Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Robeža starp zināt un nezināt

Sarmīte Feldmane
12:07
29.01.2021
5

Pasaule ik brīdi tiek pārpludināta ar aizvien jaunu informāciju.

Var uzzināt, pat redzēt, kā kūst ledāji, ko atklāj kosmosā vai kā brīvdienas pavadījuši sabiedrībā pazīstami cilvēki. Var uzzināt, kam uzsmaidījusi veiksme, kurš nesaprot, kā tikt galā ar problēmām. Ja interesē, sociālie mediji ļaus to uzzināt. Taču, kā to pierāda arī dažādi pētījumi, daudz vairāk par to, kas notiek kaut kur pasaulē, citā pilsētā un valstī, cilvēkus interesē tas, kas notiek blakus. Paša pilsētā vai pagastā. Tas ikdienā ir svarīgāks. Ja kaimiņam viss kārtībā, arī pats vari justies labi un droši.

Par koronavīrusa izplatību ik dienu vēsta ziņās radio, televīzijā, presē. Gribam vai ne, tas biedē. Var lasīt, kā uzsver gudri cilvēki, analizēt, neuzticēties kuram katram. Un vienalga apmaldīties, jo katrs vēstījums, ko pauž kaimiņš vai kolēģis, parasti sākas: “Man teica cilvēks, kurš to zina.”

Ik dienu Sabiedrības profilakses un kontroles centrs publicē datus, cik kurā pilsētā un novadā ir “Covid-19”slimnieku. Ja parādās vairāki desmiti, saprotams, ir satraukums, ka slimības izplatība var skart mani, vai neesmu bijis saistīts ar iestādi, kurā bijušas kontaktpersonas vai saslimušie. Zināms, vīruss izplatās vietās, kur koncentrējas cilvēki, pēdējā laikā aizvien vairāk sociālās aprūpes centros, joprojām slimības izplatības dēļ nākas ierobežot kādas pirmsskolas izglītības iestādes darbu. Skolu darbs notiek attālināti, klātienē audzēkņi mācās vien speciālajās skolās, tādēļ paš­saprotami, ka arī tajās ik pa laikam nākas sastapties ar “Covid-19” līdzāspastāvēšanu.

Bērnudārzi un skolas lielākoties ir pašvaldību iestādes, bet, kā to darbību Cēsu novadā ietekmē “Covid-19”, nevar uzzināt. Tāpat saistībā ar Cēsu Centrālo bibliotēku, kas bija slēgta laikā, kad jau drīkstēja strādāt, parādījās vien paziņojums, ka grāmatu izsniegšana nenotiek. Kāpēc? Un varēja ļauties izdomai. Protams, uzreiz doma – kāds saslimis, bet es pirms pāris dienām mainīju grāmatas, vai man jāgaida ziņa, ka esmu kontaktpersona? Paziņoju­mā, ka bibliotēka slēgta, pietiktu ar pāris vārdu skaidrojumu, kāpēc tas darīts, un ne viens vien prāts būtu mierīgāks.

Cēsu pašvaldības Komuni­kācijas un klientu servisa pārvaldes vadītājs Kārlis Pots uzsver: “Izpaust informāciju par slimību un tās gaitu ir Slimību profilakses un kontroles centra ziņā. Pašvaldība šo institūciju informāciju neizplata.” Priekuļu pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Ozoliņa atgādina, ka pašvaldība ikdienā strādā, ievērojot valstī pieņemtos noteikumus un norādījumus. “Par saslimšanām, ja ir kāds gadījums skolā vai bērnudārzā, tiek runāts ar iestādēm un iesaistītajām personām,” skaidro M.Ozoliņa.

K.Pots vērš uzmanību, ka katru dienu situācija mainās. “Darbu pašvaldībā organizē tā, lai tas netiktu traucēts situācijā, ja kāds darbinieks ir vai nu kontaktpersona, vai inficējies. Bērnudārzu vadība informē vecākus, domi, ja grupa vai klase ir karantīnā, kā arī iesaistītās personas. Ja publiski pateiksim, ka kāda grupa vai klase ir karantīnā, arī tad izplatīsies baumas,” saka K.Pots. Taču bibliotēka ir slēgta. Pakalpojums netiek nodrošināts. Kāds iemesls? Pilsētā runā, ka esot karantīna.

M. Ozoliņa vērtē, ka tas, cik detalizēti jāinformē sabiedrība, ir diskutabls jautājums. “Vai jāraksta sociālajos medijos? Reaģējam uz katru situāciju, vērtējam, cik publiski par to runāt. Ja pāris personas inficējušās, par to necelsim ažiotāžu. Zinām, kā cilvēkiem patīk kaut ko pielikt klāt, un baumas izplatās, tā radot vēl lielāku satraukumu. Ja ir lokālie uzliesmojumi, kā pavasarī bija Mār­snēnos, runājam publiski un informējam sabiedrību,” viedokli pauž M.Ozoliņa.

Pēdējos gados, tiklīdz kāds jautājums saistīts ar informāciju, tam pretī tiek likts Fizisko personu datu apstrādes likums. Sa­protams, ka neviena iestāde nesniegs informāciju, kurš saslimis. Mediji arī to nejautā. Turklāt tas arī nav būtiski. Taču cilvēkiem ir tiesības zināt, kas notiek vietā, kur viņi dzīvo, saņemt oficiālu informāciju. Taču atkal iebildums– ja no šīs informācijas kāds izlobīs, lūk, klasē, kur mācās viņa atvase, ir saslimšana, to tagad visi zina, tas jau būs personas datu aizsardzības pārkāpums.

Protams, katrā pašvaldībā sava pieredze. Kaimiņos, Smiltenes novadā, pašvaldības mājaslapā regulāri tiek publicēta informācija par to, kurā iestādē cik saslimušo, kas atrodas karantīnā. Pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Beitika skaidro: “Pilsēta un novads nav liels, iedzīvotāji cits citu lielākoties pazīst. Uzskatām, ka labāk, lai iedzīvotāji saņem korektu, pareizu informāciju, nevis izplatās baumas un negācijas. Cilvēki redz un analizē statistiku, vai novadā ir kāds saslimšanas perēklis, viņi vēlas zināt.” Informācijā mājaslapā tiek pateikts, vai saslimis mācību iestādes darbinieks vai audzēknis, vai viņa tuvinieks, kam jāatrodas karantīnā. “In­formē­jam, lai nav maldinošas informācijas. Vecāki ir pateicīgi, ka laikus tiek sniegta šāda informācija, tā arī viņi ir pasargāti no baumām un aprunāšanas,” paš­valdības praksi skaidro L.Beitika un uzsver, ka šajā laikā ikvienam ir svarīgi zināt, kāda ir vīrusa izplatība tuvējā apkārtnē.

Nav par lieku atgādināt, ka, ievērojot noteiktās drošības prasības, katrs pats sevi pasargās vislabāk. Fiziski noteikti, bet, ja prātu maisa neizpratne, neziņa, kas notiek blakus, tas dzīvi sarežģī. Vietējā vara ir vistuvāk cilvēkiem. Daudzos novados to iestādes ir lielākie darba devēji un pakalpojumu sniedzēji. Arī tā ir liela atbildība. Tāpat kā lemt, ko teikt vai neteikt sabiedrībai.

Dzīvojam starp robežām. Katra personīgajām un sabiedrības. Riski privātuma dēļ, un riski sabiedrībai zināt savas drošības dēļ. Kur robežstabus savos plānos iezīmē pašvaldības?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi