Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pacienti maksā vairāk. Slimnīcas neko neiegūst

Druva
00:00
04.03.2009
3

Būtiskākais Veselības ministrijas izstrādātajos un valdības apstiprinātajos grozījumos veselības aprūpē, kas stājušies spēkā 1. martā, ir pacientu iemaksu paaugstināšana ārstniecības iestādēs.

Ja ar mazāk ierunām iedzīvotāji un paši mediķi pieņēmuši faktu, ka pacientam par ģimenes ārsta ambulatoru apmeklējumu tagad jāmaksā lats un ambulatori pie speciālista var konsultēties par pieciem latiem, tad daudz lielāku rezonansi radījis valdības lēmums – pacients par ārstēšanos slimnīcā no 1. marta maksā 12 latus dienā. Tā pacienta iemaksa par ārstēšanos Cēsu rajona slimnīcā ir četrkāršota.

Būtiski pacientiem zināt – pamatojoties uz pacienta iemaksas palielinājumu, noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk nekā 250 latu un pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem. Tas nozīmē, ka, ja pacients ir sasniedzis šo pacienta iemaksu summu, ko var apliecināt ar kvītīm vai čekiem, tad viņš var saņemt atbrīvojumu no tālākas pacienta iemaksas tajā pašā vai nākamajā ārstēšanās reizē un konkrētā kalendārā gada laikā.

“Druva”, vērtējot reformu nepieciešamību un iespējamās sekas, uzklausīja Cēsu rajona slimnīcas direktora Guntara Kniksta viedokli.

“Tas, ka par pakalpojumu vairāk jāmaksā pacientam, nekādi nepalīdz stacionāram. Nav tā, ka palātas ir tukšas, dramatiski pacientu skaits nesarūk, bet mēs jau esam ieinteresēti, lai cilvēki nāk un ārstējas. Mūsu mediķi vēlas palīdzēt ne tikai rajona, bet visa reģiona cilvēkiem. Taču, ko lai dara slimnīca, ja valsts daļēji atteikusies no finansiālās atbildības? Mums jāiekasē no pacienta par ārstēšanos valdības noteiktā samaksa – minētie 12 lati, jo nevaram ārstēšanos piedāvāt lētāku nekā, piemēram, pērn. Ir augušas visas izmaksas. Pagājušajā gadā valsts slimnīcai par gultas dienu maksāja desmit latu vairāk nekā šogad. Un tagad starpība jāsedz pacientiem. Tas nav slimnīcas lēmums, un mēs arī nevaram atbildēt, kāpēc iemaksas lielumu četrkāršoja nevis, piemēram, dubultoja. Slimnīca, prasot no pacienta augstāku iemaksu, nepelna. Joprojām nezinām, kādā finansiālā situācijā būsim aprīlī, jo arī slimnīca sava naudas maka biezumu jeb budžetu zina vien līdz 31. martam.

Kāpēc tā noticis? Vēlme reformēt veselības aprūpes sistēmu Latvijā bijusi jau gadiem. Bija runas par nepieciešamību stacionārus apvienot, lai sekotu līdzekļu, tehnoloģiju un darbaspēka optimizācija, bet procesi nevirzījās. Tagad izskanējis Veselības ministrijas komentārs, ka krīze šo procesu stimulējusi. Valstij naudas nav, un jāpieņem nepopulāri lēmumi veselības aprūpes jomā.

Tāpēc domāju, ka šie procesi, neatkarīgi no tā, kas strādās jaunajā valdībā, nemainīsies. Būs slimnīcu reorganizācija, būs pašām slimnīcām jādiskutē par sadarbību, lai attīstītos un piesaistītu finansējumu.

Kas pašlaik ir izdarīts, lai atvieglotu pacientu finansiālo situāciju? Pieņēmām lēmumu, ka Cēsu slimnīcā pacientiem nebūs jāpiemaksā par ķirurģiskajām manipulācijām. Grozījumos bija paredzēts, ka stacionāri var paši lemt, cik prasīt pacientam piemaksāt, ja veikta ķirurģiska iejaukšanās. Bija noteikta vien maksimālā summa – 30 latu. Pie mums šīs piemaksas nebūs. Vēl izdevies atvieglot pacienta maksājumus, ļaujot kompetentiem speciālistiem izlemt, vai slimniekam ar konkrētu diagnozi tiešām jāārstējas piecas dienas, vai objektīvi pietiek ar trim, kas pavadītas stacionārā. Arī tad cenā par slimnīcā pavadīto laiku būs starpība. Un vēl Cēsīs attīstīsies mājas aprūpes dienests. Tam būs medicīniskās, nevis sociālās aprūpes funkcijas, proti, pēc ārstēšanās stacionārā medicīnisko aprūpi pacients varēs turpināt saņemt mājas apstākļos – injekcijas, brūču pārsiešanu. Šādam pakalpojumam valsts ir paredzējusi finansējumu. Pagaidām ar VOAVA ir noslēgts vien līgums par pacientu aprūpi Cēsīs, ar laiku, Veselības ministrijai sadarbojoties ar stacionāriem reģionos, šis pakalpojums būs jāpiedāvā arī cilvēkiem laukos. Cilvēku maksātnespēja par ārstēšanos stacionārā būs viens no indikatoriem, lai medicīniskā mājas aprūpe attīstītos.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
19

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi