Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pasaules Nabadzības izskaušanas dienā baidāmies, kāda būs gaidāmā ziema

Anna Kola
07:43
21.10.2022
15

Saskaņā ar gada sākumā publiskotajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti gandrīz ceturtā daļa valsts iedzīvotāju (439 tūkstoši), un tas ir par teju diviem procent­punktiem vairāk nekā 2019.gadā.

Pērnā gadā veiktās aptaujas liecina, ka šiem 23,4 % valsts iedzīvotāju ienākumi bijuši zem nabadzības riska sliekšņa. Naba­dzības riska slieksnis 2020.gadā sasniedza 472 eiro mēnesī, un šī summa attiecas uz vienas personas mājsaimniecību. Tām mājsaimniecībām, kuras veido divi pieaugušie un divi bērni līdz četr­padsmit gadu vecumam, nabadzības riska slieksnis 2020.gadā bija 991 eiro mēnesī.

Katru gadu 17.oktobrī tiek atzīmēta Pasaules nabadzības novēršanas diena, kuras mērķis ir izgaismot problēmas, ar ko diendienā saskaras cilvēki, kas dzīvo nabadzībā, radot iespēju tapt uzklausītiem. Šī diena pasaulē tiek atzīmēta jau kopš 1922.gada 22.decembra, kad Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerāl­asambleja pasludināja šo datumu par atzīmējamu nabadzības apkarošanā. Jāatzīst, tēma ir īpaši aktuāla šobrīd ar straujo inflāciju, cenu un izmaksu kāpumu. Tā sabiedrības daļa, kurai draud tikt kategorizētai pie nabadzīgajiem iedzīvotājiem, var tikai palielināties. Raugoties uz pārtikas produktu cenām, diezgan bieži aizdomājos – kā izdzīvo seniori, kam ir nelielas pensijas. Cilvē­kam jāveic visi ikmēneša maksājumi, jāpērk medikamenti un vēl pārtika. Vai nu drīzumā kļūsim par vienu no nācijām ar labāko vidējo ķermeņa svaru, vai arī pat no ne visai godpilnās otrās vietas starp augstākajiem nabadzības riska rādītājiem Eiropas Sa­vienībā apsteigsim Bulgāriju (pēc šiem radītājiem šobrīd visaugstākais nabadzības procents ir Bul­gārijā, sekojam mēs, un trešajā vietā Rumānija; mūsu kaimiņvalstis, Lietuva un Igaunija, ierindojas attiecīgi piektajā un sestajā pozīcijā).

Nav jābrīnās, ka daudzviet, kur tiekam pieminēti kopā kā tādas trīs māsas, pārējās divas Baltijas valstis uz mums, Latviju, noraugās tā kā drusku no augšas. Tas skaidrojams ar daudziem faktiem, arī iepriekš minēto izkārtojumu pēc augstākajiem nabadzības rādītājiem valstī. Pie mums vēl nesen pat minimālā alga nesasniedza 500 eiro mēnes, un šķita lieliska pretimnākšana un valdības palīdzīga roka, kad tā beidzot sasniedza šo pustūkstoša atzīmi. Minimālā alga Lietuvā 2022.gadā ir 730 eiro. Igaunijā – 654 eiro. Acīmredzami mums ir, uz ko tiekties.

Sarunās ar ārvalstu draugiem, runājot par labklājību, nereti diez­gan dominē pārliecība, ka Latvijā ir samērā neliela vidusšķira, bet daudz vairāk ir to, kas jau pieskaitāmi pie labi pārtikušiem un turīgiem. Un vēl vairāk to, kas tuvojas nabadzības slieksnim vai jau ir trūcīgo statusā. Rietumu valstis tieši ar to atšķiras, ka ir izteikti liela tā “pietiekami labi materiāli nodrošināto” daļa, kas sniedz pienesumu valsts budžetā caur nodokļu samaksu.

Pavisam nesen kāda paziņa, pēc tautības vāciete, pauda milzīgu izbrīnu, kad runājām par darba iespējām Latvijā un atklāju, ka pie mums tomēr tikai daļa darbavietu nodrošina veselības apdrošināšanu strādājošajam. Vācijā veselības apdrošināšana esot noteikta ar likumu. Ja cilvēks nestrādā, tad par to jāmaksā pašam. Domāju, katrs par to var mazliet aizdomāties. Kas notiktu, ja pie mums tiktu pieņemts šāds likums? Skaidrs, ka tas nenotiks, vismaz ne tik ilgi, kamēr mūsu minimālā alga svārstīsies ap pustūkstoti. Vācijā minimālā alga ir 1500 eiro mēnesī. Un vienlaikus litrs piena vai kukulis maizes pie mums šobrīd dārgāks nekā citviet Eiropā! Kur nu vēl runāt par elektrības, gāzes vai siltumpatēriņa rēķiniem.

Atgriežoties pie Centrālās Sta­tistikas pārvaldes veiktā pētījuma rezultātiem, vislielākais nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars 2020.gadā bija Latgalē – 36 %, vismazākais – Pierīgā (16,1 %) un Rīgā (17,8 %). Ar maniem prātojumiem par šā brīža cilvēciskās eksistences dārdzību saskan arī pērnā gada iegūtie dati par to, ka vislielākais nabadzības risks palielinājies tieši iedzīvotājiem vecumā virs 65 gadiem. Šajā vecumgrupā nabadzības riskam pakļauto cilvēku procentuālā atzīme sasniedz 44,6! Un šie skaitļi ir par 2020.gadu, kad nebija postošā kara Ukrainā, problēmas ar gāzes un elektrības piegādi, strauji augošā inflācija un cenu zīmes pie pārtikas produktiem veikalos.

Jācer, tuvākajos divdesmit trīsdesmit gados arī mūsu valstij izdosies sasniegt kādu Eiropas Savienības topu augšgalus pozitīvā aspektā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi