“Tā vien liekas, ka ir izdevīgi klaigāt, cik grūti. Taču strādāt kārtīgi nemaz negribas,” stāstīja kāda lauciniece. Viņa atbraukusi uz Cēsīm, starp citiem pirkumiem vajadzējis arī pogas. Aizgājusi līdz veikalam, bijis jau gandrīz deviņi, pie durvīm mīņājusies vēl viena sieviete. Droši vien no laukiem, ja tik agri. Gan jau deviņos vērs durvis vaļā. Gaidījušas, nekā, pusdesmitos sapratušas, ka nav vērts. Kāda garāmgājēja pastāstījusi, kur vēl pogas var nopirkt, un abas devušās turp. “Interesantākais, ka mani jau kā pircēju neviens nemānīja. Uz durvīm uzraksts, ka tirgotava strādā līdz pulksten 18. No cikiem, nav teikts. Pati vainīga, ka uzķēros tādai ampelēšanai,” smejoties stāstīja lauku sieva. Tad atcerējās, ka šo stāstu no kādas radinieces, kura arī dzīvo laukos, dzirdējusi jau vasarā. Sieva smej: “Katrs jau var darīt, kā grib. Tikai lai nestāsta, ka tirgotājiem grūti.”
Tas ir tāds pats stāsts, kā savulaik paziņojums pie krodziņa – “Rīt alus par brīvu!” Tā rītdienas nāca un gāja, un ik dienu aicināja pienākt rīt. Bodītē, kur var nopirkt galantēriju, vismaz pateikts, ka darba laiks līdz sešiem vakarā, ka vēlāk nav vērts raustīt durvis.
Gadījums smieklīgs, bet parāda attieksmi. Attieksmi pret pircēju. Varbūt tas pircējam ir tests – ja patiešām te kaut ko gribi nopirkt, atnāksi vēlreiz, nenopirksi, vai nāksi vēl? Ja tā un šāda darbalaika koncepciju skaidro – nepērciet impulsīvi, pārliecinieties, ka tiešām šo preci jums vajag, – tad viss kārtībā. Koncepcija attaisnojas. Tikai būtu jauki, ja sauklis vai tirdzniecības vietas koncepts būtu potenciālajiem pircējiem pieejams, nevis jāizfilozofē, ka tā varētu būt.
Par patērētāju tiesībām runā daudzi, tāpat kā ikviens apkalpošanas jomā strādājošais zina, ka klientam vienmēr taisnība. Ja pats vainīgs kādā neizdarībā, viņš klienta priekšā gatavs kļūt zemāks par zāli, lai tikai tā ziņa par kādu neveiksmīgu apmeklējumu nekļūst zināma. Bet, vai kaut kas mainīsies, tas paliek pakalpojumu sniedzēju ziņā. Ja uzzina sabiedrība, uzņēmējs, ja vien viņš grib turpināt strādāt, spiests kaut ko uzlabot ikdienas darbā. Ja ne, nav problēmu – vietā būs cits.
Komentāri