Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Novadus grib sadalīt apriņķos

Sarmīte Feldmane
23:00
26.10.2016
8

Sākusies diskusija par apriņķu veidošanu Latvijā. Tiesa gan, klusi, plaši neklāstot piedāvātos variantus. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sagatavojusi projektu, kas paredz Latvijā izveidot 16 apriņķus, kuru centrs būs kāda no nozīmīgākajām pilsētām vai novadiem. Gan premjers Māris Kučinskis, gan VARAM ministrs Kaspars Gerhards norādījuši, ka līdzšinējās administratīvo teritoriju reformas nav devušas gaidīto rezultātu, tādēļ jādomā, kā citādi līdzsvarot novadu attīstību.

Informācija par gaidāmajām pārmaiņām pagaidām ir skopa. Zināms, ka paredzēts izveidot Rīgas, Daugavpils, Rēzeknes, Jēkabpils, Gulbenes, Cēsu, Valmieras, Madonas, Ogres, Siguldas, Bauskas, Jelgavas, Tukuma, Saldus, Liepājas un Ventspils apriņķi. Tie būtu novadi, apvienoti ap noteiktu centru. Šobrīd Latvijā ir 30 nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centri. Tātad gandrīz puse no tiem neiegūs apriņķa centra statusu.

VARAM ministrs Kaspars Gerhards medijiem skaidrojis, ka reforma, kas bija iesākta, nav pabeigta. 39 tagadējie novadi neatbilst iedzīvotāju skaitam, kāds bija paredzēts. Daudzas funkcijas, kas savulaik bija nodotas rajonam, pēc tam novadam, pašvaldības savu ienākumu dēļ līdz galam nespēj nodrošināt. Bet jānodrošina, lai katrs iedzīvotājs jebkurā Latvijas vietā varētu saņemt visu pakalpojumu paketi – izglītību, veselību, transporta pakalpojumus. Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis gan skaidrojis, ka runa drīzāk ir par pašvaldību sadarbības organizēšanu, nevis jaunu administratīvi teritoriālo reformu. “Sadarbības teritoriju noteikšana vairāk ir tāpēc, lai valsts pārvalde darbotos šajās teritorijās un meklētu labākos risinājumus. Noteikti radīsies jautājums, kas ir ar pārvaldību, bija vairāki varianti – to var arī deleģēt vienai no pašvaldībām. Protams, runāt par jaunu pārvaldi vai, nedod dievs, otrā līmeņa pašvaldību – tas noteikti ir jau sen beidzies process,” paudis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Kas varētu būt apriņķi, skaidrojums nav pieejams. Kartē, kas tikai pazibējusi medijos, var saskatīt, ka Cēsu apriņķis nebūs liels, tajā plānots iekļaut Cēsu, Priekuļu, Raunas, Amatas, Jaunpiebalgas, Pārgaujas un Vecpiebalgas novadu. Līgatnes novads iezīmēts Siguldas apriņķī.

Pēc informācijas, kas bija publicēta “Dienā”, jaunajā Rīgas apriņķī būs 829 000 iedzīvotāju, Valmieras apriņķī – 108 000 iedzīvotāju, Gulbenes apriņķī – 58 000 iedzīvotāju, Siguldas apriņķī – 46 000 iedzīvotāju, Cēsu apriņķī – 43 000 iedzīvotāju , bet Madonas apriņķī – 35 000 iedzīvotāju. Ja mērķis ir līdzsvarota Latvijas attīstība, kuru veicina pašvaldības, tad atšķirība iedzīvotāju skaita ziņā vien ir milzīga.

Laukos par gaidāmajām pārmaiņām pagaidām tikai atmet ar roku. Ne tā pirmā, ne pēdējā reforma, ne pirmais vai pēdējais variants.

“Nevaru komentēt, ko neesmu redzējusi, nezinu ne apriņķu robežas, ne funkcijas. Zinu, ka reformas izstrādātājiem radošuma netrūkst. Vai sadarbību var noteikt ar likumu?” “Druvai” sacīja Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde – Andersone.

Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins vien nosaka: “Kārtējās pārmaiņas šobrīd mani ne uztrauc, ne neuztrauc. Latvijā vidēji pašvaldībā ir 16 690 iedzīvotāju, Vācijā – 6229, bet Čehijā 1686, Francijā – 1804. Latvijā ir 119 pašvaldības, Igaunijā – 226, Somijā – 348 , Francijā – 36 781. Bagātajā Eiropā uzsvars tiek likts uz mazo kopienu identitātes noturēšanu, varas pieejamību, nevis naudu. Nesen biju Itālijā. Arī tur pirms gadiem veidoja lielākas pašvaldības, tagad atgriežas pie mazākām. Tikai tā var saglabāt kādas vietas tradīcijas, cilvēkus. Ja vietvara ir uz vietas, tās uzdevums izstrādāt plānus, rīkoties, lai cilvēki te gribētu dzīvot. Mēs nedomājam, kāpēc cilvēki aizbrauc no valsts, kur nu vēl no pagastiem.

Par apvienošanu tiek runāts gadiem, bet ko šī apvienošana atrisinās! Ja kaut ko valstī nespēj atrisināt, tiek novelts uz pašvaldībām, gan tās zinās, ko darīt. Un tā arī ir. Un te nav nozīmes novada lielumam. Tas ir absurds, kad dzirdu, ka mazās pašvaldības tikai nevajadzīgi tērē naudu. Vajag kārtīgi pavērtēt. Lai gan katrs skaitļus sagroza, kā izdevīgāk. Saprotu, bija krīze, vajadzēja likvidēt rajonu padomes, pārdalīt funkcijas, izveidot novadus, kas paši izstrādāja sev piemērotāko darbības modeli. Bet ir pagājuši septiņi gadi, un neesmu redzējis nevienu izvērstu pētījumu, ko reforma devusi, ko domā iedzīvotāji.

Ministrija iesaka sadarbības teritorijas, bet kā tās iezīmēt kartē? Katrs sadarbojas ar to, ar ko izdevīgi. Līgatnei ir sadarbība ar Krimuldu – mums ir sporta zāle, kaimiņiem – baseins. Bērni brauc, trenējas, mācās. Katram nevajag celt sporta zāli vai baseinu. Ar sešiem bijušā Cēsu rajona novadiem mums ir kopīga skolu valde, koru un deju apriņķis, būvvalde. Tūrismā sadarbība ir daudzām pašvaldībām: Cēsu, Siguldas, Amatas, Pārgaujas un vēl citām,” pārdomās dalās Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins.

Kas ir apriņķi, kādas tiem būs funkcijas – kamēr nav pieejams skaidrojums, pašvaldību vadītāji pret gaidāmo reformu ir atturīgi. Ministrs solījis rīkot tikšanās ar pašvaldību vadītājiem un skaidrot, kas iecerēts.

Var vien piebilst, ka ļoti žēl, ka kārtējā administratīvā iecere atkal skars citu, kaut arī tikai nesen iedzīvojušos tradīciju – Latvijā tika izveidoti koru un deju apriņķi. Tagad būs vēl vieni apriņķi. Reiz bijām pieraduši, ka novadi saistīti ar etnogrāfiju un kultūru, tagad zinām, ka tie ir arī administratīvas vienības. Vai latviešu valoda tik nabaga? Arī tas ir jautājums gaidāmās reformas sakarā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
16

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
16
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
13
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
12
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
11
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi