Pēdējos piecos gados puse Latvijas iedzīvotāju samazinājusi sociālās aktivitātes, toties piektā daļa jeb 22% atzīst, ka ar draugiem, radiem, kolēģiem vai domubiedriem noteikti gribētu kontaktēties vairāk, un vēl divtik atzīmējuši, ka “drīzāk- jā”, gribētu to darīt. Tā liecina “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja. Izteikta vēlme vairāk satikt radus un draugus ir cilvēkiem darbaspējīgā vecumā, kad, visticamāk, nav iespējams veltīt tik laika, cik gribētos. Vairāk tikties, sarunāties vēlētos seniori vecumā no 60 līdz 74 gadiem, ko varētu saistīt ar aiziešanu pensijā, kad mainās ierastais dzīves ritms un nav vairs ikdienas saskarsmes ar darbabiedriem,
Saprotams, pandēmijas laiks sociālo izolāciju un vientulību veicināja. Un “Mēness aptiekas” farmaceite un diennakts aptiekas vadītāja Gunita Pētersone vērš uzmanību, ka “uz aptieku nāk vientuļi cilvēki, kuriem vairāk par izsniegtajām zālēm ir vajadzīga saruna. (..) Protams, jābūt arī laikam tikai sev, bet apmeklēt pasākumus, tikties ar draugiem, radiem ir ļoti svarīgi, jo, uzturot sociālos kontaktus, sarunājoties, daloties izjūtās, rūpēs, cilvēks vienlaikus rūpējas par sevi”. Diemžēl nereti, jo vientuļāks cilvēks jūtas, jo mazāk pievērš uzmanību savai labsajūtai – veselīgam uzturam, aktīvam dzīvesveidam.
Tamdēļ prieks, ka Cēsu novadā ir tik daudz nevalstisko organizāciju, kas rosina un sniedz iespēju būt aktīvām dažādām sociālajām grupām. Esot starp savējiem, rodas ieceres dažādām kopīgām nodarbēm, kas rada prieku un iedvesmu citiem darbiem.
Tomēr interesanti- tajā pašā pētījumā secināts, ka jaunieši, kuri biežāk ir sociāli aktīvi, nereti atzīst, ka tik un tā jūtas vientuļi. Ceru, tie jaunie cilvēki – dziedātāji un dejotāji-, kuri ir Dziesmu un deju svētku dalībnieki un ne mirkli nevar būt mierā, – pavisam noteikti ir sociāli aktīvi un nemaz, nemaz nejūtas vientuļi. Jo domājams, dziedātāji un dejotāji, esot kopā, neslēpjas viedtālruņu virtuālajās pasaulēs, kas patiesībā var radīt vientulības sajūtu, viņiem dzīve ir interesanta tieši šeit un tagad. Varam secināt, ka skaistie svētki ir ne tikai tradīciju esence, nemateriālā kultūras mantojuma demonstrācija, bet arī daudzu, daudzu cilvēku dzīves labbūtības veicinātāji.
Dziesmu un deju svētki ir īpašs kultūras pasākums, kur ikviens vienojas apbrīnojamā kopības sajūtā. Tomēr pavisam noteikti- šiem svētkiem ir vēl ļoti daudz pievienotās vērtības, kas nav definētas un nosauktas vārdā.
Komentāri