Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts

Pasaules grāmatu un autortiesību diena

Anna Kola
22:34
23.04.2023
21

Pērn veiktajā pētījumu centra SKDS aptaujā noskaidrojies, ka Latvijā krietni vien samazinājies to cilvēku skaits, kas lasa grāmatas. 23.aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēts kā grāmatu autortiesību diena. Paraugoties uz notikumiem Latvijā, kas plānoti saistībā ar šo dienu, neko daudz atrast neizdevās. Skumji, bet tas liek domāt, ka patiešām pamudināt cilvēku interesi par grāmatām kļūst arvien grūtāk. Acīmredzot arī šādi tematiski pasākumi visdrīzāk paliktu neapmeklēti vai tajos piedalītos vien uz rokas pirkstiem saskaitāmi entuziasti.

Sarunās ar novada bibliotēku vadītājām laika gaitā tapis skaidrs, ka ļaudis, kas izvēlas nākt uz bibliotēkām pēc lasāmvielas, vairumā gadījumu ir pensionāri – cilvēki, kas gadu gadiem pieraduši patīkami kavēt laiku, lasot viena vai otra žanra literatūru. Lai arī starp bibliotēku apmeklētājiem netrūkst vidējās paaudzes grāmatmīļu, tomēr teju visas bibliotēku vadītājas un arī skolu pārstāvji, ar ko esmu runājusi par grāmatām un lasīšanu kopumā, atzīst, ka vislielākā bēda mūsdienās ir jaunās paaudzes neieinteresētība un nevēlēšanās lasīt. Īpašs satraukums vēl par to, ka jaunieši un bērni nelasa literatūru latviešu valodā, priekšroku dodot grāmatām svešu zemju mēlēs, galvenokārt angļu valodas izdevumiem.

Pagājušajā gadā SKDS veiktajā aptaujā 1000 respondentiem vecumā no 18 līdz 75 gadiem tika jautāts, cik grāmatu izlasīts pēdējos sešos mēnešos. 59,9% norādījuši, ka nav izlasījuši nevienu. Salīdzinājumam – 2013.gada jūlijā grāmatas nebija lasījuši 47,1% aptaujāto, 2019.gada jūlijā tā atbildējuši 50,4 % respondentu. 2021.gadā vismaz vienu grāmatu sešu mēnešu laikā bija izlasījuši 38,8% iedzīvotāju. Salīdzinot iepriekšējos gadus, kritums ir pamanāms: 2013.gadā tādi bija 50,4% aptaujāto, 2019.gadā – 48,3%.

Gan sarunās ar bibliotēku vadītājām, gan arī pavērojot SKDS aptaujas datus, ir skaidrs, ka starp grāmatmīļiem pārsvarā ir sievietes. Dati par 2021.gadu rāda, ka sievietes, kuras atbildēja, ka grāmatas lasa, vidēji izlasījušas 2,2 literāros izdevumus gadā.

Interesanti, ka aktīvāk grāmatas lasījuši cilvēki, kuru sarunu valoda ģimenē ir latviešu valoda. Lasītāju skaitā lielāks īpatsvars ir cilvēkiem ar augstāko izglītību un vidēji augstiem mēneša ienākumiem uz vienu ģimenes locekli. Tas, protams, varētu būt skaidrojams arī ar to, ka liela daļa cilvēku, kas lasa, grāmatas izvēlas iegādāties un paturēt savā īpašumā, bet, ja paraugās uz grāmatu cenām veikalos, ir tikpat skaidrs, ka ne katram ir pa kabatai ziedot 15, 20 un vairāk eiro par grāmatu, kuru visdrīzāk kāds varbūt nemaz līdz galam neizlasīs vai arī izlasīs pāris dienās.

Interesanti, ka visaktīvākie grāmatu lasītāji ir Latgalē, Vid­zeme ieņem godpilno otro vietu. Sarunās ar bibliotēku pārstāvēm radies iespaids, ka vairums lasītāju, kas izvēlas grāmatas ņemt bibliotēkās, patiešām ir cilvēki, kam ikdienas ritms ļauj veltīt gana daudz brīžu šai nodarbei: pensionāri, jaunās māmiņas, kāds pēc slimošanas un atveseļošanās periodā, kad varbūt citas aktivitātes mazāk pieejamas. Arī SKDS dati rāda, ka grāmatas lasa vadītāji, mājsaimnieces, skolēni, studenti un pensionāri. Mazāk grāmatas lasa speciālisti un ierēdņi, kam seko individuālā darba veicēji un strādnieki.

Raugoties uz cenām grāmatnīcās, ir saprotams, kādēļ trīs ceturt­daļas no aptaujātajiem cilvēkiem atzinuši, ka nav nopirkuši nevienu pašu grāmatu. Arī dzīves dārdzība kopumā taču pēdējos pāris gados ir strauji kāpusi. Ja jārēķina līdzi izdevumiem mājsaimniecībā, vai vispār paliek kaut kas, lai atlicinātu to grāmatām veikalu plauktos. Padalīšos – no tipogrāfijas līdz lasītājam grāmatai tiek uzlikts milzīgs tirgotāja uzcenojums, reizumis pat 80 %. Tādēļ izpārdošanas brīžos varam nopirkt grāmatu, kas maksājusi 20 eiro, par nieka “piecīti”.

Grāmatas noteikti izkonkurē arī citas izklaides iespējas: televīzija, filmu pieejamība visās ierīcēs ar “Netflix”, “Prime Video” vai citu aplikāciju, nemaz nerunājot par plašo tīmekli un planšetdatoru piedāvātajām iespējām. Tādējādi arī sarūk to cilvēku skaits, kas grāmatas lasa, jo ir taču tik daudz iespēju, kā laiku aizpildīt citādi!

Tomēr, par spīti tam, no kā gan vēl var smelties tik daudz ideju, fantāzijas lidojuma un dzīves atziņu, izdzīvot simtiem stāstu un tam visam klāt papildināt savu literārās valodas bagāžu? Liels uzdevums veicams lasītprieka vairošanā ir pedagogiem, kā skolās un bērnudārzos pamudināt jauno paaudzi planšetes vietā paņemt grāmatu, pašķirstīt un iegremdēties pasaku vai citu fantāzijas tēlu pasaulē. Jācer, ka ar laiku šī atzīmējamā diena, ko pasaulē svin kopš 1995. gada, godinot autorus un viņu darbus, kā arī pievēršot sabiedrības uzmanību literatūras nozīmei cilvēku dzīvē un autoru ieguldījumam sabiedrības sociālajā un kultūras progresā, kļūs par tādu notikumu, ko arī bērni gaida ar prieku.

Katalonijā aizsāktā Grāmatu un autortiesību diena tiek atzīmēta 23.aprīlī, kas ir Viljama Šekspīra (1564. – 1616.) dzimšanas diena un Migela de Servantesa (1547. – 1616.) nāves diena. Starptautisku nozīmi šim datumam UNESCO piešķīra 1996. gadā, kā mērķi izvirzot sabiedrības, īpaši jauniešu, pievēršanu literatūrai, grāmatu lasīšanai un izglītošanai autortiesību jautājumos. UNESCO katru gadu šajā dienā aicina sabiedrību izcelt grāmatu un caur to sniegto zināšanu nozīmi izglītības, kultūras un ekonomiskas labklājības sekmēšanā, kā arī – veicina sabiedrības interesi par grāmatām, dažādu tautu literatūru un dažādiem autoriem. UNESCO caur šo dienu turpina uzsvērt tieši grāmatu lomu, kas līdzās modernajām tehnoloģijām nodrošina jaunu informāciju un veicina zinošas sabiedrības attīstību, kas sakņojas spējā  atrast, analizēt to, ko sniedz grāmatas, tādējādi paplašinot redzesloku un veicinot personīgo izaugsmi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
24

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
45

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
74

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
69

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
33

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
52

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
12
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
20
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
29
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
38
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi