Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Priekšvēlēšanu kampaņa sākusies

Sallija Benfelde
15:58
04.12.2023
27

Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiks nākamā gada 8. jūnijā, bet priekšvēlēšanu kampaņa jau sākusies, un opozīcija cenšas, cik spēka. Protams, veiksmīgai kampaņai ir izdevīgs viens vai vairāki “lielie ienaidnieki”, un tie tika atrasti pirms valdības maiņas septembrī. Un opozīcijā bija liela vienprātība. Proti, “lielais ienaidnieks” bija un joprojām ir Krišjānis Kariņš un partija “Progresīvie”.

Manuprāt, vienīgais, kas interesē opozīciju, ir jebkādā veidā nokļūt pie varas. Turklāt bijušajām valdības partijām ir dusmas, ka tieši Kariņš izjauca viņu dzīvi varā un nepiekāpās visiem ultimātiem. Nupat opozīciju ir satracinājis arī Kariņa paziņojums, ka viņš būtu gatavs kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu, kas atbrīvosies nākamgad. Sakaiti­nāja arī Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča paustais preses konferencē, ka Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš kā bijušais valdības vadītājs ar darba pieredzi Eiropas Parlamentā ir atbilstošs kandidāts NATO ģenerālsekretāra amatam. Un, protams, var paraustīt plecus vai pasmieties par to, ka pēkšņi Šlesers, Rosļikovs, Nacionālā apvienība un Apvie­notais saraksts kļuvuši par domubiedriem daudzos jautājumos, bet jāatzīst, ka viņu kampaņa ir veiksmīga. Spriedzes, pretrunu un naida palielināšanās sabiedrībā, kas, protams, rada lielāku valsts nestabilitāti, opozīciju nesatrauc.

Pēdējās pāris nedēļās īstu vētru izraisījusi ziņa, ka laikā, kad valdību vadīja Krišjānis Kariņš, 18 no kopumā 53 lidojumiem uz ārvalstīm izmantoti speciālie reisi. To, ka vēl aptuveni 20 reižu Kariņa un viņa delegācijas lidojumus ar t.s. privātiem avioreisiem apmaksājusi Eiropas Sa­vienība, opozīcija un daļa Lat­vijas mediju izliekas nezi­nām. Un, protams, kamēr Na­cionālā apvienība un Apvienotais saraksts bija valdībā, viņi nu nekādi to “neredzēja un nezināja”.

Uzreiz jāpiebilst, ka dažādu jomu ministri lidojumiem izmanto regulāros reisus un noteikti ne vietas biznesa klasē. Ir zināms, ka arī citi premjeri reizumis izmantojuši privātu lidmašīnu pārvadājumus, taču šī informācija nav apkopota. Uzreiz arī jāteic, ka ļoti veiksmīga, kā no propagandas mācību grāmatas, ir ziņās lietoto jēdzienu izvēle. Jau virsraksti, ka Kariņš saviem lidojumiem izmantojis privātās lidmašīnas, turklāt nekur nepieminot nevienu no šo privāto lidmašīnu kompāniju nosaukumu vai īpašnieku, lika brīnīties un vaicāt: vai tad pasaulē ir daudz valstīm piederošu aviosabiedrību, kuras droši var izmantot svarīgām valsts vizītēm? Lielāko tiesu visas aviosabiedrības ir privātīpašums, pat Na­cionālajā lidsabiedrībā “airBal­tic” valstij nepieder 100 procentu akciju. Otrkārt, dažos medijos un, protams, sociālo tīklu komentāros tika pārmests, ka netika izmantotas militārās lidmašīnas. Vai Latvijai ir militāro lidmašīnu flote? Sabiedroto iznīcinātājus šādām vizītēm izmantot nav iespējams, jo premjeram vai ministriem nāktos mēģināt ievietoties bumbu novietnē, pasažieru vietu taču tajās nav. Treškārt, arī militāro lidmašīnu izmantošana, pat ja tās pieder valstij, maksā naudu, jo arī tām ir vajadzīga degviela, jāmaksā par lidlauku izmantošanu utt. Visbeidzot, jēdziena “privāts” skandēšana patiesībā izskatās kā labi aprēķināta PR* kampaņa. Jo piecdesmit okupācijas gados vārds “privāts” diendienā tika skaidrots kā kaut kas briesmīgs un noziedzīgs. Daudziem, sevišķi vecāka gadagājuma cilvēkiem, tas joprojām dzīvo zemapziņā kā kaut kas ļoti slikts, arī uz uzņēmējiem joprojām daudzi raugās kā uz ļaunumu, ar kuru jāsamierinās.

Valsts kanceleja skaidroja, ka speciālie avioreisi izmantoti “Covid-19″ laikā, kad aviopārvadājumu jomā arī valdīja ārkārtējā situācija. Kā zināms, “Covid-19″ pandēmija pasaulē izcēlās 2020. gada sākumā,  Latvijā izsludināja ārkārtējo situāciju, lai ierobežotu slimības izplatību, 2020. gada martā arī slēdza visu regulāro pasažieru aviosatiksmi. Aviosatiksmi Eiropā pakāpeniski atjaunoja, bet epidemiologi ik nedēļu veidoja sarakstu, uz kurām valstīm lidojumi nav atļauti.  Regulārie lidojumi pakāpeniski atsākās 2021. gadā, taču maršrutu un reisu skaits bija ievērojami mazāks nekā pirms pandēmijas sākuma. Bieži vien informācija par to, ka avioreiss atcelts, kļuva zināma vien dažas dienas pirms vizītes. Turklāt pēc Krie­vijas pilnā iebrukuma Ukrainā nereti notika ārkārtas sanāksmes Eiropas lielajās valstīs.

Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis medijiem sacīja, ka pirmais solis vienmēr ir noskaidrot, vai ir pieejami regulārie avioreisi. Tikai tajā gadījumā, ja tie nav iespējami, tiekot izvērtētas alternatīvas. “Šis ir universāls princips, ko izmanto visu demo­krātisko valstu valdības,” sacīja Citskovskis. Turklāt premjers nav lidojis viens, bet kopā ar padomniekiem, Ārlietu ministrijas darbiniekiem, Valsts drošības dienesta darbiniekiem. Valsts kanceleja skaidroja, ka līdzīgu risinājumu izvēlas arī citu valstu –Igaunijas, Somijas, Austrijas, Islandes un citu – valdības vadītāji. Jāpiebilst arī, ka aviobiļetes ne ministri, ne premjers parasti nemeklē paši, ir iepirkumu konkurss, izvēloties firmu, kas nodarbojas ar biļešu iegādi gan komercreisiem, gan speciālajiem avioreisiem.

Savukārt K.Kariņš medijiem skaidroja, ka diemžēl premjeru vietā sanāksmēs, uz kurām tiek aicināti tieši premjeri, jāpiedalās premjeriem, vai arī valsti neviens cits nevar pārstāvēt. “Ja man ir viena kļūda, ko es varētu saredzēt, tā ir tā, ka tajā laikā man likās, ka svarīgākais ir saturs – tikt, runāt, pārliecināt. Kā es pārliecināšu, kā mēs dabūsim pretgaisa aizsardzību Latvijā, kā mēs dabūsim lielāku karaspēku Latvijā, kā mēs dabūsim lielāku atbalstu Ukrainai, lai, dievs pasarg’, tas karš neiet tālāk,” teica K.Kariņš.

Šķiet, viss skaidrs un atliek gaidīt Valsts kontroles vērtējumu. Manuprāt, jāpiebilst, ka Latvija ir ļoti daudz darījusi, lai jautājums par Ukrainu nepaliktu novārtā un lai ukraiņu balsis izdzirdētu visā pasaulē. Ja Latvijas valdība un ministri būtu sēdējuši Latvijā vai dienām ilgi pārvietojušies no vienas lidostas uz otru, sēdētu stundām ilgi, kad reisi kavējās, gan nokavējot sanāksmes Eiropā, gan tobrīd atstājot Latviju bez valsts augstākajām amatpersonām, daudzos jautājumos ne Latvijas, ne Ukrainas balss nebūtu sadzirdēta.

Opozīcijas kampaņa ir bijusi veiksmīga. Kopumā divām trešdaļām jeb  67% iedzīvotāju nav pieņemama bijušā Ministru prezidenta Artūra Krišjāņa Kariņa prakse izmantot t.s. privātās lidmašīnas, lai dotos komandējumos, liecina pēc raidījuma “Kas notiek Latvijā?” iniciatīvas notikušās sabiedriskās domas pētījumu firmas SKDS aptaujas rezultāti.

*sabiedrisko attiecību kampaņa

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi