Katrs būs lasījis vai dzirdējis par sabiedrības iniciatīvu platformu “manabalss.lv”, kurā, kā vēsta portāls, “ikviens 16 gadu vecumu sasniedzis Latvijas pilsonis var ierosināt un parakstīt iniciatīvas labākas Latvijas veidošanai”. Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par dažādām parakstu vākšanām, radies pat iespaids, ka, tiklīdz parādās kāda problēma, tūlīt sākas balsu vākšana. Jaunākais rosinājums – uzreiz pēc tam, kad izskanēja ziņa, ka nauda, ko ārvalstīs strādājošie sūta uz Latviju, iespējams, tiks aplikta ar nodokļiem, Eiropas Latviešu apvienība aicināja visus Latvijas cilvēkus pasaulē parakstīties par iespēju sniegt atbalstu tuviniekiem Latvijā bez divkārša nodokļu sloga un sodāmiem administratīviem pārkāpumiem. Pāris dienās savākti 1016 atbalsta paraksti, taču, kas zina, vai iniciatīvu parakstīs 10 tūkstoši cilvēku, kas nepieciešams, lai tā nonāktu lēmumu pieņēmēju dienaskārtībā.
Šobrīd portālā iespējams parakstīties par gandrīz 90 dažādām iniciatīvām, taču pieredze rāda, ka tikai nelielai daļai ierosinājumu izdodas savākt vajadzīgo parakstu skaitu. Arī tas nenozīmē, ka sabiedrības viedoklis tiks ņemts vērā, jo daudzas iniciatīvas, piemēram, samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi pārtikai, apkurei, Latvijā atstāt vasaras laiku cauru gadu un citas, valdībā vai parlamentā nav atbalstītas.
Iedzīvotāju iesniegtās iniciatīvas ir ļoti dažādas, arī sabiedrības atsauksme atšķirīga. Dažkārt izdodas savākt nepieciešamos 10 tūkstošus parakstu, taču dažiem ierosinājumiem cilvēku atbalsts arī paliek tālu no vēlamā. Pārskatot iniciatīvu sarakstu, rodas jautājums, vai šis sabiedrības attieksmes instruments nedegradējas, vai tajā piedāvājumā nepazūd vērtīgas idejas, vai cilvēki neapjūk un vairs nevēlas portālā iegriezties.
Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks to noraida, sakot, ka šī ir atbalstāma iniciatīva, jo tā cilvēki var izteikt dažnedažādas problēmas, ierosinājumus: “Redzam, ka cilvēkiem ir daudz dažādu priekšlikumu, ierosinājumu, un, ja viņi var savākt nepieciešamos 10 tūkstošus balsu, tas nozīmē, ka ierosinājums ir pietiekami nozīmīgs.”
Taču, apskatot portālu, redzams, ka ar atbalstu nemaz tik labi nesokas. Piemēram, iniciatīva samazināt noteikto normēto darba stundu skaitu trīs nedēļās ieguvusi 1600 balsu.
K. Sedlenieks norāda, ka portāls uzskatāmi demonstrē konkrētās problēmas aktualitāti: “Sabiedrībā ir cilvēki, kuri ir “politiski skaļi”, kuri visur izsaka savas “vienīgās un pareizās” domas kādā jautājumā, un viņiem šķiet, ka tā domā arī citi cilvēki. Tā, protams, ir ļoti saprotama pārliecība, kas piemīt lielākai daļai cilvēku. Ja šajās sarunās kāds iebilst, viņš tiek uzskatīts par tādu kā “balto zvirbuli”, izņēmumu, kurš nedomā kā visi. Tad nu portāls “manabalss.lv” skaidri parāda, kas ir kas un kāds ir reālais sabiedrības noskaņojums. Ja cilvēks piesaka savu iniciatīvu un tā savāc vien pārdesmit vai simts balsu, viņš var pārliecināties, ka tā kā viņš domā retais.”
Savākto balsu skaits pie daļas iniciatīvu tiešām labi parāda sabiedrības noskaņojumu. “Virtuves” sarunās nereti dzirdēts, ka no valsts iestāšanās Eiropas Savienībā nekāda labuma nav, ir jāstājas ārā, taču iniciatīva par Latvijas izstāšanos no Eiropas Savienības nepilnos piecos gados savākusi tikai 3313 balsis, kas parāda sabiedrības patieso attieksmi.
Iniciatīva aizliegt mazgadīgām personām pārdot saldinātus, krāsainus un gāzētus dzērienus un neveselīgus našķus mēnesī saņēmusi 180 cilvēku atbalstu. Šajā nedēļā pieteiktas divas interesantas iniciatīvas – par ogu lasāmo kombainu izmantošanas aizliegumu purva dzērveņu lasīšanā, ko pagaidām atbalstījuši 28, un slēgto slimnīcu vietā veidot armijas hospitāļus, un Zemessardzei bezmaksas veselības aprūpi, kam pagaidām tikai 12 balsis. Laiks rādīs, vai šīs problēmas sabiedrībai ir aktuālas, visticamāk, diezin vai.
Taču šis portāls varētu būt vieta, kur ielūkoties valdības, parlamenta vīriem un sievām, lai redzētu, kas ir tās problēmas, kas satrauc cilvēkus. Arī K. Sedlenieks norāda, ka šī iniciatīva uzskatāmi parāda, kāds ir sabiedrības uztraukumu spektrs: “Mūsu valsts struktūra uzbūvētā tā, ka tai būtu jābalstās uz cilvēku iesaisti politiskajās partijās un tieši caur tām šos jautājumus arī vajadzētu virzīt. Bet, kā redzam no aptaujām, politiskajām partijām ir ļoti zems reitings. Te gan jāpiebilst, ka tas nav tikai Latvijas, bet visas pasaules fenomens, un tādi instrumenti kā “manabalss.lv” acīmredzot ir mēģinājums kaut kādā veidā panākt tiešāku pilsoņu iesaisti politisko lēmumu pieņemšanā. Manuprāt, šis process saistīts ar to, ka mūsu dzīve un tehnoloģijas ir attīstījušās prom no tās situācijas, kādā bija Eiropa un pasaule laikā, kad izveidojās parlamentārās demokrātijas, pārstāvnieciskās demokrātijas idejas. Varbūt mums šobrīd nepieciešama jauna demokrātijas forma, bet vēl īsti neesam sapratuši, kādai tai būt. Šis, iespējams, ir viens no mēģinājumiem, kā palielināt cilvēku iesaisti apstākļos, kad politisko partiju ideja acīmredzami noriet.”
Komentāri