Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Oligarhu komisija – starp nevainīgumu un nozagšanu

Jānis Buholcs
18:01
24.01.2018
9

Ar zināmu klaigāšanu ir noslēdzies Saeimas izmeklēšanas komisijas darbs par tā dēvētajām “oligarhu sarunām” un izmeklēšanas kvalitāti. Komisijas gala ziņojums ir apjomīgs (114 lappuses), tomēr tā secinājumi par esošo situāciju – ir vai nav valsts nozagta – apstājas pusceļā.

Starp oligarhiem un viņu vētītājiem

Tas, ka Parlamentārās izmeklēšanas komisija par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti oligarhu lietā vispār tapa, var liecināt par Saei­mas deputātu vēlmi vismaz kaut kādā veidā reaģēt uz bažām, kurām bagātīgu materiālu deva oligarhu sarunu publicēšana pērn žurnālā “Ir”. Politiski un ekonomiski ietekmīgi ļaudis savā starpā visu ko bija runājuši, bet tie, kam šī lieta bija jāizmeklē un jāvirza, tā arī nebija spējuši savākt gana daudz informācijas, kas dotu pamatu pret kādu no ietekmīgajām personām vērsties.

Tomēr komisijas darbība ilustrēja atšķirīgās “realitātes”, kas vienlaikus pastāv šīs tēmas sakarā. Par komisijas vadītāju kļuva Inguna Sudraba, kura pati “oligarhu sarunās” ir pieminēta. Sa­ska­ņā ar publiskoto sarunu tekstiem uzņēmējs Viesturs Koziols Aināram Šleseram esot sacījis: “Tas Maskavā ir nolemts, ka mums vajag Sudrabu par premjeri.” Šāds izteikums neko vēl nepierāda. Arī pats “oligarhu sarunu” saturs, starp citu, bieži vien realitātei neatbilst – ļaudis runāja vienu, bet notika citādi.

Un tomēr – visiem Saeimas deputātiem par komisijas vadītāju kļuva persona, kam vismaz oligarhu un viņu draugu fantāzijās ir ierādīta nozīmīga vieta. Ja neko vairāk, tas piešķir papildu simbolismu komisijas darbam.

Mediju vide un ideoloģijas

Atšķirīgās realitātes labi parādīja arī komisijas sēdes, uz kurām paskaidrojumus sniegt ieradās dažādas ar tēmu vienā vai citā veidā saistītās personas. Spilgti tas bija redzams laikā, kad komisija uzklausīja mediju nozares viedokli. Latvijā ir divas žurnālistu profesionālās organizācijas: Latvijas Žurnālistu savienība un Latvijas Žurnālistu asociācija (kuras biedrs esmu arī es, taču šeit izsaku savu personisko viedokli). To pārstāvju pozīcija nevarētu būt atšķirīgāka. Žurnālistu savienības priekšsēdētājs Juris Paiders uzskata, ka oligarhu sarunas ir privātas sarunas, tādās cilvēki mēdzot arī jokoties, melot un pārspīlēt. Tās nevarot vērtēt pēc tādiem patiesuma un precizitātes kritērijiem kā liecības tiesā. Žurnālistu asociācijas vadības pozīcija turpretī bija, ka oligarhu sarunas parāda dažādus problemātiskus aspektus, kā dažādas personas realizē savu ietekmi, tai skaitā kontrolē procesus atsevišķos medijos.

Tas, ka par oligarhu sarunām vie­dokļi ir dažādi, nav nekas jauns. Taču konkrētajā epizodē īpašu uzmanību piesaista plaisa mediju vidē. Latvijā ir pierasts runāt par latviešu un krievu valodas informatīvās telpas nošķīrumu, tomēr skai­dri redzams nošķīrums eksistē arī latviešu informatīvajā telpā. Šis nošķīrums ir ideoloģisks – citiem vārdiem, izriet no atšķirīgām politisko, tiesisko un morālo uzskatu sistēmām. Tas, protams, ir izpaudies arī citkārt – pozīciju atšķirības nozīmīgs indikators ir attieksme pret Aivaru Lembergu. Otrs indikators – attieksme pret organizācijām, kam ir kāds strukturāls, idejisks vai kaut tikai iedomāts sakars ar finansistu un filantropu Džordžu Sorosu un viņa atbalstītajiem sabiedriskajiem uzskatiem. Un tā nu pie mums, Lat­vijā, publiskās personas var iedalīt divās lielās grupās. Vienus var zākāt par “oligarhu pakalpiņiem”, otrus – par “sorosītiem”. Vie­­dokļi par oligarhu sarunu saturu nostiprināja šo grupu nošķīrumu un atgādināja par divām dominējošajām ideoloģiskajām priz­mām, caur kurām oligarhu jautājums Lat­vijas informatīvajā vidē ir cilāts.

Nozīmīgas uzskatu atšķirības komisijas darbības laikā bija arī politiķiem – gan komisijas dalībniekiem, gan procesa vērotājiem. Domstarpības bija saskatāmas, piemēram, starp komisijas vadītāju I. Sudrabu un vienu no locekļiem Andreju Judinu. Viņš ir kritizējis gala ziņojumu par pārlieku piesardzīgu pozīciju valsts sagrābšanas pazīmju aprakstā. Bi­jusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāja vietniece, Rīgas domes deputāte Juta Strīķe, kas komisijā nestrādā, ir stāstījusi, ka komisijas vadītāja ir viena no personām, kas uzvedoties kā “oligarhu taustekļi vai ma­­fijas turpinājums”. Saeimas de­putāts Artuss Kaimiņš, kurš arī komisijā nestrādā, sev raksturīgā manierē bija mudinājis I. Sudrabu “apcietināt”.

Šie izgājieni efektīvi bija mediju uzmanības piesaistīšanai, taču komisijas darba vektorus būtiski nemainīja. I. Sudraba, kā bija, tā arī palika komisijas vadītāja, un komisijas darba laikā notikušie vairākkārtējie mēģinājumi viņu no šī amata gāzt tā arī neguva Saeimas vairākuma atbalstu.

Pazīmes ir, vainīgo nav

Un tagad mums ir komisijas darba rezultāts – ziņojums, kurš mēģina laipot starp dažādām pozīcijām. No vienas puses, dokuments šķiet atzīstam, ka žurnālā “Ir” publicētie “oligarhu sarunu” fragmenti ir īsti un nevis safabricējumi, kā ir mēģinājis stāstīt viens otrs tajās figurējošais. Tāpat komisija oligarhu lietas izgāšanās sakarā uzsver, ka “nav pieļaujama izmeklēšanas iestāžu pavirša un nesistemātiska darbība faktisko apstākļu noskaidrošanā un pierādīšanā”. No otras puses, ziņojumā arī rakstīts: “Komisijai nav pamata uzskatīt, ka krimināl­procesa izbeigšana pirmstiesas stadijā būtu saistīta ar procesa virzītāju politiska vai cita rakstura prettiesisku ietekmēšanu.” Citiem vārdiem – lietas izgāšanās neliecina par oligarhu ietekmi.

Viens no vissvarīgākajiem teikumiem ziņojumā varētu būt šis: “Rīdzenes sarunās var saskatīt “valsts sagrābšanas” pazīmes, jo atsevišķos jautājumos ir apspriestas darbības, kas var liecināt par valsts varas kā instrumenta izmantošanu personiskā ekonomiskā labuma gūšanai.” Un pēc tam šis: “Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka ar attiecīgiem lēmumiem kri­mi­nālprocess ir izbeigts, jo pirms­­tiesas izmeklēšanas stadijā netika konstatēti vai pierādīti konkrēti noziedzīgi nodarījumi, līdz ar to visas personas, kurām kri­mi­nāl­procesā bija tiesības uz aizstāvību, no krimināltiesiskā viedokļa uzskatāmas par nevainīgām.”

Tātad: pazīmes par kaut ko nelāgu notikušu ir gan, taču ar to neko pašlaik nevar pasākt. Komi­sijai ir taisnība, ka bez atbilstošiem juridiskiem pierādījumiem nav iespējams kādu tiesāt. Taču vienlaikus tas viss nozīmē, ka mēs esam apmēram turpat, kur bijām, pirms komisija sāka darbu: abstrakta sajūta par notikušiem pārkāpumiem ir, taču juridiski tai nav pamata. Vienīgā atšķirība – tagad mums ir oficiāls dokuments, kurā tas tā arī ir pateikts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi