Pateicībā par labi nostrādātajiem astoņiem gadiem saujiņa cilvēku izdomājusi, ka līdz ar visiem labumiem, kas prezidentei pēc termiņa beigām no valsts pienākas, viņu derētu iepriecināt ar vēl kaut ko. Piemēram, ar īpašumu Jūrmalā, un šī mērķa sasniegšanai tiek izvērsta attiecīga kampaņa.
Jūrmalas uzņēmēji un avīze „Jūrmalas Nedēļa” nākuši klajā ar aicinājumu Jūrmalas domei spert attiecīgus soļus, lai Vaira Vīķe-Freiberga Jūrmalā varētu mitināties arī turpmāk. Ir bijusi ideja par Jūrmalas goda pilsoņa statusa piešķiršanu. Taču labdariem šāda balva acīmredzot šķiet pārlieku maznozīmīga, tāpēc viņi vēlas, lai pilsētas dome eksprezidentei piešķirtu arī kaut ko mazāk gaisīgu. Tika jau noskatīts nams, kura vērtība tiek lēsta ap diviem miljoniem dolāru, taču, ja to dabūt neizdosies, pietikšot arī ar to zemes gabalu, ko 2004. gadā bija iekārojis V.Vīķes-Freibergas dzīvesbiedrs Imants Freibergs, kas pēc saceltās kņadas tomēr nokaunējās un nomas līgumu neparakstīja.
Lai bijušās prezidentes cienītāju plāns izdotos un Jūrmalas dome juridiski korekti varētu šķirties no kāda sava īpašuma, nepieciešamas izmaiņas likumdošanā. Pašreiz likumi neparedz pašvaldībai iespēju tāpat vien izdāļāt savas materiālās vērtības. Ideju atbalsta arī Jūrmalas domes priekšsēdētājs Raimonds Munkevics, kurš gatavs lūgt Saeimu veikt likumos grozījumus, paredzot izņēmuma gadījumu.
Ārēji šo varētu uzskatīt par pilsoniskās sabiedrības aktivitāšu izpausmi. Proti, cilvēku grupa apvienojas, lai bez politiskās varas tiešas līdzdalības aizstāvētu savas intereses un pēc savas iniciatīvas radītu pārmaiņas. Šādos nolūkos ļaudis apvienojas arodbiedrībās, kustībās, fondos un citās organizācijās. Apvienojušies ir arī V.Vīķes-Freibergas devuma cienītāji – taču viņu pašorganizēšanās centieni tomēr uzskatāmi nevis par nopietnu pilsonisku izpausmi, bet gan par parodiju.
Lai cik ļoti mēs arī cienītu bijušo prezidenti, tomēr likumi attiecas arī uz viņu un viņas labvēļiem. Likumus pie mums pieņem, lai ar tiem regulētu sabiedrības vai atsevišķu tās grupu darbību. Dāvanu gādātāji turpretim vēlas, lai tiktu pieņemts likums vienam cilvēkam, tādējādi radot apšaubāmu precedentu.
Vēršoties pie Jūrmalas domes dāvāt V.Vīķei-Freibergai materiālus labumus, Jūrmalas uzņēmēji un Jūrmalas laikraksta redakcija patiesībā vēršas pie Saeimas, tādējādi padarot šo ne pārāk nozīmīgo iniciatīvu par Latvijas mēroga notikumu. Ja viņi būtu mēģinājuši panākt, lai eksprezidentei tiktu piešķirts Jūrmalas goda pilsoņa statuss, tas būtu vienkārši izdarāms, turklāt tas būtu jautājums, kas pilnībā attiecas uz pilsētas domes kompetenci. Taču ar to ir par maz. Aktīvisti tā vietā, lai savāktu līdzekļus un saviem vai tautas spēkiem nopirktu noskatīto īpašumu, prasa, lai finansiālo jautājumu uzņemtos citi, bet viņi paši varētu plūkt laurus par šīs akcijas veiksmēm. Vienīgais, ko viņi izdara – gan Jūrmalā, gan internetā vāc cilvēku parakstus par to, ka V.Vīķei-Freibergai patiešām šāda pateicība ir vajadzīga.
Pati V.Vīķe-Freiberga par iespējamo dāvināšanu neko negrib dzirdēt. „Man nekas nav piedāvāts, cilvēki tikai runā par dažādām idejām, runā par to, kas varētu un kas nevarētu būt dāvanas, laipni lūgti, lai filosofē par dāvanu būtību, likumību, morāli, tiesībām utt., bet lai mani liek mierā,” viņa atbildēja, kad laikraksts „Diena” taujāja par bijušās prezidentes nostāju šajā jautājumā. Un ko gan viņa citu varētu teikt situācijā, kad izskatās – iniciatīva absurduma dēļ cietīs neveiksmi. Arī namu, kas it kā bija noskatīts kā dāvināmais īpašums, pagājušajā ceturtdienā Jūrmalas dome apstiprināja pārdošanai izsolē.
Komentāri