“Televīzijā parādījušās reklāmas, kas aicina iepazīties, kā sagatavoties krīzes, pareizāk, kara, situācijai. Kāpēc pēkšņi tās tik bieži rāda? Kļūst pavisam neomulīgi,” sacīja kāda lasītāja.
Tā ir, Aizsardzības ministrija sagatavojusi rokasgrāmatu, kurai nosaukums “Kā rīkoties kara gadījumā”. Tā gan nav turama rokās, kā varētu domāt pēc klasifikācijas, kāda tai izraudzīta, jo pieejama tikai internetā, bet saturu tas nemaina. Sniegti padomi, kā katram Latvijas iedzīvotājam individuāli sagatavoties iespējamam militārā apdraudējuma un kara gadījumam, palielinot savas iespējas izdzīvot vardarbīgā vidē. Izstrādāti arī rīcības modeļi, ko darīt, lai palīdzētu apkārtējiem un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tā sniedzot ieguldījumu pretinieka sakaušanā.
Nevienam , protams, negribas iedomāties situāciju, kad tādas zināšanas būs reāli jāizmanto, bet no pasākumiem, kas vissliktākajā notikumu attīstībā var pasargāt pašu un tuviniekus, nevajag nobīties. Tas, ka beidzot ir saprotami norādījumi, kā rīkoties, nenozīmē, ka esam nokļuvuši uz naža asmens. Mūsu bieži piesauktā Somija, kurā gadu desmitiem darbojas detalizēti izstrādāta civilās aizsardzības sistēma, to veidoja ne jau baiļu, bet drošības dēļ. Zināšanas, ko un kā darīt, atbildot uz jautājumiem par visdažādākajiem prognozējamiem riskiem, cilvēku padara stiprāku un drošāku. Parasti visvairāk biedē neziņa.
Rokasgrāmatas vai jebkurš cits speciālistu sagatavots rīcības plāns, manuprāt, ir jāiepazīst, izvērtējot, kā to īstenot, un izdarot iespējamo. Bet bailes … tās jānomaina ar racionālu saprātu. Vai tieši bailes nav tas, ko mums dažādos veidos cenšas iedvest agresīvā kaimiņvalsts, cenšoties mūs šķelt, vājināt, satricināt?
Vecākā paaudze ar bailēm sadzīvojusi daudzus gadus. Un varbūt tās joprojām ir uzurdāmas kā pusplēnējušas ogles. Nedrīkst tām ļaut izšaut liesmu. Krievijas kara pārņemtā elite un tās publiskie rupori zemtekstos to grib panākt, cenšoties mazai tautai uzspiest neaizsargātības sajūtu.
Un te nu atkārtošos – zināšanas un sagatavotība noteikti ir daļa no tā, kas vieš drošību par sevi un mazina bailes. Arī apstiprina, ka Latvija mērķtiecīgi virzās uz priekšu ne tikai valsts teritorijas, bet arī ikviena iedzīvotāja aizsardzībā.
Komentāri