Viena no mūsu valstsvīru lielākajām problēmām ir neprasme skatīties, plānot, domāt ilgtermiņā. Visu laiku darbošanās ir kā ugunsgrēka dzēšana, nedomājot, kā pieņemtie lēmumi, likumi darbosies ilgtermiņā, vai itin drīz tos nevajadzēs mainīt.
Te varētu rast neskaitāmus piemērus, tai skaitā šī brīža aktualitāti – Obligātā iepirkuma komponenti jeb OIK, ko tautā iedēvējuši par obligātās izspiešanas komponenti. To jau neuzzināsim, kuram savulaik dzima ideja, ka te taču ir iespēja labi nopelnīt. Tika pieņemts Elektroenerģijas tirgus likums, kurā, protams, atradās atsauces uz Eiropas direktīvām, un naudas krānam gals bija vaļā. Radās neskaitāmas mazās HES, kooģenerācijas stacijas un tamlīdzīgi, un skaitītāji sāka griezties – cik enerģijas saražots, tik latu vai eiro iebirst kontā. Izcili, nekas nav jādara, skaiti tik naudu. Šobrīd valsts atbalsts tiek vairāk nekā 400 komersantu elektrostacijām. Informācija vēsta, ka OIK saistību izpilde no 2007. gada līdz 2037. gadam Latvijai kopumā izmaksās 3,96 miljardus eiro.
Tagad (iespējams, to veicina priekšvēlēšanu laiks) valdībā sākuši runāt, ka situācija jāmaina, bet ir jautājums – kā to izdosies īstenot. Tie, kuriem šādi maciņos ripo eiro, tam, visticamāk, nepiekritīs. Tiesvedību jau solīja tie, kuriem Ekonomikas ministrija anulēja licences, pamatojot šo lēmumu, ka uzņēmumi nebija sākuši strādāt. Būs tiesvedības, un tajās, kā zināms, pārsvarā uzvar tie, kam labāki juristi.
Tikmēr patērētāji OIK maksā, un svarīgi piebilst, ka obligātā iepirkuma radītās izmaksas kompensē ne tikai elektroenerģijas lietotāji caur OIK, bet arī ar mērķdotāciju no valsts budžeta. Bet arī tā taču ir mūsu, nodokļu maksātāju, nauda.
Vai savulaik, pieņemot minēto likumu, parlamenta deputāti nepadomāja par šo slogu? Iespējams, nē, bet varbūt saskatīja izdevību sev. Interesanti būtu pasekot, cik daudzi no tolaik pie varas esošajiem vai viņu pietuvinātie ir šo komersantu sarakstā.
Vai tiem, kuri tagad sola situāciju labot, izdosies ieceres realizēt? Nezinām, cik daudz tajā ir priekšvēlēšanu retorikas. Bažas rada kas cits, proti, vai neradīsies situācija, ka no augšas tiks pateikts, ka OIK maksājumi patērētājiem vairs netiek piemēroti, bet tie, tikai ar citu nosaukumu, tiks piemēroti caur kādu citu nodokli. Jo nevarēs taču tiem, kuri šo atbalstu saņem, pateikt – mēs jums vairs vienkārši nemaksāsim. Nāksies izdomāt ko viltīgāku, bet rezultātā patērētāji par to samaksās tik un tā.
Komentāri