Pasaules uzmanības centrā pašreiz ir Kosova. Piepildījušās šī novada albāņu ilgi lolotās cerības uz neatkarību, tā pasludināta, un vesela virkne valstu jau paziņojušas, ka šo neatkarību atzīst. Bet dažas ir pretī, dažas vilcinās ar neatkarības atzīšanu. Serbija ir kategoriski pretī šim kosoviešu vienpusīgajam lēmumam, jo uzskata, ka šī province joprojām ir neatņemama valsts sastāvdaļa.
Pret Kosovas neatkarību vienmēr bijusi Krievija. Tas arī saprotams, jo, pirmkārt, Serbija ir Krievijas sabiedrotā daudzos jautājumos, otrkārt, šis notikums var radīt precedentu arī Krievijas iekšienē, pamudinot dažu labu provinci rīkoties pēc kosoviešu parauga. Tāda pat negatīva nostāja ir Spānijai, Kiprai un dažai citai valstij, kuru teritorijās pēc neatkarības alkst vairāku provinču iedzīvotāji.
Pēc manām domām, spriežot par šo notikumu, jāuzdod vecu vecais jautājums: kam tas ir izdevīgi. Nav noliedzams, ka lieta nebeigsies tikai ar dažu valstu atbalstu un dažu negatīvo attieksmi; neizbēgami gaidāmi tālāki notikumi, kas var izvērsties pamatīgā konfliktā ne tikai starp albāņiem un serbiem jaunpasludinātajā valstī, bet arī plašākā mērogā, jo te iejauktas arī pašreiz aktuālās pretrunas starp reliģijām. Ne velti vienas no pirmajām Kosovas neatkarību atzina vairākas islāma valstis, to skaitā Irāna. Domāju, ka kosovieši var droši cerēt uz šo valstu atbalstu un ne tikai vārdos. Ja notikumos iejauksies Irāna, būs iemesls iejaukties ASV. Neizslēdzu varbūtību, ka tas varētu būt ilgi lolots iegansts beidzot izrēķināties ar dumpīgo un nepaklausīgo islāma valsti, izmantojot pat militāro spēku. Varbūt tas, ka ASV tik dedzīgi atbalsta Kosovas neatkarību, ir gājiens ar zirdziņu?
Viena savos centienos cīnīties pret jaunās valsts neatkarību nav arī Serbija. Var droši teikt, ka tai ir garantēta Krievijas ieroču piegāde. Un kur garantija, ka Kosovas neatkarību palīdzēs nosargāt to atzinušās valstis, NATO ieskaitot? Jūtu, ka briest pamatīga “biezputra”, ko izstrēbt nāksies daudziem. Var būt, ka es sabiezinu krāsas un īpašas konflikta situācijas var arī nebūt, taču islāma ekstrēmisti ir ļoti ilgi gaidījuši uz šādu izdevību, lai atturētos no aktīvas darbības, terorismu ieskaitot. Pagaidīsim, redzēsim…
Komentāri