Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Pretrunīgie grozījumi likumā

Sallija Benfelde
15:20
21.06.2022
8

Saeima ceturtdien, 9. jūnijā, konceptuāli kā steidzamus atbalstīja grozījumus, ar kuriem paredzēts atļaut nodot komercmedijiem sabiedrisko mediju veidoto saturu “par velti” un mūžīgi, turklāt grozījumi tika pieņemti ne jau “Elektronisko sakaru likumā”, bet gan “Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā”.

Grozījumu anotācijā rakstīts: “Lai nodrošinātu uzticamu informāciju un veicinātu valsts valodas apguvi, plānots noteikt, ka sabiedriskajiem medijiem valsts valodā veidotos ziņu un informatīvi analītiskos raidījumus vai to daļas pēc iespējas būs jāieskaņo vai jāsubtitrē mazākumtautību valodās.”

Par informatīvās telpas stiprināšanu Latvijā tiek runāts ne pirmo gadu, un Krievijas iebrukums un karš Ukrainā šo jautājumu pirms Saeimas vēlēšanām atkal saasinājis. Ir skaidrs, ka Latvijā dzīvo divas kopienas un tā sabiedrības daļa, kuras dzimtā valoda nav latviešu, lielāko tiesu informāciju iegūst tikai no Krievijas informatīvās telpas, kas ne vienmēr ir lojāla Latvijas valstij. Latvijā joprojām ir politiķi, kuri sevi droši var dēvēt par latviešiem, ja raugās no etniskās izcelsmes puses, bet kuri savā izpratnē un nostādnēs atklātāk vai aizplīvurotāk aizstāv Krievijas Federācijas intereses. Saeimas Nacionālās drošības komisija plāno noteikt stingrākus sodus partijām, kas vēršas pret Latvijas valsti, un atvieglot iespējas tās sodīt. Konsultējoties ar Valsts drošības dienestu un Satversmes aizsardzības biroju, top grozījumi Politisko partiju likumā.

Jautājums par informatīvās telpas stiprināšanu jeb, citiem vārdiem, par to, kā panākt, ka vismaz daļa paralēlajā informācijas laukā dzīvojošo uzzina un sāk saprast, kas notiek, ir pat ļoti svarīgs. Līdz šim daudz spriests, ka sabiedriskajiem medijiem vajadzētu paplašināt ziņas un analītiskos raidījumus krievu valodā. Vairāk nekā 30 tūkstošu ukraiņu kara bēgļu, tāpat kā to Krievijas iedzīvotāju ierašanās Latvijā, kuri apgalvo, ka ir pret karu un Putinu, vairs nepavisam neļauj ignorēt jautājumu par informatīvo telpu krievu valodā, jo nav iespējams pieprasīt latviešu valodas zināšanas no Ukrainas bēgļiem jau nākamajā dienā pēc ierašanās Latvijā.
Saeima tam nupat atradusi risinājumu, manuprāt, visai viltīgā veidā – proti, netika lemts par krievu un citās mazākumtautību valodās raidošo sabiedrisko elektronisko kanālu paplašināšanu un papildu finansējumu, bet gan par to, ka sabiedriskajiem medijiem saturs bez maksas jānodod elektroniskajiem komercmedijiem, ja tie to vēlas. Saeima ir paredzējusi nelielu finansējumu ziņu un raidījumu tulkošanai krievu valodā.

Likumprojekts ir steidzams, tātad jāpieņem jau otrajā lasījumā šodien, 16. jūnijā, pirms Saeimas vasaras atvaļinājuma. Pats galvenais – sabiedrisko mediju satura nodošana komercmedijiem nav ierobežota laikā, bet tas nozīmē, ka turpmāk sabiedriskie mediji strādās arī komercmedijiem “mūžīgi mūžos”. Cilvēktiesību komisija negribēja dzirdēt nekādus iebildumus pat no Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP), kas ir atbildīga un kūrē sabiedriskos medijus. Kādēļ par Saeimas lēmumu ir satraukums?

Ja grozījumi tiks apstiprināti šādā formā, tas nozīmēs elektronisko mediju tirgus kropļošanu un sabiedrisko mediju vājināšanu, ierobežošanu, varbūt pat iznīcināšanu laika gaitā. Turklāt SEPLP tiks nolikts situācijā, kad tai noteikti nāksies pārkāpt vismaz vienu likumu, jo, ja tiks ievēroti likuma grozījumi, tiks pārkāpts likums un noteikumi par autortiesībām. Ja tiks ievērotas autortiesības, būs pārkāpti minētie grozījumi. Tas politiķiem dos iespēju pārmest SEPLP, ka tā pārkāpj likumu, un mēģināt aši to atlaist. Protams, tad būtu jāsludina jauns konkurss uz SEPLP, ātri jaunu padomi nevar izveidot, tad varēs uz kādu laiku atkal nodot sabiedriskos medijus NEPLP ziņā, kas jau agrāk ir centusies tiem “sadot pa ausīm”, jo šī padome aizstāv komercmediju un diemžēl līdz šim aizstāvējusi arī politiķu intereses.

Sabiedriskie mediji vairs nepiedalās digitālās reklāmas tirgū, reklāmas sadala elektroniskie komercmediji, tātad LTV un Latvijas Radio bez atlīdzības strādās komercmediju peļņai, tiem daudz mazāk būs jāiegulda finanses savu reitingu paaugstināšanai, tādējādi piesaistot finanses, piemēram, izklaidējošu raidījumu veidošanai. Andris Saulītis, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, vērtējot notiekošo, sacīja: “Mēs paņemam pašu labāko no sabiedriskā medija, ieliekam komerctelevīzijas kanālā un apkārt aplipinām “televeikalus”, un paši neko būtībā neradīsim, tikai dzīvosim no satura, kuru rada cits medijs par nodokļu maksātāju naudu. Tad, es atvainojos, komerc­mediji vairs neražo saturu, bet viņi vienkārši parazitē.” Vēl jāpiebilst, ka likuma grozījumi ļoti izskatās pēc spēcīga lobija darbošanās, jo lielu interesi par šo bezmaksas saturu paudis SIA “tet” (bijušais Lattelecom) – Latvijas tehnoloģiju un izklaides pakalpojumu uzņēmums, kuram ir arī savi televīzijas kanāli, un uzņēmums bija solījis izveidot savu ziņu dienestu, lai nezaudētu licenci. Ja grozījumus apstiprinās, “tet” nekas nebūs jādara, bet ziņas būs. Tas, ka Latvijā joprojām lobiji nedarbojas oficiāli un sarunāšana notiek klusiņām, nav nekas jauns, iespējams, ka arī “tet” ir izmantojis runātīgus politiķus.
Pieejamais papildu saturs komercmedijiem, visticamāk, palielinās skatītāju un arī klausītāju skaitu, to atņemot sabiedriskajiem medijiem.

Nav arī noslēpums, ka daļai politiķu sabiedriskie mediji ir kā dadzis acīs un ne jau tikai to kļūdu vai neprecizitāšu dēļ, kuras gadās. Pie varas esošajiem un arī tiem, kuri vēlas tur nokļūt, ļoti vajag slavinošas ziņas un raidījumus. Pavērojot pēdējā laikā notiekošo, var labi redzēt veikli uzsākto kampaņu pret sabiedriskajiem medijiem un vēlmi kontrolēt to saturu. Starp citu, deputāts Kaimiņš ir viens no aktīvākajiem sabiedrisko mediju kritizētājiem, pat cenšoties kaut ko no satura aizliegt. Protams, šādi grozījumi nepārkāpj uzskatus, ka krievu valodā runājošajai auditorijai informācija jāgūst tikai no latviešu valodā tapušā; panākt pretī ukraiņu bēgļiem, pieļaujot, ka viņi uzreiz nesapratīs latviešu valodu, turklāt nav jāiegulda darbs un piepūle, lai turpinātu stiprināt sabiedrisko mediju informatīvo telpu. Tā sakot, vilks paēdis, bet kaza dzīva. Pagaidām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi