Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Rīgas atslēga traktora kabīnē

Sarmīte Feldmane
15:20
16.02.2024
18

Vakar Rīgu nepieskandināja zemnieku traktoru rūkoņa. Kā viņi uzsver – vēl ne.

Daudzās Eiropas valstīs zemnieki aizstāv savu pastāvēšanu. Sauklis “Nav lauksaimnieku – nav pārtikas – nav nākotnes!” izsaka visu.    Būtiskākais iebildums zemniekiem dažādās valstīs ir pret zaļā kursa straujajām prasībām kopējā Eiropas lauksaimniecības politikā.    Tad vēl klāt katrā valstī samilzušas citas problēmas.    Latvijā, saprotams, to netrūkst. Un katrai nozarei citas. Pagājušopirmdien zemnieku protestus 16 pilsētās rīkoja    organizācija “Zemnieku saeima”. Tā apvieno lielākos lauksaimniekus, galvenokārt graudaudzētājus. Viņu neapmierinātība un prasības it kā skaidras –    zemnieki vēlas panākt Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītēja importa aizliegumu bez pārejas perioda, 5% samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes atjaunošanu Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām dārzeņiem, birokrātijas mazināšanu lauksaimniecības nozarē, plašāku pieeju apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām, kā arī atteikšanos no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem.

Lai gan protestētāju vidū bija dažādu nozaru zemnieki, ne viens vien uz sev tuvāko pilsētu ar traktoru devās intereses pēc. Kā izteicās kāds gados cienījams lauksaimnieks: “Jaunie jau nezina, kas ir protests, viņiem tas ir piedzīvojums. Tie, kuri kādreiz bija Bērzkrogā, vairs nekur negrib braukt, un ir skumji, ka atkal jādarbina traktori, lai vara sadzirdētu.”

Latvijas lauksaimnieki izveidojuši daudzas nevalstiskās organizācijas, kuras apvienojušās Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē (LOSP). Tā protestos nepiedalījās. Padomes valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādījis, ka, lai rīkotu protestus, ir nepieciešams skaidrs mērķis un iemesls. Iepriekšējais gads ir novedis pie tā, ka lauksaimnieki ir neapmierināti un uzvilkušies, bet tas protestu rīkošanai nedod skaidru pamatojumu.

LOSP vadītājs arī atgādinājis, ka lauksaimniekiem ir daudz būtiskāki jautājumi, par kuriem jāuztraucas, kas var vērā ņemami ietekmēt nākotni.    Kaut subsīdiju aplikšana ar nodokli,    par ko jau sen runā,sezonas laukstrādnieku atvieglojumiem un akcīzes nodokli dīzeļdegvielai. “Ja kādu no šīm lietām mums griezīs nost, tad ir jābrauc ielās,” uzsvēris G.Gūtmanis un arī atgādinājis, ka lauksaimnieki neprasa papildu atvieglojumus vai īpašas subsīdijas, nozare prasa vienlīdzīgas konkurences apstākļus, jo īpaši Baltijas reģionā.

Tas viens ieskats. Līdzīgi uzskata arī Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis, uzsverot, ka    bioloģiskie lauksaimnieki norobežojas no biedrības “Zemnieku saeima” rīkotā protesta, bet pieļauj, ka būs zemnieki, kuri sakāpināto emociju dēļ protestēs, bet asociācija lauksaimniecības intereses uztver plašākā mērogā. Tostarp viņš piebilda, ka bieži vien “Zemnieku saeima” neatbalsta bioloģiskajai lauksaimniecībai vai lopkopībai svarīgus jautājumus, bet koncentrējas uz intensīvai graudkopībai svarīgiem jautājumiem, piemēram, apgrozāmo līdzekļu pieejamību un kredītprocentu dzēšanu. G. Norkārklis atzinīgi vērtēja bioloģisko lauksaimnieku sadarbību ar jauno valdību un zemkopības ministru, norādot, ka ministrija ir atvērta ieteikumiem un sadarbība ir ļoti konstruktīva.

Arī citas biedrības, asociācijas paudušas līdzīgus viedokļus. Kas tad noticis? Zemnieki apmaldījušies katrs savā nozarē, savās problēmās? Varbūt uzvarējusi loģika un pārkāpta koleģialitāte?    Latvijā tas taču raksturīgi – ja ko saki, tad – tā domā visa tauta, visi pagastā utt.    Ko sabiedrība saprot ar vārdu lauksaimnieks? Visus zemniekus. Tātad visi protestē.    Arī mūsējie dara tāpat kā Eiropā.    Tikai organizācijai, kurai balss vienmēr skaļa, visi līdzi neiet. Kārtējo reizi pietrūcis galda, pie kura apsēsties, izrunāties, vienoties. Jo ar – manas prasības svarīgākas par tavējām – tālu netikt.

Vai sabiedrība, kā tas ir citās valstīs, sapratīs, atbalstīs lauksaimniekus, kuri protestē? Cik daudzi mēģinās saprast, cik daudzi atmetīs ar roku, ka viņiem jau vienmēr par maz, vai – ja nemāk nopelnīt, lai nestrādā? Patiesībā jau stāsts ir par daudzveidīgu nozari, dažādām problēmām un vienu mērķi, jo: “Nav lauksaimnieku – nav pārtikas – nav nākotnes!” Tas gan nedrīkst pazust. Ne Latvijā, ne Eiropā. Arī pasaulē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi