Mēdz sacīt – ja grib kādam palīdzēt, ir jādod makšķere, nevis zivs. Pašreizējā situācijā var notikt tā, ka vairs nav spēka ne noturēt rokās makšķeri, ne arī aiziet līdz vietai, kur var ķert zivis.
Salīdzinājums, protams, domāts pārnestā nozīmē, tomēr, manuprāt, ar pabalstiem un palīdzību nav tik vienkārši, kā to redz Latvijas finanšu ministrs. Fakts ir tāds, ka Latvijas zaudējumi ārkārtējā situācijā ir par aptuveni 20 procentiem lielāki, salīdzinot kaut vai ar Igauniju un Lietuvu, tā situāciju vērtē speciālisti. Ja runā par ekonomikas noturēšanu “virs ūdens”, tad parasti tiek minētas divas lietas. Proti, krīzes laikā ir svarīgi noturēt patēriņa līmeni un jāatceras, ka aptuveni 70 procentus no Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) dod pakalpojumi. Patēriņa līmeņa nepazemināšana vajadzīga tādēļ, lai iedzīvotājiem būtu nauda, par kuru pirkt, jo tas nodrošina uzņēmumu un pakalpojumu sniedzēju ieņēmumus un līdz ar to arī ienākumus budžetā. Ja daudzas pakalpojumu jomas ir praktiski slēgtas, ieņēmumu nav, tajās strādājošajiem nav naudas, par ko iepirkties, un naudas trūkums sāk izplatīties kā ugunsgrēks. Tas savukārt nozīmē, ka t.s. “helikopteru nauda” jeb pabalsti, ko saņem kāda iedzīvotāju grupa, tomēr ir tā zivs, kas vajadzīga, lai pietiktu spēka paņemt makšķeri un aiziet līdz upei. Ja par makšķeri – ir pietiekami daudz variantu, tie ne vienmēr ir tādi ļoti vienkārši, tomēr šoreiz par dažām ļoti vienkāršām lietām.
Tādēļ ideja izmaksāt katram bērnam kādu pabalstu, manuprāt, nav aplama. Runa varētu būt par naudas summu – varbūt pirmsskolas vecuma bērniem summa var būt nedaudz mazāka. Līdzīgi ir ar pakalpojumu jomā strādājošajiem. Skaistumkopšanas jomā strādājošajiem tāds, vismaz vienreizējs, ļoti būtu vajadzīgs, tāpat arī kultūras nozarē. Tas, protams, neatrisinās visas problēmas, bet samazinās darbošanos slepus un nelegāli.
Tomēr ekonomika ir tikai viena jautājuma puse. Tikpat svarīgs ir cilvēku noskaņojums. Redzams, ka spriedze sabiedrībā aug, cilvēki dzīvo aizvien lielākā stresā, neapmierinātība ar visu un visiem palielinās jau pa dienām, nevis mēnešiem. Pagaidām dažādi pašiecelti “tautas vadoņi” un “patiesības paudēji” ir aktīvi sociālajos tīklos, bet ir naivi uzskatīt, ka cilvēkus nekad un nekādā veidā nevar piedabūt iziet ielās un sākt tračus. Turklāt šogad ir pašvaldību, bet nākamgad Saeimas vēlēšanas. Ja nokaitinātie vēlētāji darbosies pēc tiem pašiem izvēles principiem kā 13. Saeimas vēlēšanās, tad par to, ko varam dabūt 14. Saeimā, pat domāt negribas. Tādēļ “helikopteru nauda”, protams, nav ilgtermiņa risinājums, bet spriedzi un dusmas sabiedrībā tā var samazināt, un tas ir ļoti svarīgi.
Komentāri