Gan Ukrainas prezidents Porošenko, gan dažādi eksperti uzskata, ka nopietns Krievijas uzbrukums, kārtējo reizi slēpjoties aiz prokrieviski noskaņotajiem separātistu kaujiniekiem, ir neizbēgams. Ukrainas Austrumos notiek liela kara tehnikas un karavīru koncentrācija, tādēļ tas varētu būt tikai jautājums, kad tas notiks. Krievijai gan ir nopietnas finansiālas problēmas, bet, ja vēsture pārrakstīta, karot vieglāk, jo “savējie sapratīs”.
Socioloģiskās aptaujas liecina, ka Krievijā Otrā pasaules kara vēsturi pārrakstīt ir izdevies ar panākumiem. Aptuveni 70 procenti Krievijas iedzīvotāju par Otro pasaules karu saka, ka Padomju Savienība būtu uzvarējusi arī bez sabiedroto palīdzības, bet uz jautājumu, vai atbalstāt Molotova – Ribentropa paktu, šogad martā puse Krievijas iedzīvotāju atbildēja, ka atbalsta. Ja atceramies, arī Putins nāca klajā ar paziņojumu, ka Molotova – Ribentropa pakts bija labs un vajadzīgs. Savukārt uz jautājumu, kāpēc karš sākās un kurš tajā vainojams, 28 procenti aptaujāto atbild, ka vainīga bija Lielbritānija un Francija. Ar vārdu sakot, vēsture ir pārrakstīta, un liela vai pat lielākā daļa Krievijas iedzīvotāju tai tic.
Līdzīgi ir arī jautājumā par ienaidnieku un to, vai karā var tikt izmantoti kodolieroči. Krievijas iedzīvotājiem arī šajos jautājumos ir savi “īpašie uzskati”. Neatkarīgās socioloģisko pētījumu firmas “Levadas Centrs” šogad aprīlī veiktā aptauja liecina, ka 59 procenti Krievijas iedzīvotāju uzskata – ASV šobrīd apdraud Krieviju. Uz jautājumu, kā ASV apdraud Krieviju, no tiem, kuri uzskata, ka tādi draudi pastāv, 48 procenti atbild, ka ASV liek šķēršļus Krievijas attīstībai, 40 procenti domā, ka ASV grib kontrolēt Krievijas ekonomiku, 36 procenti aptaujāto uzskata, ka ASV grib uztiept svešas idejas un vērtības, bet 31 procents ir pārliecināts, ka Krievijā ir iespējams ASV militārs iebrukums un okupācija. Savukārt uz jautājumu, kurš būs uzvarētājs, ja sāksies karš starp Krieviju un ASV/NATO, 33 procenti uzskata, ka uzvarētāja būs Krievija, 52 procenti domā, ka tādā karā uzvarētāju nevar būt, vēl 11 procenti nezina atbildi, un tikai pieci procenti ir pārliecināti, ka tādā karā uzvarēs ASV/NATO. Interesanta ir arī Krievijas iedzīvotāju attieksme pret iespējamo kodolieroču lietošanu tādā karā. Ceturtā daļa aptaujāto domā, ka Putina pavēle lietot kodolieročus ir pilnīgi iespējama, bet septiņi procenti saka, ka tas ir ļoti ticami. Tiesa gan, 55 procenti domā, ka tas maz ticams vai ir pilnīgi neiespējami, tomēr gandrīz trešdaļas iedzīvotāju pieļāvums, ka karā tiks lietoti kodolieroči, liek bažīties par sabiedrības noskaņojumu un nolemtības sajūtu. Vēl vairāk – ceturtdaļa aptaujāto saka, ka viņi nemaz nebaidās no tā, ka Putins varētu pieņemt lēmumu par kodolieroču izmantošanu, tikai 16 procenti aptaujāto atbild, ka viņiem ir ļoti bail. Protams, pa vidu ir tie, kuri baidās vairāk vai mazāk, tomēr jau atkal aptuveni trešdaļa sabiedrības nebaidās nemaz vai gandrīz nemaz. Tas nozīmē, ka, lai ko darītu Putins, sabiedrība klusēs, it īpaši, ja tiks stāstīts, ka pie visa vainojamas ASV. Starp citu, krievu rakstnieks Viktors Jerofejevs pirms gadiem sešiem ar ironiju un tādām kā bažām rakstīja: “Es atkal viņu redzēju sapnī. Stāv tāds kautrīgs, pieticīgs, sasprindzis. Pats sev miesassargs. Grūti Krievijā atrast cilvēku, kurš nebūtu redzējis sapnī Putinu. Viņš ir krievu sapņu cars. No kurienes šī tieksme pēc Putina? Varbūt viņš ir tukšs kā aktieris, kas spēj nospēlēt jebkuru lomu un būt vienaldzīgs pret tās saturu?”
Protams, var runāt par “nozombētu” nāciju, var dusmoties vai uzjautrināties par tādu pasaules uztveri un uzskatiem, tomēr fakts ir un paliek – Krievija ir mūsu kaimiņš, kurš turklāt vēlas, lai arī pārējā pasaule domātu līdzīgi Krievijai un atzītu tās “īpašās tiesības”.
Protams, vēsturi var pārrakstīt, tādēļ jāsargā savas sirdis un prāti, jo “visstiprākās aizsardzības līnijas ir tās, kas iet caur mūsu sirdīm un prātiem”, 4.maija svinīgajā sēdē par godu Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 25. gadadienai sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Komentāri