Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pašvaldībām svarīgi kontrolēt

Jānis Gabrāns
07:55
20.09.2017
6

Siltumapgāde valstī tiek risināti dažādi. Tas attiecināms gan uz kurināmā izvēli, gan to, vai ar siltuma ražošanu nodarbojas paš­valdības, vai šī funkcija nodota privātajam uzņēmējam. Tiesa, kā vieniem, tā otriem ir daži galvenie jautājumi –laikus sākt apkures sezonu un saņemt par pakalpojumu pienākošos maksu, kas vai nu noteikta ar pašvaldības deputātu lēmumu, vai apstiprināta Sabiedris­ko pakalpojumu regulatorā.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks enerģētikas jautājumos Andris Akermanis stāsta, ka, tuvojoties gada vēsajam periodam, pašvaldības dara visu, lai apkures sezona sāktos bez problēmām, un šobrīd nav informācijas par īpašiem ekscesiem, kas liegtu kaut kur uzsākt siltuma ražošanu.

“Tiesa, šogad ir tāds paradokss, kas bija novērojams jau pērn, ka dažkārt apkure, izmantojot dabasgāzi, ir lētāka, nekā kurinot ar vietējo šķeldu. Pirms gadiem pieciem situācija bija pilnīgi pretēja. Tas gan nenozīmē, ka tas attiecas uz visiem un visur, kur pieejama dabas gāze, apkure būs lētāka nekā ar vietējo kurināmo. To nosaka un ietekmē daudzi faktori, tai skaitā katlumājas sakārtotība un modernizācija.

Taču, manuprāt, kā kurināmo izmantot šķeldu tomēr ir saprātīgāk, jo tas ir vietējais kurināmais, šādas katlumājas nodrošina darbavietas, ir arī citi plusi. Dabasgāzes tirgus ir neprognozējams. Nezi­nām, kā situācija attīstīsies pēc gadiem trim pieciem.

Šī neprognozējamība ir viens no iemesliem, kāpēc pašvaldības arvien vairāk cenšas pāriet uz vietējo kurināmo – šķeldu, granulām. Process vairs nav tik intensīvs, jo liela daļa to jau izdarījuši. Maksi­mumu tas sasniedza iepriekšējā Eiropas fondu apguves periodā.

Protams, arī izmaiņas šķeldas cenās neviens īsti nevar prognozēt. Mūsu šķeldas cenu lielā mērā nosaka eksporta cenas, proti, par kādu cenu šķeldu var pārdot ārvalstīs. Šīs cenas pagaidām ir stabilas vai arī ar pavisam nelielu pie­augumu apkures sezonā, bet pašvaldības cenšas iepirkt kurināmo vasarā, kad cenas zemākas, vai arī noslēdz ilgtermiņa līgumus par šķeldas piegādi.”

Joprojām valstī aktuāla ir arī apkures parādu problēma, kas veido lielāko daļu no komunālo parādu apjoma. Latvijas Pašvaldību savienība divreiz gadā apkopo apkures parādu situāciju valstī – beidzoties un sākoties apkures sezonai. A. Akermanis norāda, ka vēl nav zināms, kāda būs situācija, sākoties jaunajai apkures sezonai, bet pieredze rāda, ka parādu apjoms sarūk: “Lēnām, bet sarūk. Par šī brīža situāciju grūti ko teikt, jo visu vasaru turpinās parādu segšana.

Kopējo ainu negatīvi ietekmē vecie parādi, kas radās pirms vairākiem gadiem, bet aktuālās nomaksas pašvaldībās, kur notiek darbs ar iedzīvotājiem, tiek pildītas par 95 procentiem un vairāk. Tā ir pozitīva situācija, bet, kā jau teicu, lielāko daļu no kopējās parādu summas veido vecie parādi, kas jau velkas līdzi gadiem.”

Par šiem parādiem runāts daudz, šķiet, katras daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju saņemtajā komunālajā rēķinā parādu ailītē lielu daļu veido tieši šie – bezcerīgie parādi. Dažs apsaimniekotājs tos raksta atsevišķā ailē, lai iedzīvotāji varētu redzēt aktuālo parādu situāciju.

A. Akermanis saka, ka par šo parādu norakstīšanu varētu sākt domāt, kad būs pagājuši desmit gadi kopš to rašanās. Visiem skaidrs, ka šie parādi ir bezcerīgi, tos neviens nemaksās, arī piedzīt tos nav iespējams. Tāpēc pareizāk skatīties uz esošo situāciju, kas pārsvarā vērtējama kā pozitīva. Lai gan māju bilancē jau šie bezcerīgie parādi joprojām parādās.

Runājot par situāciju, ka siltuma ražošana arī mazajos novados tiek nodota privāto komersantu rokās, padomnieks norāda, ka šādu piemēru valstī tomēr ir ļoti maz. Tās esot vien atsevišķas epizodes.

“Nevar pateikt, tas ir pareizi vai nav, jo problēmas jau visiem vienas. Parādi krājas gan privātajiem, gan pašvaldībām. Remonti, investīcijas jāveic vieniem un otriem. Var jau šo funkciju nodot komersantu rokās, bet nevar apgalvot, ka tas uzlabos situāciju. Likums tomēr nosaka, ka siltum­enerģijas apgāde ir autonomā paš­valdības funkcija, un grūti pateikt, vai tas tiks mainīts. Protams, nododot siltuma ražošanu komersantam, ir ieguvumi, bet, no otras puses, pašvaldība var zaudēt kontroli, kas var novest pie neprognozējamām sekām, piemēram, krasa cenu pieauguma. Situācija, kad siltuma ražošanas uzņēmuma īpašumtiesības vai kontrolpakete ir pašvaldībai, ļauj tām zināmā mērā ietekmēt šo situāciju. Tāpēc, pieņemot lēmumu nodot šo funkciju privātajiem komersantiem, jautājums pamatīgi jāizdiskutē,” norāda A. Akermanis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi