Kārtējo reizi stāvot rindā pie pašapkalpošanās kasēm un, gribi vai negribi, dzirdot sarunu, ko viens no rindā gaidošajiem risināja ar pārdevēju, aizdomājos, kam domātas pašapkalpošanās kases. Proti, šajā veikalā ir četras šādas kases – divās var maksāt ar bankas karti, divās – ar skaidru naudu un arī karti. Diemžēl viena no kasēm, kurā var norēķināties ar banknotēm un monētām, laiku pa laikam nestrādā. Un tad kases, kurās var samaksāt ar karti, lielākoties stāv tukšas, jo, izrādās, visi rindā stāvošie nevēlas norēķināties ar virtuālo naudu.
Lai gan pārdevēja, protams, nevar ietekmēt to, kādas ir pašapkalpošanās kases, viņai nākas uzklausīt pircēju iebildes un pārdomas. Tā viens no pircējiem vaicāja, kāpēc gan visas kases nevarētu būt ar iespēju maksāt gan ar skaidru naudu, gan karti, jo tas atrisinātu problēmu, ka visi gaida uz vienu kasi, turklāt, tuvojoties veikala slēgšanai, pārdevēja pie kases neapkalpo, par pirkumu var samaksāt tikai pašapkalpošanās kasēs. Un, tā kā ne visiem veikli sokas ar produktu skenēšanu un sveramo produktu atrašanu preču katalogā, skaidrs, ka rinda virzās daudz lēnāk, nekā tas būtu pie kases ar pārdevēju.
Lai arī pašapkalpošanās kases mūsu valstī ir krietnu laiciņu, jāteic, vēl ir gana daudz cilvēku, kuri tās izmanto nelabprāt, un saprotams arī, kāpēc tā. Kamēr pārdevēja maksu par pirkumiem sarēķina raiti un lielākoties bez aizķeršanās, pie pašapkalpošanās kasēm tas notiek lēnāk un bieži vien ar misēkļiem. Turklāt nenoliedzams ir novērojums, ka patiesi liela daļa cilvēku vēlas par pirkumu maksāt ar skaidru naudu. Tas man rada jautājumu, kam pašapkalpošanās kases domātas. Saprotams, tās risina rindu jautājumu, kad kādā brīdī pircēju ir vairāk, bet pārdevēja tikai viena, tāpat to labprāt izmanto cilvēki, kuriem ir tikai pāris preču, lai ērti norēķinātos, tāpat ir pircēji, kuri labprāt par preci samaksā savā nodabā bez vajadzības kontaktēties ar pārdevēju. Tomēr novērotais liecina, ka cilvēku ērtībai patiešām svarīga būtu iespēja norēķināties ar skaidru naudu. Saprotams, tādas pašapkalpošanās kases prasa lielākus ieguldījumus, un, kā redzams, tās arī biežāk kādu iemeslu dēļ sabojājas, bet, ja uzsvars ir uz pircēju ērtību, tad Latvijā tieši tām būtu jābūt kā primārajām. Ir gan gados jauni cilvēki, kuri labprāt izmanto skaidru naudu, lai labāk sekotu līdzi saviem tēriņiem, un arvien ir daudz senioru, kuri nevar pierast pie bankas kartēm vai viņiem pat tādas nav, un viņi norēķinās ar banknotēm un monētām. Bet – kā jau daudzos jaunievedumos – ne vienmēr līdz galam tiek padomāts, kas patiesi ir ērtākais ikdienas patērētājam.
Komentāri