Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sadarbība ir jāmācās

Druva
23:00
10.04.2007
9

(Jaak Jõerüüt) Igaunijas Republikas vēstnieks Latvijā

Šeit, Baltijas jūras krastos, kur vēl tik nesen norisinājās atkalapvienošanās ar atvērto Eiropu, vienkārši iedzīvotāji, augstākie politiķi, diplomāti un speciālisti – analītiķi – par Eiropu un Eiropas Savienību domā atšķirīgi, katrs no sava skata punkta.

Analītiķu interesēs ir izcelt savas oriģinālās domas uz pārējo fona. Eiropas attīstības fonu viņi izmanto, vadoties pēc sava rakstura. Optimisti ar to pierāda krāšņu tagadni un vēl krāšņāku nākotni, toties pesimisti, pamatojoties uz izvēlētajiem faktiem, apgalvo, ka viss tūdaļ būs dziļā purvā, ja ne rīt, tad parīt noteikti.

Diplomāti kā čaklas bitītes ik dienu vāc faktu graudus un ziņas par valdošajām noskaņām, lai lēmēji valstu galvaspilsētās vai Eiropas centros saņemtu pietiekamu materiālu daudzumu.

Augstākajiem politiķiem ir jālemj. Taču sabiedrībā ir izplatīts viedoklis, ka lēmumu pieņemšanai vienmēr pietrūkst informācijas un laika. Tomēr laiks negaida, Eiropas ministru un valstu vadītāju savstarpējās tikšanās un apspriedes notiek, ja ne gluži ar pulksteņa precizitāti, tad ar tādu pat nesatricināmu regularitāti kā dabā mainās gadalaiki.

Parasts Igaunijas (man šķiet, arī Latvijas) iedzīvotājs saistībā ar Eiropas Savienību vispirms domā par naudu. Tas ir nedaudz skumji, taču neizbēgami. Mēs esam nosacīti nesen tikuši ārā no tā sauktā Padomju Savienības cietuma, kura viena no izteiktākajām pazīmēm bija vispārēja nabadzība. Protams – kā materiāla, tā garīga. Un nu katru cilvēku interesē viņa alga, autobusa biļetes vai degvielas, celtniecības materiālu, tūrisma ceļazīmes, sadzīves tehnikas vai gaļas kilograma cena, un viņš cenšas saprast, kā Eiropas Savienība šo cenu ietekmē.

Visiem šeit pie Baltijas jūras dzīvojošajiem cilvēkiem šad un tad grūtās un drūmās dienās galvā pazib spītīga doma – kā būtu tad, ja nebūtu Eiropas Savienības un mēs par savām lietām lemtu paši. Laiku pa laikam tas būtu jāpārdomā. Šo domu vajadzētu pat pamatīgi attīstīt, jo caur to katram cilvēkam būtu jāsaprot, cik neomulīgi nenoteikta un atbaidoši nedroša tad būtu mūsu valstu un tautu, kā arī katra atsevišķa cilvēka dzīve šeit un tagad.

Šobrīd, kad mēs svinam Eiropas Savienības pusgadsimta godus, es nevēlos uzstāties ar triviāliem skaitļu piemēriem, kas pierāda Eiropas pašreizējo ekonomisko veiksmi, vai uzskaitīt vispārzināmus dižus vēstures faktus. Tomēr es nevēlos uzstāties arī ar zvērīgu kritiku, ar ko aizraujas augstprātīgi ļaudis vien savai pašapmierinātībai. Es esmu pārliecinājies, ka Eiropas Savienībai ir trūkumi, taču tai pat laikā Eiropas Savienība ir arī īpašs veiksmes stāsts. Ļoti daudzi šodien ir aizmirsuši, ka Eiropas Savienība tika radīta, lai Eiropas lielās valstis beigtu savstarpējos karus. Karadarbība, starp citu, ir ekonomiskā ziņā neizmērojami dārgāka par jebkuru civilo krīzi. Nemaz nerunājot par pārējo postu, ko tā nes cilvēcei. No kara Eiropas Savienībā patiešām ir izdevies izvairīties. Atceroties cilvēces asiņaino vēsturi, tas ir liels panākums pat tad, ja kāds to uzskatītu par Eiropas Savienības vienīgo sasniegumu.

Igaunijas un Latvijas augstākajiem politiķiem, diplomātiem, analītiķiem un vienkāršajiem iedzīvotājiem vajadzētu prātā paturēt dažas svarīgas domas. Pirmkārt, to, ka mums vēl tikai jāmācās būt normāliem Eiropas Savienības dalībniekiem. Otrkārt, ka pasaule virzās uz sadarbības pusi, nevis atdalīšanās virzienā. Visu nosaka virziena izpratne. Tikai pēc tam nāk sīkumi. Pirms dažiem desmitiem gadu pāris valstiska svarīguma cilvēku gribēja mainīt Sibīrijas upju teces virzienu, likt upēm tecēt pretēji. Upes vēl arvien plūst savā virzienā, taču no kartēm izzuda tā milzu valsts, kas tā rīkojās, saukta par Padomju Savienību.

Bet sadarbības māksla nav Dieva dota dāvana, tā jāmācās ik dienas no jauna. Eiropas Savienībā un visā pasaulē. Slavens somu diplomāts Maks Jakobsons ir teicis: „No Eiropas Savienības pakāpeniski izveidosies mazāka ANO”. Ļoti ceru, ka līdzās prātus pārņēmušajai ekonomiskajai tēmai cilvēkiem pietiks laika atcerēties arī Roberta Šūmaņa ideālus un aizdomāties par mūsu dzīvās planētas Gaijas likteni.

Laimīgu Eiropas Savienības dzimšanas dienu, mīļie latvieši!

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Eiropas Savienības valstu vēstniecībām Latvijā visa gada garumā veido rakstu sēriju „Eiropas Savienībai – 50”. Arī šis raksts tapis minētās sadarbības ietvaros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi