Naktī uz sestdienu būs vērojams pilns Mēness aptumsums, ko mēdz dēvēt par asiņaino Mēnesi tā krāsas dēļ. Zemes pavadonis iekrāsojas sārti brūnā nokrāsā, kas atgādina asinis. Šis aptumsums būs ilgākais 21. gadsimtā.
Latvijas Astronomijas biedrība skaidro, kā viss notiks. Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam sāksies aptumsuma daļējā fāze, kam sekos pilnā fāze, kas ilgs stundu un 43 minūtes. Pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Aptumsuma pilnajā fāzē Mēness atradīsies zemu virs horizonta dienvidaustrumu pusē, tādēļ aptumsuma sākumā daļa no debess ķermeņa diska uz gaišā debesu fona it kā izzudīs, bet aptumsuma maksimālās fāzes brīdī debesis jau būs pietiekami tumšas, lai varētu novērot Mēness disku sarkanīgā vai brūnganā tonī. Aptumsuma pilnā fāze Latvijā beigsies 28. jūlijā pulksten 0.13, bet aptumsums pilnībā beigsies vēl pēc vairāk nekā divām stundām – pulksten 2.29. Mēness aptumsumu var vērot ar neapbruņotu aci, vērošanai vajadzīgas skaidras debesis, skats jāvērš dienvidaustrumu un dienvidu virzienā.
Ikreiz, kad gaidāma kāda neikdienišķa dabas vai kosmiska parādība, neizprotot, kas notiek, pasaulē parādās zinātāji, kuri skaidro, ka nesaprotamais vēsta pasaules galu. Arī šodien tas pienākšot. Iepriekš sarkanais jeb asiņainais Mēness aptumsums bija novērojams 2014. gada aprīlī, tā paša gada oktobrī, kā arī 2015. gada aprīlī un septembrī.
Pastarās dienas gaidītāji pauduši nostāju, ka šodien gaidāmais aptumsums neko labu nenesīs. Tam sekos nelaimju virkne, kas pamazām iznīcinās cilvēci.
Jaunpiebalgā Baiba Logina regulāri rīko mūžizglītības nodarbības, lekcijas arī par garīgām tēmām. “ Katrs cilvēks meklē garīgumu, un katram savs ceļš. Pazīstu cilvēkus, kuri bijuši dievturi, tad kristieši un hinduisti, atgriezušies pie sākuma. Ir tādi, kuri maina konfesijas. Tas saprotami, cilvēks meklē ko jaunu, plašākus apvāršņus. Saka jau, ka vidusmēra latvietis ir mazliet pagāns, mazliet kristietis, jo vismaz Ziemassvētkos iet uz baznīcu, mazliet budists un nodarbojas ar meditācijām. Vienam ceļš skaidrs jau no bērnības, citu kāds pārbaudījums dzīvē vai redzēta filma pamudina un raisa interesi. Garīguma ikdienā maz. Svētdienās atpūšamies lielveikalos un festivālos, un, ja neviens neizklaidē, pasākums tiek uzskatīs par neizdevušos,” pārdomās dalās Baiba Logina. Viņa atzīst, ka ir cilvēki, kurus ziņa par pasaules galu ietekmē, satrauc. Un vēl pilnmēness, kas arī cilvēkus ietekmē. “Katrs cilvēks meklē atbildes uz dzīvē svarīgiem jautājumiem. Gan vienatnē, gan kopā ar domubiedriem, kuri atbalsta. Un tā viņš nejūtas viens. Bet domubiedri, viņu pasaules uztvere, vērtējums, protams, ietekmē,” bilst jaunpiebaldziete.
Par gaidāmo pasaules galu mācītājs Juris Cālītis saka: “Tas ir trakums, kas atspoguļo ne jau pasaules galu, bet cilvēku fantāziju un bailes par pasaules galu. Vispirms būtiski, kuri ir tie, kuri ceļ trauksmi, kas viņos ir tik savandīts, trauksmains, tik baiļu vai arī izmisuma pārņemts, ka gatavi projektēt pasaules galu.
Šie cilvēki iekšējās pasaules fantāzijas projicē ārējā pasaulē. Viņi starpību nemana. Cilvēki savās nelaimēs vienmēr grib ievilkt citus, vēlas, lai viņu pārliecību apstiprina citi, jo par sevi nav droši. Ja citi atsaucas, sākotnējais satraukums tiek apstiprināts, cilvēks jūtas gandarīts, vairs nejūtas viens. Vairums veselīgu cilvēku par to nedomā.
Kristietībā nav pasaules gala. Ir transformācija, pārmaiņas, pilnveidojums, nevis gals. Ja kāds runā kristietības vārdā, viņš runā par lietām, ko nesaprot.
Nevaram saskaitīt, cik reižu gaidīts pasaules gals. Kopš pirmajām dienām cilvēki par to runājuši un domājuši, bet gluži tā tas gals nepienāk. Tas ir stāsts, kas atkārtojas. Uz šiem pareģojumiem ir dibinātas konfesijas. Nekā jauna. Vienīgais jautājums, kas ir tā trauksme, kas rosina tādas domas un atbalstītājus– tā ir personiska vai valda apkārtējā gaisotnē?
Jautājums par pasaules galu ir garlaicīgs. Dzīvosim mierīgi, vakarā iesim gulēt un no rīta celsimies. Dzīve turpināsies.”
Arī astronomi pasaules galu uzskata par pilnīgu neprātu. Viņi aprēķinājuši, ka līdz pasaules galam būs vēl nedaudz jānogaida – nieka 7,6 miljardus gadu.
Komentāri