Piektdiena, 4. aprīlis
Vārda dienas: Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis

Publiskā viedokļa manevri

Druva
00:00
13.03.2007
9

Nedēļa Latvijā

Nacionālās drošības jautājumi jāizvērtē tautai. Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga atlikusi Saeimas pieņemtos grozījumus Nacionālās drošības likumā un Valsts drošības iestāžu likumā uz diviem mēnešiem. Šajā laikā par grozījumiem tiks sarīkots referendums, ziņo LETA.

Laikraksta “Diena” aptaujātie Latvijas partnervalstu diplomāti norādījuši, ka likuma grozījumi paredz atkāpes no stingrajiem standartiem slepenas informācijas apritē – grozījumiem stājoties spēkā, ierobežotas piekļuves un slepenai informācijai varētu piekļūt krietni plašāks cilvēku loks. Turklāt pastāv bažas, ka politiķiem būs lielāka teikšana pār drošības iestāžu darbību, tādējādi varētu tikt apdraudēta to neatkarība. Tāpat grozījumos nav definēts konkrēts personu loks, kas var piedalīties drošības iestāžu kontrolē.

Galīgajā lasījumā grozījumus vairākos ar valsts drošību saistītos likumos Saeima pieņēma 1. februārī. Sākotnēji tos pieņēma valdība Satversmes 81. panta kārtībā – šis pants ļauj Ministru kabinetam laikā starp Saeimas sesijām izdot noteikumus ar likuma spēku. Citkārt šādas tiesības ir tikai likumdevējvarai jeb Saeimai.

Grozījumus prezidente atdeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā, tomēr deputāti prezidentes iebildes vērā neņēma un 1. martā tos pieņēma atkārtoti. Tagad V. Vīķe-Freiberga ir izmantojusi savas tiesības apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem, lai šajā laikā būtu iespējams savākt vēlētāju parakstus par referenduma rīkošanu. Ja tas neizdosies, grozījumi prezidentei būs jāizsludina, taču, ja nepieciešamais parakstu skaits tiks savākts (jāparakstās 150 tūkstošiem balsstiesīgo), grozījumu likteni lems tauta. Kā paziņojis centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars, parakstu vākšana varētu sākties pēc trim nedēļām. Parakstu vākšana turpināsies mēnesi, un katrā pašvaldībā būs vieta, kur septiņas dienas nedēļā varēs ierasties un izteikt atbalstu referenduma sarīkošanai. Nedēļa pasaulē

Igaunijas vēlēšanas – bez pārsteigumiem. Pagājušās nedēļas sākumā Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess paziņoja, ka jaunās valdības veidošanu uzticēs līdzšinējam premjeram Andrusam Ansipam, jo viņa pārstāvētā Reformu partija parlamenta vēlēšanās ieguva visvairāk balsu, kopumā – 31 deputāta mandātu no 101. Tādējādi pēc Igaunijā notikušajām parlamenta vēlēšanām ir iespējams saskatīt zināmas paralēles ar Latvijas vēlētāju izvēli. Proti, pie varas paliek līdzšinējie politikas veidotāji, kas vismaz daļēji liecina par politiskās sfēras stabilizāciju. Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā pirmo reizi kopš valsts atjaunošanas līdzšinējais premjers pēc vēlēšanām amatu nezaudēs.

A.Ansips, komentējot vēlēšanu rezultātus, norādīja, “labējās partijas vēlēšanās guvušas pārliecinošu uzvaru”, tomēr tas vēl nenozīmē, ka valdošās koalīcijas izveide noritēs tikpat gludi kā Latvijā. Pie mums valdības sastāvs būtiski nemainījās, savukārt A.Ansips norādījis, ka Reformu partijai un otru vislielāko vēlētāju atbalstu ieguvušajai – Centra partijai – varētu būt problēmas sastrādāties. “Ar Centra partiju mums ir fundamentālas domstarpības, tādu nav ar Tēvzemes savienības un partijas “Res Publica” apvienību,” sacīja premjerministrs pēc tikšanās ar Centra partijas pārstāvjiem. “Koalīciju mēs gribētu veidot no tādām partijām, kuru skats uz dzīvi ir tik līdzīgs, cik vien iespējams,” viņš piebilda. Galvenais nesaskaņu avots ir Centra partijas vēlme būtiski palielināt ierēdņu algas, kas ir pretrunā ar Reformu partijas mērķiem sabalansēt valsts budžetu.

“Nav svarīgi, vai koalīcijā ir divi, trīs vai četri partneri – svarīgas ir to programmas un solījumi,” A.Ansips sacīja intervijā aģentūrai “Reuters”. Viņš prognozēja, ka valdības koalīcijas sarunas varētu būt diezgan sarežģītas. Iespējams, ka jaunajā valdībā būs ne tikai labējās partijas, bet arī sociāldemokrāti. Iespējams, ka sarunas par koalīcijas veidošanu ilgs pat mēnesi.

Dvēseļu medības Latīņamerikā. Politiskā turnejā pa Latīņameriku pagājušajā nedēļā devās ASV prezidents Džordžs Bušs, un to garām nepalaida arī viņa lielākais kritizētājs – Venecuēlas prezidents Ugo Čavess. Tāpēc šo abu nesamierināmo oponentu neklātienes sadursmes var dēvēt par skaļu traci.

U.Čavesa ietekmes avots ir naftas cenas, kas ienākumus ļauj lietot sevis popularizēšanai un dažādu sociālu jautājumu risināšanai, piemēram, apkarojot nabadzību. Viņš savās nostādnēs ir kreiss, atbalsta valsts iejaukšanos politikā un solījis celt sociālismu. Februāra beigās U.Čavess parakstīja dekrētu par naftas nozares nacionalizāciju – tas nozīmē, ka tiek atņemti starptautisko naftas produktu uzņēmumu īpašumi. Parakstot dekrētu, prezidents paziņoja, ka pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados notikusī naftas nozares privatizācija un ārvalstu kapitāla piesaiste bijusi apkaunojoša. “Naftas privatizācija ir beigusies,” viņš sacīja. “Tā ir pēdējā joma, kas mums jāpārņem. Tagad nafta pieder venecuēliešiem.”

Par tamlīdzīgu politiku un tās popularitāti ne tikai Venecuēlā, bet arī citās Latīņamerikas valstīs Vašingtona savu satraukumu ir raisījusi jau krietnu laiku. Tomēr līdz šim amerikāņu ietekme tur ir tikai vājinājusies, un par atbildi ASV centieniem U.Čavess ASV prezidentu ne reizi vien ir salīdzinājis ar Ādolfu Hitleru vai velnu. Arī pagājušajā nedēļā daudzviet notikušajos antiamerikāniskajos mītiņos ASV politikas salīdzinājums ar nacistu režīmu bija viena no populārākajām tēmām. Venecuēlas prezidents savā labā izmanto Latīņamerikā valdošo nepatiku ar ASV ekonomisko un militāro darbību pasaulē.

Nedēļu ilgās turnejas laikā Dž.Bušs ieplānojis apmeklēt Brazīliju, Urugvaju, Kolumbiju, Gvatemalu un Meksiku. Atbalstu Dž.Bušam varēja sagaidīt no Meksikas un Kolumbijas, turpretim tādas reģiona valstis kā Bolīvija, Kuba un Venecuēla ir pretējā nometnē. Savukārt Brazīlija un Argentīna mēģina ieturēt līdzsvaru starp abiem atšķirīgajiem pasaules uzskatiem.

Līdz gadu tūkstošu mijai Latīņamerika tika uzskatīta par amerikāņu ietekmes sfērā esošu reģionu. Tomēr 11. septembra terora akti pārkārtoja ārpolitikas prioritātes, norāda aģentūra “Associated Press”. Kopš tā laika ASV lielāku uzmanību ir veltījusi Tuvajiem Austrumiem. Redzot, kā bez “pieskatīšanas” atstātajā reģionā parādās citi spēcīgi un naidīgi līderi, ASV prezidenta administrācija mēģina situāciju vērst sev par labu. Dž.Buša vizīte un draugu meklēšana ir pirmā šo centienu izpausme, kam sekos turpinājums.

Pūloties dabūt savā pusē pēc iespējas vairāk sabiedroto, sākusies arī sacensība par naudas līdzekļiem, ko pretējās puses ziedo dažādiem palīdzības fondiem. Dž.Buša valdīšanas laikā Latīņamerikai piešķirtās palīdzības apjoms sasniedzis 1,6 miljardus dolāru. Tomēr tā ir niecīga summa, ja salīdzina, cik daudz tiek tērēts karam Irākā un Afganistānā. Turklāt augstās naftas cenas U.Čavesam ļauj tērēt vairāk. Tāpēc ASV prese, komentējot Dž.Buša braucienu, likmes uz ASV prezidentu neliek un norāda, ka šī iniciatīva nākusi pārāk vēlu.

Eiropas Savienība vienojas par ekoloģiju. Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sev atvēlējušas 13 gadus, lai īstenotu pagājušajā nedēļā izvēlētos mērķus saistībā ar vides piesārņojuma mazināšanu.

Līdz 2020. gadam ES dalībvalstis apņēmušās samazināt siltumnīcas efektu izraisošo izmešu daudzumu par 20 procentiem salīdzinājumā ar 1990. gadu, kā arī nodrošināt piekto daļu nepieciešamās enerģijas no atjaunojamiem resursiem – ūdens, vēja, saules un biomasas. Savukārt enerģijas zudumi tiks samazināti par 20 procentiem. Pēc šī termiņa beigām paredzēts iet vēl tālāk un izplūdes gāzu izmešus samazināt par 30 procentiem, — bet ar noteikumu, ka šiem nosacījumiem sekos arī pārējās industrializētās valstis, raksta aģentūra “Reuters”.

Lai arī vienošanās ir saistoša visām ES dalībvalstīm, sarunas par katras valsts līdzatbildību mērķu sasniegšanā norisināsies gada beigās. Tad uzzināsim, cik kura valsts ierobežos videi kaitīgo izmešu daudzumu, taču Latvijai, domājams, šīs saistības sarežģījumus neradīs. “Mums pašreiz atjaunojamie resursi dažādās sfērās pārsniedz 30 procentus un ir tuvu pie 40,” intervijā “Neatkarīgajai Rīta Avīzei” sacīja Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks. “Problēma būs tā, ka mēs nez vai nākotnē spēsim pacelt šo [atjaunojamo resursu] procentu daudz augstāk, nekā tas ir pašreiz. Iespējams, būs pat kritums.” Ministrs sacīja, ka Latvijas plānos ir jaunas termoelektrostacijas izbūve vai arī enerģijas ieguve no atomstacijas Ignalinā, kas nozīmētu tīrās, nevis atjaunojamās enerģijas īpatsvara pieaugumu. Tomēr sagaidāms, ka lielos piesārņotājus ES austrumos – Poliju, Rumāniju, Čehiju, Bulgāriju un Ungāriju – gaida mazāk bargi noteikumi nekā valstis Savienības rietumu daļā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
36

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
73

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
60

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
30

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
50

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
60

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
1
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi