Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Nezināmo kļuvis vairāk

Druva
23:00
31.03.2008
7

Cēsu dome pieņēma lēmumu, aicinot veidot novadu rajona robežās, pretējā gadījumā pilsēta neiesaistās nevienā citā novadā, bet paliek savās administratīvajās robežās.

“Druva” piektdienas pēcpusdienā sazinājās ar trim pagastu padomēm, kuras bija iesaistījušās Cēsu novada veidošanā, lai uzzinātu pašvaldību vadītāju viedokli par šādu notikumu pavērsienu. Tobrīd viņi vēl nebija informēti par domes lēmumu.

Andris Rancāns, Liepas pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Acīmredzot, tā ir politika. Gluži negaidīts pārsteigums tas nav, jo pilsētas dome jau pirmsākumos ierosināja veidot novadu visa rajona teritorijā, sakot, ka citādi Cēsis var palikt pašas par sevi. Pārmest nevaram, saprotu pilsētas domi, jo iekļaušanās plānotajā novadā Cēsīm sagādātu tikai zaudējumus. Vienīgais, žēl apvienošanās projekta izstrādē ieguldītā darba.

Atbalstu lielā novada veidošanu, taču vēl nav zināms, kāds būs finanšu izlīdzināšanas mehānisms. Ja naudu, kas nāca uz rajonu, sadalītu pašvaldībām, tas būtu labi un pat efektīvi. Pašreiz ir tikai minējumi, vairākas versijas, pēc vienas sanāk, ka tie, kuri apvienojas, būs zaudētāji.

Ko mēs darīsim? Jau labu laiku iepriekš runājām par apvienošanos ar Mārsnēnu pagastu, bet apzināmies, ka mazajām pašvaldībām izdzīvot kļūst arvien grūtāk. Ja likvidēs rajona padomi, mums liela daļa pakalpojumu būs jāpērk no citiem – no Cēsīm vai Valmieras. Tas ir smags finansiālais jautājums, kas nelabvēlīgi ietekmēs pašvaldību.

Pašlaik konkrēti uz papīra nekas nav uzlikts, bet prātā paturam sadarbību ar Mārsnēniem. Kad būs zināms finanšu izlīdzināšanas mehānisms (to gan sola tikai gada otrajā pusē), runāsim konkrētāk. Pagaidām nezināmo ir vairāk. Negribas skaļi teikt, bet, manuprāt, nākamos trīs, četrus gadus būs bardaks. Reformu plānoja, lai būtu labāk, bet izskatās, ka būs panākts pretējais, vismaz tuvākajos gados.

Valdis Lācis, Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Par to, ka novads jāveido visa rajona ietvaros, runāja jau agrāk, gandrīz visi potenciālā Cēsu novada vadītāji parakstīja šādu aicinājumu. Trūkst tikai Cēsu domes priekšsēdētāja Ginta Šķendera paraksta (viņš pašlaik atvaļinājumā), lai iesniegtu rajona padomē. Aprīļa sēdē to vajadzēja izskatīt. Grūti teikt, kā notikumi attīstīsies.

Būs interesanti dzirdēt, ko par Cēsu domes lēmumu teiks valdība, jo ir taču apstiprināta karte ar Cēsu novadu. Te vēl var būt visādi. Saprotu, ka Cēsīm nav izdevīgi ne šajā novadā, ne pat visa rajona ietvaros, jo tad saņēmēju būs vēl vairāk un Cēsīm zaudējumi vēl lielāki.

Vai Zaubei ir alternatīva Cēsu novadam? Šobrīd jāsaka, ka nav. Uz apvienošanos aicina Mālpils, bet tur negribam, bet nevaram iziet uz Siguldu, kur labprāt pievienotos, jo nav robežas, pa vidu ir Nītaure. Savukārt veidot novadu ar šo pagastu nav izdevīgi. Var apvienoties, lai pēc tam kopā pievienotos Siguldas novadam, bet jāsaprot, ka tad nākamās vēlēšanas notiks mazajā novadā. Un vēl pēc četriem gadiem, kad varētu pievienoties Siguldai, būsim sliktākā stāvoklī. Šobrīd mūsu finansiālais stāvoklis nav slikts, Sigulda mūs ņemtu pretī, jo labprāt paplašinās. Acīmredzot, sapratuši, ka tajā lielajā “kolhozā” ir sava jēga. Arī Gulbenes rajonā visas pašvaldības palika kopā, tāpat Madonā ir lielais novads. Tāpēc novads Cēsu rajona robežās būtu ideāls variants, jo saglabātos viss līdzšinējais.

Žēl, ka visiem nav tālejošs ekonomisks skatījums. Uzskatu, ka mazi novadi nevarēs veiksmīgi pastāvēt un attīstīties. Protams, kaut kā jau dzīvot varēs, bet jāaizmirst par plānveidīgu attīstību. Vai mazie novadi padomājuši, kā spēs izpildīt visas funkcijas, kas arvien palielinās?

Kamēr mēs te, rajonā, niekojamies, citi jau domā par nākotni. Tūlīt Madonas novads prezentēs uz piedāvājumu pārņemt 1.un 2.kategorijas ceļus, izveidot savu firmu, kas tos apsaimniekos. Tā atkrīt milzīgie administratīvie izdevumi, aptaujas, konkursi, par ietaupīto naudu varēs paveikt daudz vairāk un kvalitatīvāk. Tā ir ekonomiski pareiza domāšana.

Jānis Sekste, Skujenes pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Ja jau valdība Cēsīm to atļauj, ko varu iebilst. Tad arī mēs paliekam paši par sevi. Jāatzīst, ka tā reforma kaut kur sagājusi ripā. Mūsu rajons ir labs piemērs, ka katra pašvaldība dara ko grib. Bija taču termiņš, līdz kuram varēja apvienoties brīvprātīgi pēc noteiktiem kritērijiem. Ja pašvaldības to neizdarīja, reformu vajadzēja īstenot administratīvā kārtā, taču valdībai pietrūka drosmes. Varbūt pieliekam tai reformas idejai punktu, klīstam katrs uz savu pusi, un ja nu kādreiz kādam uznāks vēlme

apvienoties, sāksim visu no gala.

Ja gribam saglabāt vienotību un skatījumu nākotnē, vajadzēja iet visiem kopā. Mēs, pašvaldības, esam kā divi ēzelīši, kas sasieti ar dažādām saitēm. Tās kultūrā, sportā, citās jomā izveidojušās gadu desmitos. Ja sadalāmies, šīs saites izzudīs, bet kas vietā – nav zināms. Pagaidām kopīga skatījuma par teritorijas vienotību nav, bet tas būtu pareizākais risinājums.

Manuprāt, ir trīs vaļi, kas biedē apvienošanos rajona mērogā. Pirmais, pilsēta negrib dalīties ar mazajām pašvaldībām, tas varbūt ir saprotami. Otrs, citi negrib savā pulkā ņemt pašvaldības ar lieliem parādiem. Trešais iemesls ir bailes. Ka tik nākamajās vēlēšanās oranžie netiek pie varas! Bet rajonā tikai četri pašvaldību vadītāji ir no Tautas partijas, krietni vairāk ir zemsaviešu. Arī rajona vadībā visu laiku bijuši ZZS pārstāvji. No kā tad baidīties? Patiesībā, lielākā daļa vienkārši neko negrib mainīt, jo ir taču labi, kā ir.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi