Šķiet, mūsdienās ir maz mājokļu, kuros nav kāds no mūsdienu “gudrās mājas” elementiem – vai nu robots putekļu sūcējs, robots zāles pļāvējs, robots logu tīrītājs vai kāds cits no tehnoloģijas brīnumiem – , kas atvieglo saimnieču ikdienu. Vēl nesen par nākotni tieši ar robotiem, ierīcēm, kas izdara darbu cilvēku vietā, rādīja vienīgi filmas.
Lielbritānijas un Japānas nozares ekspertu pētījums, kas pagājušajā nedēļā publiskots britu raidsabiedrības BBC tīmekļa vietnē, rāda, ka līdz šīs desmitgades beigām teju 40 % mājsaimniecības darbu apdarīs robotizētas ietaises. Paredzēts, ka lielākā automatizācija notiks veikalos. Protams, nāksies rēķināties ar to, ka pie mums, Latvijā, viss jaunais no Rietumiem atnāk ar novēlošanos. Ja pašapkalpošanās kases Lielbritānijā, kad tur kādu laiku dzīvoju, bija absolūta norma jau 2012.gadā, pie mums tās sāka parādīties tikai pēdējos pāris gados. Tātad, ja visa pārējā pasaule pēc gadiem desmit jau būs tādā situācijā, kur gandrīz pusi mājsaimniecības darbus padarīs roboti, mums nāksies pagaidīt vismaz gadus 20, 25.
Prātojot par šīm lietām, atceros, ko teicis psihoanalīzes pamatlicējs Karls Gustavs Jungs. Viņa atziņa – cilvēks nevar būt līdzsvarā, viņa psihe nevar būt sakārtota bez parasta, fiziska darba. Tas un mūsdienās augošās aptaukošanās, fiziskās un mentālās veselības problēmas liek domāt, ka Jungam noteikti bija taisnība. Tehnoloģiju brīnumi nu-dien atvieglo ikdienu, un visvairāk to jūt sievietes, kuras strādā algotu darbu un kuru atbildībā joprojām ir lielākā daļa mājas ikdienas darbu. Pietiek jau ar vecmāmiņu stāstiem, kad pēc darba dienas vēl bija jādodas izstāvēt garās veikalu rindas, ar rokām jāizmazgā drēbes bērniem un vīram, jāpagatavo vakariņas, jāsaved kārtībā mājoklis, reizumis pat naktīs jāpašuj jauns apģērbs, jo padomju laikā to nopirkt tik vienkārši jau nevarēja. Tehnoloģijas nudien ir padarījušas mūsu dzīvi vieglāku, tomēr visam, ko iegūstam, ir sava ēnas puse. Lai arī robots, kas nopļauj zālienu, ir noderīga ietaise, tomēr reizumis pašam pastumdīt četrriteņu mehanizēto palīgierīci mājas apkopšanas darbos noteikti nāk par labu kā ķermenim, tā garam un prātam.
Komentāri