Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Par kaimiņiem un mums

Sallija Benfelde
13:55
26.02.2021
5

“Covid-19” ir kļuvis par daļu no mūsu dzīves, gribam to vai ne. Un tas kā jaudīgs prožektors izgaismo cilvēkus, likumus un novārtā atstātus stūrīšus ne tikai veselības aprūpē, bet arī citās nozarēs. Arī mūsu domāšanā un izpratnē.

Protams, vispirms domājam par sevi, saviem tuvākajiem, par to, kas notiek Latvijā, nevis, piemēram, Krievijā vai Baltkrievijā. Galu galā politiķi par mūsu kaimiņvalstīm nav aizmirsuši, ārpolitika ir viņu darbs, un ārlietu ministrs to dara profesionāli.

Tomēr viss acīmredzot nav tik vienkārši, kā varētu šķist. To, ka Krievijas vara aizvien vairāk tuvojas pilnīgai diktatūrai, turklāt tādai, kas balstās arī uz netīrās naudas un mafijas cienīgu izpratni par lietu kārtību, droši vien pamanījusi lielākā daļa Latvijas cilvēku. To, ka Baltkrievijā nekas nemainīsies, kamēr pie varas būs Putins vai viņa sekotāji, arī nav grūti ieraudzīt, jo bez Putina miljardus vērtajām “dāvaniņām” Lukašenko nespētu maksāt milicijai, specvienībām un savam VDK, tas nav jaunums. Faktiski jau tagad Baltkrievija zināmā mērā ir kļuvusi par Krievijas guberņu, un izskatās, ka par tādu varētu kļūt arī oficiāli.

Par Baltkrieviju vēl joprojām, kaut arī daudz mazāk, klīst runas, cik tur tomēr laba dzīve, savukārt tie, kuri kaut nedaudz kaut ko dzirdējuši vai redzējuši, sociālajos tīklos klaigā, ka pie mums vara izvērš pret tautu genocīdu, uzvedas tāpat kā Baltkrievijā. Tad kas notiek Baltkrievijā?

Tikos ar trīs baltkrievu sievietēm, kuras kļuvušas par politiskajām bēglēm un Muceniekos gaida, kad saņems uzturēšanās atļaujas dzīvei Latvijā. Viņu stāsti ir smagi, pat baisi. Sievietes nav revolucionāres, nekāro kļūt par nacionālajām varonēm un tautas līderēm, viņas ir tikai darījušas savu darbu, bet ir kļuvušas par politiskajām bēglēm. Vienīgā viņu prasība ir bijusi būt godīgiem, taisnīgiem un ievērot tos likumus, kuri Baltkrievijā bija pieņemti. Varētu domāt, ka tagad viss ir kārtībā, bet tomēr nav tik vienkārši. Pirmo reizi, ieejot mazajā Muce­nieku istabiņā ar divstāvu gultām, sievietēm, kuras piedzīvojušas aizturēšanu un piespriestās diennaktis, gribējies bēgt projām. Marijai sākusies panikas lēkme, arī Nastai, ieraugot divstāvu gultas, gandrīz sākusies histērija, jo nelielā telpa atsaukusi atmiņā kameras īslaicīgās aizturēšanas izolatoros un cietumā. “Pēc pirmās aizturēšanas, kad jau atkal biju mājās, izgāju dārzā. Kaimiņš to­brīd vēra ciet savas garāžas durvis, to metāliskā šķindoņa man tā lika satrūkties, ka kļuva slikti. Es pārbijos, kaut arī ar prātu sapratu, ka esmu mājās,” atceras Marija. Kā visbriesmīgāko dienu Latvijā Nasta atceras gadu miju, kad cilvēki šāvuši svētku raķetes, kas viņai asociējas tikai ar trokšņa un dūmu granātām, kuru šķembas var ne tikai ievainot, bet arī nogalināt. “Minskā netālu no manis sprāga trokšņa granāta. No triecienviļņa kājas kļuva nejutīgas, mēģināju kustēties uz priekšu, sākumā baidoties paskatīties uz kājām, vai tās man vēl ir, vai nav palikušas tikai driskas,” saka Nasta. Marija un Ženija piekrīt, ka joprojām saraujas pie katra skaļa trokšņa, ka soļi gaitenī aiz istabiņas durvīm joprojām, it sevišķi naktīs, pirmajā brīdī rada bailes un sajūtu, ka tev atnākuši pakaļ.

Baltkrievijā likumu vairs nav, jebkuru var aizturēt jebkur un apsūdzēt par jebko. Ja “no augšas” ir vēlme, lai būtu vairāk ierosinātu krimināllietu, tad tā arī notiek. Lieciniekiem, pierādījumiem nav nozīmes, saka visas trīs sievietes. Marija, kura dzīvo nelielā pilsētā, kur gandrīz visi cits citu pazīst, saka, ka pandēmijas laikā saslimuši arī daudzi tiesneši. Tiesas sekretārītei vai pat kādam tehniskajam darbiniekam iedota tiesneša mantija, jau iepriekš uzrakstīts spriedums, un tiesas sēde notiek, spriedums tiek nolasīts. Advo­kātam, ja tāds ir, arī nav nekādas nozīmes, jo aiztur, pat notiesā arī advokātus. Pirms pēdējām vēlēšanām daudzviet vēlēšanu kabīnēm izņemtas durvis vai noņemti aizkari, bet Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Lidija Jermošina oficiāli publiski paskaidrojusi – ja vēlēšanu kabīne ir norobežota tikai no trīs pusēm, tas neapdraud neatkarīgu balsotāja izvēli.

Stāstus par reālo dzīvi Balt­krievijā varētu turpināt, tomēr skaidrs, ka mēs Latvijā patiesībā pat nespējam iedomāties, esam aizmirsuši, ko nozīmē protestēt diktatūras apstākļos, tādēļ runas par genocīdu pret latviešiem, jo jāvakcinējas vai, tieši pretēji, vakcīnu trūkst, izklausās kā zaimošana. Protams, politiķiem un ierēdņiem ir jāatskaitās par savu darbu, vakcinēšana ne tuvu vēl nav sakārtots un saprotams process. Tomēr apgalvojumi, ka Latvija līdzinās Baltkrievijai, ir meli un spēle Putina pusē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi