Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pērkam dārgāk vai lētāk, tērējam mazāk vai vairāk

Jānis Gabrāns
11:30
30.07.2019
6

Lai arī mēdz teikt, ka nav labi skatīties svešos maciņos, tas tomēr ir tikai cilvēcīgi, ka gribam zināt, pie kura slāņa sevi pieskaitīt. Gan raugoties Latvijas, gan visas Eiropas Savienības (ES) kontekstā.

Eiropas statistikas birojs “Eurostat” regulāri apkopo datus par situāciju ES valstīs, un uz šo pētījumu vairākos sižetos šonedēļ atsaucās arī ziņu portāls lsm.lv. Nedaudz ielūkosimies tajos, un katrs var parēķināt, kā tas attiecas uz viņu.

Portālā salīdzina ienākumus, tēriņus un cenas kopš 2000.gada, kas ir gana liels posms, un jāteic, ka šie skaitļi ir interesanti. Dati rāda, ka Latvijas iedzīvotāji savos izdevumos arvien vairāk tuvojas ES vidējam rādītājam. Ja 2000. gadā faktiskais individuālais patēriņš Latvijā veidoja vien 40% no toreizējā ES vidējā līmeņa, pērn tas jau bija 70%, taču Latvija joprojām ir pēdējā pieciniekā kopā ar Rumāniju, Ungāriju, Horvātiju un Bulgāriju. Abas kaimiņvalstis mums priekšā.

Dati liecina, ka Latvijas mājsaimniecību vidējā pirktspēja kopš 2000. gada ir gandrīz trīskāršojušies, un te nu, šķiet, daudziem būs cits viedoklis. Tiesa, šobrīd grūti atcerēties, cik toreiz pelnījām. Zināmam salīdzinājumam var kalpot minimālās algas apjoms. 2000.gadā tas bija 50 lati jeb 71,14 eiro, šobrīd minimālā alga ir 430 eiro, tātad gandrīz sešas reizes vairāk.

Aprēķinot pirktspējas kāpumu, “Eurostat” statistiķi izmanto nevis eiro, bet mākslīgu maksājumu vienību PPS jeb “purchasing power standard”, kas ļauj sniegt objektīvu rezultātu.

Lai arī pirktspējas līmenis trīskāršojies, Latvijai nav izdevies mazināt nevienlīdzību sabiedrībā, un liela tās daļa cerēto dzīves līmeņa kāpumu neredz. Mūsu valsts problēma tā, ka ienākumu nevienlīdzība visvairāk skar gados vecākos iedzīvotājus.

Statistika rāda, ka kopš 2000.gada mainījusies Latvijas iedzīvotāju izdevumu struktūra. Ja pirms 19 gadiem lielāko daļu no izdevumiem – 25,6% – veidoja līdzekļi pārtikas un bezalkoholisko dzērienu iegādei, tagad, tāpat kā lielākajā daļā Eiropas valstu, pirmajā vietā ir izdevumi par mājokli un komunālajiem maksājumiem. Ar mājokli Latvijā pašlaik maksājam 21% no kopējiem izdevumiem, pārtikai tiek tērēti gandrīz 18% , bet trešajā vietā ar 12 procentiem ir izdevumi transportam. Salīdzinoši ES vidēji pārtikai izlieto ap 12% no izdevumu apjoma, bet otrajā vietā ar 13% ir izdevumi transportam.

“Eurostart” pētījums rāda arī cenu atšķirību precēm un pakalpojumiem, nebūt ne visu preču cenas Latvijā no vidējā ES rādītāja atšķiras vienādi. Piemēram, apģērbi un apavi Latvijā maksā dārgāk nekā ES vidēji, kam piekritīs vai ikviens, kurš apceļojis citas Eiropas valstis un iegājis apģērbu, apavu veikalos. Lai arī mums šķiet, ka daudz naudas tērējam mājoklim, veselībai, dati rāda, ka izdevumi par mājokli, veselības aprūpi un izglītību Latvijā ir būtiski zemāki nekā daudzās citās ES valstīs. Piemēram, izdevumi par mājokli un komunālajiem maksājumiem Latvijā 2017. gadā veidoja vien 55% no kopējā ES līmeņa, bet par veselības aprūpi – 46%.

Jaunākie „Eurostat” dati rāda, ka pārtikas cenu ziņā tuvojamies vidējam Eiropas cenu līmenim. Ja pirms 19 gadiem Latvijā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas veidoja ap 60% no vidējā ES līmeņa, pērn tie jau bija 93% jeb ļoti tuvu vidējam līmenim. Turklāt, piemēram, piens, siers un olas Latvijā ir dārgākas nekā vidēji Eiropā un 2018. gadā pārsniedza vidējo cenu līmeni par 7%. Savukārt gaļa no pamatproduktiem ir lētāka, un tās cena veidoja ap 76% no vidējās cenas Eiropā.

Cenas vidēji kā Eiropā, bet saņemam mazāk. Te pārdomas rosinošs ir Latvijas Bankas ekonomista Mārtiņa Bitāna teiktais, ka Latvijā iedzīvotāji saņem četras reizes zemāku algu nekā Vācijā: “Vai mums ir četras reizes sliktāki cilvēki? Nē, bet atbilde tajā, ka preces ar zemu pievienoto vērtību neļauj paaugstināt labklājības līmeni valstī. Ja Vācijā pārdod “Mersedesus”, Latvijā galvenā eksportprece ir koksne. Lai varētu maksāt lielākas algas, mums no šīs tā dēvētās “pirts slotu” ekonomikas jāpāriet nākamajā līmeni, jāsāk ražot sarežģītas preces ar augstu pievienoto vērtību, tikai tas ļaus kāpināt algas.”

Starp citu, šis apgalvojums aktuāls kļuvis pēdējā laikā, kad valdībā sāk runāt par minimālās algas celšanu līdz 500 eiro, un te ekonomisti norāda, ka šobrīd Latvijā darba ražība netiek līdzi algu kāpumam.

Iepriecinošs nav arī M. Bitāna apgalvojums, ka starptautiskās konkurētspējas ziņā Latvija ir starp vājākajām eiro zonas vals­tīm un ar pašreizējiem attīstības tempiem Eiropas turīgāko valstu pārticību nekad nesasniegsim. Ko darīt?

Viņš norāda, ka visa pamats ir izglītības līmenis: “Bez izglītības kvalitātes celšanas ilgtspējīgs labklājības uzlabojums nav iespējams. Te atkal kā piemēru varam ņemt Igauniju, kas visos izglītības līmeņos ir krietni priekšā Latvijai. Var teikt, ka igauņi šajā labklājības vilcienā jau ir iekšā, bet latvieši skrien pakaļ, un ir jautājums – vai paspēsim noķert un pietuvoties kaimiņiem? Ja neinvestēsim izglītībā, pēc 20 – 30 gadiem atšķirība atalgojuma ziņā starp abām valstīm būs tik liela, ka mūsu bērni un mazbērni nebrauks strādāt uz Lielbritāniju, Norvē­ģiju, bet uz Igauniju, kur jau sen sapratuši, ka labklājība ir cieši sai­s­tīta ar izglītību.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi