Steidzīgajā, pienākumu un rūpju pārņemtajā ikdienā mēdzam aizmirst par to, kam ir jēga ilgtermiņā. Darbs, pārtikas iegāde, vakariņu gatavošana, mājas uzkopšana, laiks ceļā no punkta A uz punktu B – tas viss aizņem lielu daļu mūsu laika. Īpaši tagad, kad tumšs aiz loga kļūst daudz ātrāk, visus darbus gribas pagūt izdarīt raitāk. Bet pa vidu daudzajiem pieaugušā cilvēka pienākumiem ir mazi bērni, kuru lielākā vēlme ir pabūt kopā ar savu mammu vai tēti.
Uzņēmums “LEGO Group” veicis apjomīgu pētījumu, kurā noskaidrots, ka kopīgas rotaļas padara ģimenes laimīgākas un saticīgākas, bet vairāk nekā trešdaļa -38 procenti – cilvēku atzinuši, ka steidzīgās ikdienas rutīnas dēļ vecākiem grūti atrast laiku, lai spēlētos kopā ar bērniem. Deviņas no desmit (88 %) ģimenēm, kuras kopā rotaļājas piecas vai vairāk stundas nedēļā, apgalvo, ka jūtas laimīgas. Tomēr pat brīžos, kad ģimene beidzot sapulcējas, lai spēlētos kopā, seši no desmit (61 %) vecākiem atzīst, ka viņu uzmanību novērš citas lietas – darbs, mājsaimniecības pienākumi un vienmēr blakus esošie viedtālruņi.
Šī tēma vēl vairāk liek aizdomāties, kad izlasi faktu – četri no pieciem (81 %) bērniem vēlas, lai vecāki veltītu vairāk laika kopīgām spēlēm. Tas atgādina kādu televīzijā redzēto reklāmu – meitenīte, maza būdama, dienu no dienas mammai jautāja, vai abas var kopā paspēlēties. Mammai nekad nebija laika, viņa mazgāja traukus, uzkopa māju. Pēc vairākiem gadiem, kad mamma saprata, ka vēlas pavadīt laiku kopā ar savu atvasi, meita jau bija izaugusi un mammai pateica, ka viņai nav vajadzīga trauku mazgājamā mašīna. Meitai jau bija citas intereses.
Ģimenes eksperte Džesika Džoelle Aleksandere par šo tēmu reiz izteikusies: “Kopīga rotaļāšanās ir fundamentāls ģimenes dzīves stūrakmens gan bērniem, gan vecākiem. Bet mūsdienu dzīvesveidā, cilvēkam kļūstot arvien aizņemtākam un pieaugot uzsvaram uz formālu izglītību un strukturētām aktivitātēm, var viegli aizmirst veltīt laiku arī rotaļām. Ņemot vērā pozitīvo iespaidu, ko spēlēšanās sniedz labklājības un laimes līmenim, kopīgām rotaļām būtu jākļūst par pašu svarīgāko “mājas darbu” no visiem.”
Piekrītu katram ekspertes vārdam un aicinu vecākus aizdomāties, kas varētu būt svarīgāks pēc desmit gadiem – nomazgātie trauki vai bērna atmiņas par laimīgu bērnību.
Komentāri