Vairākas dienas nedēļā turpina zīmēt Latvijas novadu robežas. Administratīvi teritoriālā reforma rit savā laika rāmī, lai jau pēc gada valstspilsētās un novados varētu notikt pašvaldību vēlēšanas. Cik un kādi novadi Latvijā būs, kur kāds tagadējais novads atradīsies, skaidri būs zināms, iespējams, šīs nedēļas beigās, bet līdz Jāņiem noteikti.
Saeimas deputātiem ierosinājumu netrūkst. Katrs taču par kādu novadu, pagastu vai pilsētu zina labāk nekā kolēģi. Viktors Valainis iesniedzis priekšlikumus par katru tagadējo novadu, lai tas paliek, kāds ir. Gana interesantas, spēcīgiem citātiem pārbagātas bija deputātu debates, piemēram, par Cēsu un Vecpiebalgas novadu. Bija labi dzirdams, kā deķītis velkams uz savu vai partijas interešu pusi, ja abas nevarēja vienlaikus apsegt.
Deputāts Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK), kuram piebaldzēna saknes, uzstāja par Vecpiebalgas novada saglabāšanu, atgādinot, ka Saeima aizmirst par Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem. Politiķis pauda viedokli, ka pēc Vecpiebalgas novada pievienošanas Cēsīm tā ekonomiskā situācija nemainīsies, bet tiks sagrautas tradīcijas, kas bija saistītas ar Vecpiebalgas vēsturi un kultūru. Parlamentārietis ārpus partijām Andris Kazinovskis norādīja, ka, iespējams, Vecpiebalgas novadu varētu saglabāt, jo kultūrvēsturiskās saknes un identitāte būtu jāņem vērā. Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) norādīja, ka, no vienas puses, piekrīt A.Kiršteinam, ka par Vecpiebalgas novadu ir pamats diskusijai, tomēr kultūrvēsturiskais faktors ne vienmēr pilnībā pārklājas ar to, kā jāizskatās administratīvajai teritorijai, un kultūrvēsturiskie aspekti “jāņem vērā tad, kad būs attiecīgā diskusija”. Savukārt deputāts Andris Skride (AP) apgalvoja, ka bijušie novada deputāti un arī Vecpiebalgas lielās zivjaudzētavas īpašnieks vairākas reizes apliecinājuši atbalstu Vecpiebalgas pievienošanai Cēsu novadam. Politiķis uzskata, ka Vecpiebalga savā “kultūrvēsturiskajā vērtējumā” neko nezaudēs. Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) pauda, ka būtu atbalstījis kopējas pašvaldības izveidošanu, ko veidotu Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Ērgļu novads un vēl vairāki citi pagasti ar Vecpiebalgu kā iespējamo centru, un šāda pašvaldība arī būtu nodrošinājusi Vidzemes augstienes attīstību. Tomēr tas nav noticis, tāpēc tagad J. Dombrava cer, ka jaunveidojamajā Cēsu novadā lielākās apdzīvotās vietas iegūs vietējas nozīmes attīstības centra statusu.
Jo interesanti Saeimas sēdē izpaudās deputāts Aivars Geidāns (KPV), kura uzstāšanos kāds nosaucis par neveiklu ironiju, cits par kaut kādu murgu. “Esmu absolvējis Rīgas Tirdzniecības tehnikumu, un man kursā mācījās tāds Kristaps Pilsētnieks, kurš arī pabeidza tehnikumu, un viņš ir no Vecpiebalgas. Un tad vienu reizi viņš uzaicināja mūs uz dzimšanas dienu, un tad mēs braucām ar autobusu… Ceļi bija diezgan slikti, tas bija tālais 2002.gads.
Vecpiebalga bija skaista vieta, tur viņa māja atradās tādā ieskautā meža ielokā, tur arī ezers, un mēs tur atpūtāmies. Nu, bija labs tāds laiks, pozitīvs bija…” tā, sūtot sveicienus bijušajam kursa biedram un uzsverot, ka ir jāveido lielākas, spēcīgākas pašvaldības ar attīstības centriem, pauda atbalstu Vecpiebalgas novada iekļaušanai Cēsu novadā.
Par Amatas novadu plaši izteicās ar šo pusi saistītie deputāti Mārtiņš Šteins (AP) un Jānis Butāns (JKP). “Taču mums jābūt ne tikai lokālpatriotiem, bet arī nacionālpatriotiem un jādomā par Latviju kopumā. Es kā cēsnieks esmu ne tikai Cēsu, bet visas apkārtējās teritorijas patriots,” sacīja J. Butāns, paskaidrojot, ka Vaives pagasts pēc pievienošanas Cēsīm esot strauji attīstījies. Savukārt M.Šteins sniedza ieskatu Amatas novada nākotnē. “Reformas rezultātā pašvaldībai būs lielākas finanšu iespējas, cilvēkresursi, lai veidotu pašvaldībā uzņēmējdarbības atbalsta komandu, būs iespēja veidot grantu programmas ar lielāku finansējumu, tāpat plašākas iespējas būs bērniem un jauniešiem, jo reformas rezultātā jaunajā Cēsu novadā ir vairākas stipras vidusskolas, arī ģimnāzijas, kas piedāvā gan stipendijas, gan dažādām interesēm piemērotus pulciņus un aktivitātes. Tostarp arī ceru, ka uzlabosies jaunatnes politikas īstenošana, jo Cēsu novadā tā ir labi attīstīta jau daudzus gadus. (..) Šoreiz es vēlos izteikties par nomales efektu. Nītaures pagasts jau šodien ir nomalē un tāds būs arī jaunajā Cēsu novadā. (..) secinu, ka virknē pašvaldību jau šobrīd ir nomales efekta sajūta, un daudz kur tāda ir jau gadiem,” uzskatus izteica nītaurietis un kā allaž veltīja pārmetumus tagadējām pašvaldībām, jo to galvenā vaina ir tā, ka daudzas vada ZZS biedri. “Vairumu pašvaldību vada ZZS, un tā ir arī ZZS atbildība, un ne tikai. Nomales efekta mazināšanas pasākumi, prioritāte ir pašvaldību atbildība. Nav vajadzīgas speciālas norādes no Ministru kabineta. Visas iespējas mazināt nomales efektu ir jau tagad,” atgādināja Saeimas deputāts.
Ar piemēru no dzimtās puses M.Šteins vērtēja, ka nepamatots ir izskanējušais apgalvojums, ka no katras nomales, no katra pagasta domē jāievēl savs deputāts, lai konkrētās vietas intereses tiktu pārstāvētas: “Es dzīvoju Nītaurē. Mums no Amatas novada domē ir nevis viens, bet divi deputāti (..) Maz esam dzirdējuši par viņu idejām pagasta un novada labā. Daļa savu aktivitāti parādījuši tikai tagad, iestājoties pret šo pašvaldību reformu. Toties mums ir jauniešu organizācija, pērn nodibinājās senioru biedrība, kas ir aktīvi cilvēki, kas grib darboties regulāri. Un, manuprāt, katrai pašvaldībai ir jāveido atbalsta programmas šādām organizācijām.”
Katrs deputāts izmantoja iespēju apliecināt, ka kādam novadam vai pilsētai solītais par patstāvību, novada unikalitāti un pilnīgu sapratni, ka lielākā administratīvajā teritorijā tas visu zaudēs, tiek izteikts no Saeimas tribīnes un saglabāts sēdes stenogrammā. Kamēr politiķi izpaužas, cits citu pārspēdami dzīvesstāstu stāstīšanā, par to saņemdami algu, Latvijā dzīve rit savu gaitu. Vienīgi jautājums – kamdēļ tā tērēt laiku. Vai tiešām demokrātijas vārdā jāstāsta par sevi? Vispārpieņemts, ka argumentus balsta faktos un skaitļos. Protams, arī ar tiem var spēlēties. Bet patiesība būs – Saeimas pieņemtie likumi. Pārējais ir spēle, kurā likumu lēmēji var sevi parādīt.
P.S. Saeimas sēžu stenogrammas palasīt – acīm dzidrumu dabūt. Asaras pašas saskrien vai nu no smiekliem, vai skumjām.
Komentāri