Zinātnieki pētījumus, šķiet, veikuši par visu. Ar dažādām aptaujām un atklājumiem pilns internets. Cik tie ticami un lietderīgi – cits jautājums. Taču tos gluži kā horoskopus reizēm ir interesanti palasīt. Viegli atrodama informācija, piemēram, par to, cik gadu pavadām ikdienišķās nodarbēs. Jau labi zināms fakts, ka gandrīz trešdaļu savas dzīves jeb vidēji 25 gadus pavadām guļot. Jaunākie pētījumi gan liecina, ka šo nodarbi pārspēj atkarība no sociālajiem tīkliem, kuros liela daļa cilvēku pavada vairāk laika, nekā to velta miegam.
Zinātnieki arī noskaidrojuši, cik tieši ilgi sieviete skatās spogulī, lai sapucētos ballītēm. Šai nodarbei dzīves laikā tiekot veltītas vidēji 136 dienas. Turpretī vīrieši no savas dzīves sešus gadus tērē, lai noskūtos. Citi pētījumi atklāj, ka vidēji 11 gadus dzīves pavadām, skatoties televizoru, trīs gadus veltām uzkopšanai, tikpat pavadām pie spēkratu stūres.
Lai gan aizvien vairāk saziņai izmantojam virtuālo vidi, piemēram, e-pastu un sociālos tīklus, pētījumos atklāts, ka ievērības cienīgu dzīves laiku aizņem runāšana pa tālruni. Vīrieši dzīves laikā telefonsarunām atvēl četrus gadus, sievietes – piecarpus. Šī statistika arī neapstrīd stereotipu, ka sievietes mīl runāt. Viņas veic mazāk biznesa, darba zvanu, tā vietā vairāk ļaujas sarunām ar ģimeni un draugiem.
Šis fakts urdīja prātu to pārbaudīt, par piemēru ņemot pati sevi. Izrādās, tas nav grūti izdarāms, jo mobilo sakaru operators pēc sarunu ilguma apkopojis manis veikto zvanu top 10. Pēdējā gadā sarunām pa tālruni esmu veltījusi 62 stundas, kas ir divarpus diennaktis. Rēķini, kā gribi, lai aizsniegtos līdz vidējam rādītājam – piecarpus gadiem – man krietni jāpaildzina sarunu minūtes. Pašai šķitis, ka reizēm par daudz esmu pielipusi pie tālruņa, bet dati par sarunām rāda, ka pat tad, ja saņemto zvanu ilgums būtu krietni garāks par veiktajiem zvaniem un es dzīvotu līdz simts gadiem, savā dzīvē runāšanai pa tālruni neizspiestu pat trīs gadus. Varbūt divi sanāktu.
Patiesībai gan atbilst novērojums, ka sievietes vairāk ļaujas sarunām ar tuviem cilvēkiem. Arī es trešdaļu laika esmu veltījusi sarunām ar mammu. Ar apbrīnojamu vienlīdzības precizitāti sadalīts laiks sarunām ar labākajām draudzenēm, katrai no viņām gadā veltot deviņas stundas, mazāk runāts ar māsām un krustmāti. Krietni mazāks, tomēr savs laiks arī sarunām ar brāli, tēvu un citiem radiem. Sarunām ar pārējiem, kas lielākoties ir darba sarunas, gadā atvēlētas vien mazāk par sešām stundām.
Ja uz šī pētījuma fona mani telefonsarunu paradumi iepriecina, tad nesenāks pētījums liek padomāt. Proti, Latvija esot pļāpīgākā valsts Eiropas Savienībā, šajā ziņā esam pārspējuši pat frančus. Ik mēnesi viens cilvēks pa tālruni Latvijā norunā vidēji vairāk nekā 350 minūtes. Tas attiecas arī uz mani, jo mēnesī vidēji norunāju vairāk nekā piecas stundas.
Komentāri