Aptauju un pētījumu dati aizvien rāda, ka Latvijas iedzīvotāju uzticēšanās politiskajiem spēkiem ir zema. Piemēram, šī gada politiskajām partijām uzticējās vien septiņi procenti pilsoņu, liecina “Eirobarometra” aptauja. Gan dažādos medijos, gan oficiālos saietos, gan privātās sarunās gadiem runāts, ka partijas nav populāras, cilvēki nevēlas tajās darboties, saistīties ar tām. Atceramies, cik liela ažiotāža bija ap pārmaiņām par pašvaldību vēlēšanu kārtību, proti, ka jaunajos, lielākajos novados domei deputātu kandidātus var pieteikt tikai partijas. Pat visaugstākajā – Valsts prezidenta – līmenī tika runāts, ka vajadzētu saglabāt iespēju kandidātus pieteikt arī vēlētāju apvienībām. Latvieši taču negrib saistīties ar partijām, nebūs, kas kandidē vēlēšanās – tāds bija viens no argumentiem, kura dēļ diskusijas nonāca tik tālu un bija visai ilgas.
Kas no tā palicis pāri? Lūk, skaitļi. Pavisam valstī novadu un pilsētu domes iekarot pieteikušies 5580 cilvēku, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. Bet raksturojošāks un saprotamāks piemērs, ka partijas nav nemaz tik nicināmas un ka laikam jau arī nevēlēšanās saistīt sevi ar kādu politisko spēku nav nemaz tik liela, ir mums labi zināmais- uz jaunā Cēsu novada varu kandidē desmit partijas vai to apvienības, pavisam 191 cilvēks. Jāievēl 19 deputāti, tātad kandidē desmit cilvēki uz vienu vietu. Bet ir pašvaldības, kurās uz vietvaras krēslu pretendē vēl lielāks skaits, piemēram, Ogres novads, iesniegti 12 partiju un partiju apvienību saraksti, kopā tajos 243 kandidāti. Arī nelielajā Smiltenes novadā savus priekšstāvjus vēlas sešas partijas, kuras vēlētāju izvēlei pieteikušas 104 cilvēkus. Un tā varētu turpināt.
Vēlēšanām pieteiktais kandidātu skaits nepavisam neapstiprina stereotipu, ka saprātīgais ikdienas cilvēks nu nekādi negrib būt pat partiju tuvumā. Tāpat dīvains sāk šķist “Eirobarometra” aptaujas rezultāts. Vai kandidātus aicinot, būtu veikta izlase no tiem septiņiem procentiem, kas uzticas partijām? Vai varbūt viens ir tas, ko sakām, jo tā jau jāsaka, un pavisam kas cits, kad jārīkojas?
Komentāri