Pēdējo mēnešu laikā ir uzsākta cīņa pret smēķēšanas milzīgo izplatību Latvijā, cerībā, ka ar likumdošanas un sabiedrības izpratnes veidošanas palīdzību Latvijā izdosies ierobežot šī kaitīgā ieraduma izplatību. Šajā cīņā ir sperts nozīmīgs solis, jo Sociālo un darba lietu komisija atbalstījusi grozījumus likumdošanā smēķēšanas ierobežošanai, kas paredz aizliegt pārdot cigaretes personām, kas ir jaunākas par 21 gadu. Cīņā par smēķēšanas ierobežošanu jauniešu vidū Latvijā tas būtu būtisks pagrieziens.
Latvijā ir viens no augstākajiem smēķētāju īpatsvariem Eiropā. Kas ir sevišķi biedējoši – mums ir ļoti liels skaits smēķējošu jauniešu, kas tādējādi neatgriezeniski bojā savu veselību. Protams, var apelēt pie tā, ka smēķēšana ir katra paša brīva izvēle, tomēr, tā ir tava brīva izvēle vien tiktāl, kamēr tu ar savu rīcību nekaitē arī apkārtējiem. Kamēr valsts skaidri nenodefinēs, ka tā ar stingru likuma burtu ir pret šo sērgu un maksimāli neierobežos cigarešu kompāniju iespējas popularizēt savu produktu, tikmēr mums šo cīņu uzvarēt būs grūti. Latvijā arvien ir pārāk liberāla un mērena attieksme pret smēķēšanu un tās izplatību, tāpēc ar likumu normu palīdzību, ir jānosaka daudz stingrāki noteikumi.
Kāpēc aizliegums tirgot un smēķēt cigaretes no 21 gada vecuma palīdzēs? Pētījumi pierāda, ka palielinot vecuma slieksni smēķēšanas izstrādājumu iegādei, samazinās jauniešu risks kļūt par smēķētāju. Ja cilvēks līdz 23 gadu vecumam nesāk smēķēt, tad iespēja, ka viņš sāks to darīt pēc tam, ir niecīga. Ikviens šķērslis mazina iespēju, ka jaunietis kļūs par smēķētāju. Liberālai attieksmei attiecībā uz šo jautājumu nav vietas.
Papildus tas atvieglo cīņu pret smēķēšanu skolās 12. klašu skolēnu vidū, nu jau 11. klasē skolnieki sasniedz 18 gadu vecumu un ar cigaretēm nereti apgādā gados jaunākos skolasbiedrus.
Cīņa pret milzīgo smēķēšanas izplatību jauniešu vidū ir viens no lielākajiem valsts izaicinājumiem arī no fiziskās sagatavotības un veselības viedokļa. Jauniešu veselības stāvoklis ir satraucošs, uz ko norādījusi arī Aizsardzības ministrija un atzīst, ka jauniešu sliktajam veselības stāvoklim iemesls galvenokārt ir tieši smēķēšana.
Jānis Upenieks
Komentāri