Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Par ļaunumu

Sallija Benfelde
11:21
18.03.2022
12

Manā bērnībā un jaunībā gan mākslas, gan dokumentālās filmas par karu un hitleriešiem bija daļa no ikdienas dzīves. Prātā palikuši sabombardēto pilsētu skati – izdedzinātā zeme, drupas un mirušie.

Tagad tiešraidēs Ukrainas karā redzētais neatšķiras no šiem vēsturiskajiem kadriem, kas vēstīja par absolūto ļaunumu. Bo­jāgājušo civiliedzīvotāju skaits Ukrainā nav zināms, jo ne viena vien mirstīgās atliekas joprojām atrodas zem drupām. Tās novākt zem nepārtrauktajām apšaudēm nav iespējams. Ir zināms, ka šajā karā bojā gājuši vismaz 90 bērni un ielenktajā un nobloķētajā Mariupolē bojā gājuši arī vismaz trīs tūkstoši iedzīvotāju.

Fašisms Eiropā ir atdzimis, un tas nenotika vienā dienā – 24. februārī, kad Krievija iebruka Uk­rainā. Putins to ir audzējis un veidojis 22 gadus, kopš kļuva par politisko līderi. Viņa sacīto, ka lielākā 20.gadsimta traģēdija bija Padomju Savienības sabrukums, savulaik uztvēra kā savā ziņā emocionālu un amizantu apgalvojumu, jo vai nu gluži tā ir, ka pat cilvēks, kurš kalpojis VDK, nesaprot, ka PSRS bija ļaunuma impērija?! Protams, Putinam vajadzēja Rietumu investīcijas, atbalstu, un daudzi politiķi noticēja, ka Krievijas Federācija pamazām kļūst par civilizētu valsti. Daudziem tas bija arī izdevīgi. Šķiet, spilgtākais piemērs ir bijušais Vācijas kanclers Gerhards Šrēders, kurš bija kanclera amatā līdz 2005. gadam, bet pēc tam pieņēma Putina piedāvājumu un neilgi pirms savu kanclera pilnvaru beigām no Vācijas puses parakstīja vienošanos par gāzesvada “Nord Stream” izbūvi Baltijas jūrā, bet 2005. gadā kļuva par “Nord Stream” akcionāru komitejas priekšsēdētāju. 2017. gadā Šrēders kļuva par Krievijas naftas un dabasgāzes koncerna “Rosņeftj” direktoru padomes locekli. Šo Rietumu politiķu vēlmi labi nopelnīt un nodot jebkurus principus un ideālus savulaik par “šrēderizāciju” nosauca Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Pagājušā gada oktobrī Varšavas drošības forumā runā par godu Polijas starptautiskās “Brīvības bruņinieka” balvas piešķiršanai Krievijas opozicionā­ram  Alekse­jam Navaļnijam Ilvess atgādināja par šo postošo procesu – šrēderizāciju. Krievijas agresija jau vairākus gadus ir pastiprinājusies, un tās draudu ēnā Ilvesa atgādinājums bija vietā. Tagad apzīmējums ”šrēderizācija” ir kļuvis par ikdienas terminu, tāpat kā jēdzieni “fašisms” un “okupācija” ir ikdienā lietoti apzīmējumi, runājot par karu Ukrainā. Putinu un Krievijas armiju.

Karš Ukrainā ar katru dienu kļūst aizvien nežēlīgāks. Mari­upo­le, pilsēta pie Azovas jūras, joprojām atrodas blokādē, tajā joprojām nav ne ūdens, ne pārtikas, ne elektrības, ne siltuma. Pa t.s. “zaļajiem koridoriem”, ko Krie­vija apsola katru dienu, līdz šim iedzīvotājus tā īsti nav izdevies evakuēt, jo tie tiek apšaudīti gan ar artilēriju, gan ar mīnmetējiem, arī pilsēta joprojām tiek pārvērsta drupās. Nav skaidrs, cik cilvēku ir miruši no slāpēm un bada. Sumu apgabala Trostiņickas pilsēta atrodas Krievijas armijas kontrolē, tur neļauj apglabāt mirušos. Apbedīšanas firmas auto okupantu armija ir sašāvusi, iedzīvotāji ir gatavi paši vest vai nest mirušos, lai apglabātu kapsētā, bet arī tas lielāko tiesu netiek atļauts. Tiešraidēs, kad izdodas pieslēgties pilsētai, iedzīvotāji stāsta tik baisus un patiesus stāstus, ka jebkura šausmu filma pret dzīvē notiekošo izklausās kā bērnu pasakas.

Hersonā, kuru arī kontrolē iebrucēju karaspēks, okupanti nolēmuši sarīkot referendumu, lai izveidotu vēl vienu “neatkarīgo republiku” Ukrainas teritorijā, tiek meklēti pilsētas pašvaldības deputāti , ja tos izdodas sazvanīt, tiek piedāvāts sadarboties, pēc tam sākas draudi, jo okupantiem ir deputātu un amatpersonu telefonu numuri un adreses. Notiek iedzīvotāju aizturēšana, ja vien kāds parādās uz ielas. Uz pilsētu ir atvestas dažas personas no “neatkarīgajām republikām”, iespējams, pat ar Krievijas pilsonību, lai tās pārņemtu pilsētu vadību, jo okupantiem kaut kāds atbalsts vismaz skata pēc no vietējiem deputātiem ir vajadzīgs. Pagaidām tādu saņemt nav izdevies un izskatās, ka t.s. referendumā nobalsos pārdesmit atbraukušie Krievijas atbalstītāji un armija pati. Protams, tas netraucēs Krievijai skaļi paziņot, ka vēl viena ukraiņu pilsēta ir izvēlējusies “neatkarību”.

Ukrainas galvaspilsētu Kijivu iebrucēji cenšas aplenkt, lai izveidotu blokādi, kā tas noticis ar Mariupoli, lai panāktu, ka iedzīvotājiem nav ne elektrības, ne siltuma, ne ūdens, ne pārtikas. Tā visa trūkst jau daudzviet Ukrainā, jo, kā jau minēju, apšaudes neļauj iedzīvotājiem neko nogādāt. Kijivā gan izdevies uzkrāt rezerves, no pilsētas dienviddaļas vēl civiliedzīvotājiem izdodas izbraukt, kaut gan tas ir ļoti bīstami, jo arī notiek apšaudes, daudzus ievaino, cilvēki arī iet bojā.

Pārtvertās okupantu sarunas vēlreiz apliecina, ka ir saņemta pavēle iznīcināt civiliedzīvotājus un nogalināt visus, arī bērnus. Krievija ķērusies pie savām sen zināmajām un iemīļotajām metodēm – aiz uzbrūkošajiem karavīriem iet vēl viena grupa, kas nošauj tos, kuri negrib doties uz priekšu uzbrukumā vai grib padoties. Nošauti tiek arī savas armijas ievainotie, lai tie nebūtu jāved uz jau tā pārpildītajiem hospitāļiem Baltkrievijā.

Okupantu armijas zvērību un melu uzskaitījumu varētu turpināt, tas ir garš un baismīgs, un cilvēkiem, kuri dzīvo civilizētās valstīs, aprakstītais var šķist kā izdomājums vai pārspīlējums.

Eiropas politiķi beidzot ir sākuši rīkoties mazliet ātrāk, savā ziņā pat uzstādot rekordus, tomēr 27 valstu viedokļu saskaņošana nav vienkāršs process, turklāt ir valstis, kuras sadarbojas ar Krieviju pērkot un pārdodot, kurām tā ir ērti un kuru politiķi, dzīvojot savu labklājīgo un paēdušo dzīvi, nespēj un negrib iedomāties, kāds ir karš Ukrainā. Manuprāt, Ukrainai ir jāpiešķir Eiropas Savienības kandidātvalsts statuss, jo tas nav pienākums ES noteikti un obligāti uzņemt Ukrainu tūlīt, pēc gada vai diviem. Tomēr tas valstij, kura cīnās, noasiņo, bet nepadodas, būtu liels morālais atbalsts, pleca sajūta. Iespējams, to grūti saprast Francijas prezidentam Makro­nam, kuram patīk tēlot “miera balodi”, braukājot vai zvanot Putinam, bet bez jebkādiem rezultātiem. Esot Versaļas pilī, nevar redzēt, kāda izskatās drupās pārvērsta pilsēta ar iedzīvotājiem, kuri mirst no ievainojumiem, bada un slāpēm. Tāpat kā Vācijai ir grūti pārtraukt visas ciešās saimnieciskās saites ar Krieviju vai Nīderlandei, kurai 40 procenti naftas nāk no Krievijas. Jācer, ka valstu iedzīvotāji ir cilvēcīgāki par dažu labu savu politiķi un pieprasīs tiem rīkoties ātrāk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi