Cēsis, popularizējot vēstures, kultūras vērtības, ir kļuvušas ne tikai par Vidzemes un visā Latvijā atzinīgi vērtētu tūrisma centru. Un sadarbības partneri ar lepnumu novērtēja iespējamību, ka 2014. gadā Cēsis varētu kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Mums ir ambīcijas piedalīties konkursā, ja arī nevinnēsim, tad padarītais darbs noteikti ļaus aktivizēt starpvalstu sadarbību vairākās nozarēs. Kā zināms, Briselē labprāt finansējumu piešķir sadraudzības projektiem, kas sekmē kādas jomas attīstību konkrētā zemē- uzlabo infrastruktūru, vairo tūrisma produktus un dažādo kultūru.
Uzskatu, ka šajā gadā, sadarbojoties ar Ahimas kolēģiem, mums kopīgi ir izdevies paveikt visu iecerēto. Zinu, ka Ahimas pašvaldības vadība rudenī vēl pabūs Cēsīs, tad mēs iezīmēsim nākamā gada mērķus. Un uzsvaru liksim uz individuālu sadarbības plānu realizēšanu, lai savstarpēji kontaktus meklē uzņēmīgas skolas, redakcijas, uzņēmumi, sociālās un veselības aprūpes nozares speciālisti. Sadarbībā pavadītie gadi ir kā pierādījums, ka visi, kas sarunas, domu apmaiņu uzsāk, ir tikai ieguvēji. Un ļoti nepieciešama ir saskare tieši profesionālajā jomā, lai sekmētos interesantu projektu izstrāde un ieviešana.” Pierakstījusi Ilze Kalniņa
Komentāri