Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pasaules grāmatu un autortiesību diena

Anna Kola
22:34
23.04.2023
17

Pērn veiktajā pētījumu centra SKDS aptaujā noskaidrojies, ka Latvijā krietni vien samazinājies to cilvēku skaits, kas lasa grāmatas. 23.aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēts kā grāmatu autortiesību diena. Paraugoties uz notikumiem Latvijā, kas plānoti saistībā ar šo dienu, neko daudz atrast neizdevās. Skumji, bet tas liek domāt, ka patiešām pamudināt cilvēku interesi par grāmatām kļūst arvien grūtāk. Acīmredzot arī šādi tematiski pasākumi visdrīzāk paliktu neapmeklēti vai tajos piedalītos vien uz rokas pirkstiem saskaitāmi entuziasti.

Sarunās ar novada bibliotēku vadītājām laika gaitā tapis skaidrs, ka ļaudis, kas izvēlas nākt uz bibliotēkām pēc lasāmvielas, vairumā gadījumu ir pensionāri – cilvēki, kas gadu gadiem pieraduši patīkami kavēt laiku, lasot viena vai otra žanra literatūru. Lai arī starp bibliotēku apmeklētājiem netrūkst vidējās paaudzes grāmatmīļu, tomēr teju visas bibliotēku vadītājas un arī skolu pārstāvji, ar ko esmu runājusi par grāmatām un lasīšanu kopumā, atzīst, ka vislielākā bēda mūsdienās ir jaunās paaudzes neieinteresētība un nevēlēšanās lasīt. Īpašs satraukums vēl par to, ka jaunieši un bērni nelasa literatūru latviešu valodā, priekšroku dodot grāmatām svešu zemju mēlēs, galvenokārt angļu valodas izdevumiem.

Pagājušajā gadā SKDS veiktajā aptaujā 1000 respondentiem vecumā no 18 līdz 75 gadiem tika jautāts, cik grāmatu izlasīts pēdējos sešos mēnešos. 59,9% norādījuši, ka nav izlasījuši nevienu. Salīdzinājumam – 2013.gada jūlijā grāmatas nebija lasījuši 47,1% aptaujāto, 2019.gada jūlijā tā atbildējuši 50,4 % respondentu. 2021.gadā vismaz vienu grāmatu sešu mēnešu laikā bija izlasījuši 38,8% iedzīvotāju. Salīdzinot iepriekšējos gadus, kritums ir pamanāms: 2013.gadā tādi bija 50,4% aptaujāto, 2019.gadā – 48,3%.

Gan sarunās ar bibliotēku vadītājām, gan arī pavērojot SKDS aptaujas datus, ir skaidrs, ka starp grāmatmīļiem pārsvarā ir sievietes. Dati par 2021.gadu rāda, ka sievietes, kuras atbildēja, ka grāmatas lasa, vidēji izlasījušas 2,2 literāros izdevumus gadā.

Interesanti, ka aktīvāk grāmatas lasījuši cilvēki, kuru sarunu valoda ģimenē ir latviešu valoda. Lasītāju skaitā lielāks īpatsvars ir cilvēkiem ar augstāko izglītību un vidēji augstiem mēneša ienākumiem uz vienu ģimenes locekli. Tas, protams, varētu būt skaidrojams arī ar to, ka liela daļa cilvēku, kas lasa, grāmatas izvēlas iegādāties un paturēt savā īpašumā, bet, ja paraugās uz grāmatu cenām veikalos, ir tikpat skaidrs, ka ne katram ir pa kabatai ziedot 15, 20 un vairāk eiro par grāmatu, kuru visdrīzāk kāds varbūt nemaz līdz galam neizlasīs vai arī izlasīs pāris dienās.

Interesanti, ka visaktīvākie grāmatu lasītāji ir Latgalē, Vid­zeme ieņem godpilno otro vietu. Sarunās ar bibliotēku pārstāvēm radies iespaids, ka vairums lasītāju, kas izvēlas grāmatas ņemt bibliotēkās, patiešām ir cilvēki, kam ikdienas ritms ļauj veltīt gana daudz brīžu šai nodarbei: pensionāri, jaunās māmiņas, kāds pēc slimošanas un atveseļošanās periodā, kad varbūt citas aktivitātes mazāk pieejamas. Arī SKDS dati rāda, ka grāmatas lasa vadītāji, mājsaimnieces, skolēni, studenti un pensionāri. Mazāk grāmatas lasa speciālisti un ierēdņi, kam seko individuālā darba veicēji un strādnieki.

Raugoties uz cenām grāmatnīcās, ir saprotams, kādēļ trīs ceturt­daļas no aptaujātajiem cilvēkiem atzinuši, ka nav nopirkuši nevienu pašu grāmatu. Arī dzīves dārdzība kopumā taču pēdējos pāris gados ir strauji kāpusi. Ja jārēķina līdzi izdevumiem mājsaimniecībā, vai vispār paliek kaut kas, lai atlicinātu to grāmatām veikalu plauktos. Padalīšos – no tipogrāfijas līdz lasītājam grāmatai tiek uzlikts milzīgs tirgotāja uzcenojums, reizumis pat 80 %. Tādēļ izpārdošanas brīžos varam nopirkt grāmatu, kas maksājusi 20 eiro, par nieka “piecīti”.

Grāmatas noteikti izkonkurē arī citas izklaides iespējas: televīzija, filmu pieejamība visās ierīcēs ar “Netflix”, “Prime Video” vai citu aplikāciju, nemaz nerunājot par plašo tīmekli un planšetdatoru piedāvātajām iespējām. Tādējādi arī sarūk to cilvēku skaits, kas grāmatas lasa, jo ir taču tik daudz iespēju, kā laiku aizpildīt citādi!

Tomēr, par spīti tam, no kā gan vēl var smelties tik daudz ideju, fantāzijas lidojuma un dzīves atziņu, izdzīvot simtiem stāstu un tam visam klāt papildināt savu literārās valodas bagāžu? Liels uzdevums veicams lasītprieka vairošanā ir pedagogiem, kā skolās un bērnudārzos pamudināt jauno paaudzi planšetes vietā paņemt grāmatu, pašķirstīt un iegremdēties pasaku vai citu fantāzijas tēlu pasaulē. Jācer, ka ar laiku šī atzīmējamā diena, ko pasaulē svin kopš 1995. gada, godinot autorus un viņu darbus, kā arī pievēršot sabiedrības uzmanību literatūras nozīmei cilvēku dzīvē un autoru ieguldījumam sabiedrības sociālajā un kultūras progresā, kļūs par tādu notikumu, ko arī bērni gaida ar prieku.

Katalonijā aizsāktā Grāmatu un autortiesību diena tiek atzīmēta 23.aprīlī, kas ir Viljama Šekspīra (1564. – 1616.) dzimšanas diena un Migela de Servantesa (1547. – 1616.) nāves diena. Starptautisku nozīmi šim datumam UNESCO piešķīra 1996. gadā, kā mērķi izvirzot sabiedrības, īpaši jauniešu, pievēršanu literatūrai, grāmatu lasīšanai un izglītošanai autortiesību jautājumos. UNESCO katru gadu šajā dienā aicina sabiedrību izcelt grāmatu un caur to sniegto zināšanu nozīmi izglītības, kultūras un ekonomiskas labklājības sekmēšanā, kā arī – veicina sabiedrības interesi par grāmatām, dažādu tautu literatūru un dažādiem autoriem. UNESCO caur šo dienu turpina uzsvērt tieši grāmatu lomu, kas līdzās modernajām tehnoloģijām nodrošina jaunu informāciju un veicina zinošas sabiedrības attīstību, kas sakņojas spējā  atrast, analizēt to, ko sniedz grāmatas, tādējādi paplašinot redzesloku un veicinot personīgo izaugsmi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi