“Druvas” rosinātajai telefonakcijai, kurā vēlējāmies uzzināt lasītāju domas par to, kādam jābūt nākamajam Valsts prezidentam, lielas piekrišanas nebija. Stundā piezvanīja tikai pieci cilvēki, kuri vēlējās izteikt savas domas. Varbūt nebijām trāpījuši ar īsto zvanīšanas laiku, bet varbūt lasītājus šis jautājums pārāk nesatrauc, jo patiesībā jau mēs nekādi šo procesu ietekmēt nespējam. Paldies tiem, kuri zvanīja, bet tos, kuri tomēr gribētu izteikt savas domas, informējam, ka nākamnedēļ, 22.maijā, atkal uzklausīsim jūsu zvanus.
Egils Johansons: – Manuprāt, Valsts prezidents jāievēl tautai, nevis Saeimai. Tā varētu izbeigt to andeli, kas tagad tur notiek, lai iedabūtu šajā amatā savējos. Prezidentam būtu jābūt ne tikai varošam prezentēt valsti ārzemēs, bet arī ar ekonomisko izpratni un dziļi ieinteresētam valsts iekšpolitikas jautājumos. Viņam jābūt striktam nostājā pret korupciju un, redzot, ka Saeimas deputāti apzināti kavē valsts attīstību, jābūt gatavam spert kardinālus soļus, pat atlaižot Saeimu.
Šajā amatā jābūt patiesi kompetentam cilvēkam, nevis tādam, kuru izvēlas tāpēc, ka viņš ir pareizajā partijā. Tad viņam piekabina veselu kaudzi padomnieku, kuri dāsni tiek atalgoti no nodokļu maksātāju kabatas, un virza, kā partijai labpatīkas. Vajadzīgs cilvēks ar mugurkaulu, kuru nevar locīt katrs, kam tas ienāk prātā. Saprotu, ka šādu cilvēku atrast nav viegli. Man nav zudusi ticība Tālavam Jundzim, kurš nav karstas putras strēbējs, ir zinošs un tolerants. Es ieteiktu viņu.
Marta no Drustiem: – Prezidenta amatā gribētu tādu cilvēku, kurš neaizmirstu arī Latvijas laukus un parūpētos par lauksaimniecības saglabāšanu. Lai mums tomēr būtu savs Latvijas cukurs, lai mēs varētu ēst paši savus, Latvijā ražotus lauksaimniecības produktus.
Uzskatu, ka prezidents jāvēl tautai, šādā svarīgā jautājumā, kas skar visu valsti, nedrīkst ignorēt tautas domas.
Voldemārs no Vaives: – Esmu vecākas paaudzes cilvēks, atceros pirmās Latvijas laikus. Kārlis Ulmanis pildīja divus amatus – prezidenta un Ministru prezidenta, viņam nebija lielas miesassargu un padomnieku armijas, kuriem visiem tagad jāmaksā lielas naudas. Tolaik augstā līmenī bija nostādīta lauksaimniecība, bet kāds tagad ir reālais stāvoklis laukos? Manuprāt, pat mūsu tagadējā prezidente to nezina, nerunājot par citiem valstsvīriem.
Te varētu atgādināt teicienu, ka no grimstoša kuģa žurkas bēg prom, bet no mūsu valsts aizbrauc darba spējīgie cilvēki. Varbūt tas nozīmē, ka kuģis (valsts) tuvu grimšanai.
Manuprāt, labs kandidāts prezidenta amatam būtu Edvīns Bresis, jo viņam tiešām rūpēja lauksaimniecības saglabāšana un attīstīšana. Uzskatu, ka lauksaimniecība ir mūsu valsts pamatu pamats.
Bet skaidrs ir viens, ka prezidentam godīgi strādāt būs ļoti grūti.
Irma no Cēsīm: – Atkal prezidenta amatam tiek izvirzītas sievietes, bet, manuprāt, tās brunču izstādes būtu jābeidz. Būtu laiks šajā amatā nākt gudram un izskatīgam vīrietim, kurš labi pārzina iekšpolitiku un ārpolitiku, kurš pats prot aiz sevis aizvērt durvis. Vajadzīgs cilvēks, kurš vairāk brauktu pa laukiem, mazpilsētām, tiktos ar vienkāršo tautu un iepazītu tās domas un problēmas. Kā jau teicu, vajadzīgs gudrs cilvēks, nevis tāds, kuram aizmugurē vesela plejāde konsultantu, padomnieku, speciālistu, kuriem visiem mēs maksājam no savas kabatas.
Uldis Lūsiņš: – Varam jau te runāt, bet mūsu domas tāpat netiks ņemtas vērā, ievēlēs to, kurš būs paklausīgāks. Jo Vairas Vīķes–Freibergas precedents būs mācījis, ka, ievēlot nezināmu cilvēku, var uzrauties uz pamatīgiem zemūdens akmeņiem. Viņa nepakļāvās partiju spiedienam, lai gan arī prezidentes darbībā bez kļūdām neiztika. Nākamajam prezidentam vairāk vajadzētu pasekot līdzi notiekošajam iekšpolitikā, lai gan saprotu, ka nekāda lielā teikšana viņam tur nav. Bet, ja būs partijas cilvēks, varbūt caur partiju varētu mēģināt kaut ko uzlabot, jo darāmā ir ļoti daudz. Tie solītie treknie gadi kaut kā nenāk un nenāk, vismaz ierindas iedzīvotājam. Tiem tur augšā tie jau ir visu laiku, jo, kā tiek pie tās siles, tā viss pārējais aizmirstas. Ceru, ka nākamais prezidents spēs apvienot politiskos spēkus arī iekšpolitikas jautājumu sakārtošanā un valsts tiešām piedzīvos augšupeju.
Komentāri