Vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku Facebook noskatījušies video, kurā apgalvots, ka Pfizer vakcīnas nogalina vairāk cilvēku, nekā tās izglābj. Tā nav taisnība, pieejamie dati liecina tieši par pretējo – vakcīnas ir efektīvas, tās novērš nāvi un smagu saslimšanu ar Covid-19.
Facebook ieraksta autors mudina noskatīties video ar vārdiem: “Šis ir jāredz! BOMBA par vakcīnu riskiem un ko noklusē vakcīnu ražotāji. Izvilkums no FDA oficiālās sapulces.”
Izvilkums ir gandrīz četru minūšu gara prezentācija no vairāk nekā astoņu stundu garas ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) komitejas sanāksmes, kas notika 17. septembrī un kurā apsprieda Pfizer pieteikumu atļaut potēt savas Covid-19 vakcīnas 3. poti.
Runātājs nav FDA pārstāvis
Runātājs video ir Stīvs Kiršs (Steve Kirsch). Minētajā Facebook ierakstā teikts, ka Kiršs ir: “ASV C19 agrīnās ārstēšanas nodaļas vadītājs.” Tā nav. Kiršs pats sevi piesaka kā uzņēmēju un tehnoloģiju ekspertu. Uzņēmējs savu prezentāciju sniedza publisko komentāru sadaļā, nevis kā FDA pārstāvis. FDA ik pa laikam savās sanāksmēs uzklausa ieinteresētus sabiedrības locekļus. Taču tas nenozīmē, ka tur izskanējušais ir FDA atbalstīts vai tās oficiālais viedoklis.
Pērn aprīlī Kiršs izveidoja Covid-19 agrīnās ārstēšanas fondu, kura mērķis ir noskaidrot, vai kāds no jau izgudrotajiem medikamentiem var tikt pielietots arī “Covid-19” ārstēšanā. Arī savā prezentācijā FDA sanāksmē uzņēmējs uzskaita agrīnās ārstēšanas ieguvumus, lai gan neviens medikaments pagaidām nav atzīts par viennozīmīgi efektīvu Covid-19 ārstēšanā.
Kiršs jau iepriekš uzmanību izpelnījies ar saviem apgalvojumiem, ka pīķa proteīns, kas organismā tiek izstrādāts pēc mRSN vakcīnu saņemšanas, esot “citotoksisks” jeb dzīvām šūnām toksisks, kā arī to, ka vakcīnas nelabvēlīgi ietekmē reproduktīvo sistēmu. Šie apgalvojumi nav pamatoti un ir atspēkoti (tos atspēkojusi Reuters faktu pārbaudes komanda. red.) Par maldināšanu saistībā ar pīķa proteīnu rakstīja arī Re:Check.
Maldina ar datiem
Kiršs izteica brīdinājumus par Covid-19 vakcīnu bīstamību, apgalvojot, ka sešu mēnešu ilgā pētījumā pierādīts, ka Pfizer vakcīna “par katru novērsto Covid-19 nāvi nogalina piecus cilvēkus”. Taču viņa pieminētais pētījums to neapgalvo. Tas ir 28. jūlijā publiskots vēl recenziju posmu neizgājis priekšpublicējums. Tajā secināts, ka “pēc sešu mēnešu apsekošanas un neskatoties uz pakāpenisku vakcīnas efektivitātes samazināšanos” Pfizer vakcīnai “bija labvēlīga drošība un tā bija ļoti efektīva, lai novērstu Covid-19”.
Ierakstā arī atsaucas uz Vakcīnu nevēlamo notikumu ziņošanas sistēmu jeb VAERS, apgalvojot, ka “sirdstrieku gadījumu skaits ir 71 reizi biežāks pēc Covid-19 vakcīnas, salīdzinot ar jebkuru citu vakcīnu”. Lai gan VAERS datubāze ir svarīgs rīks, kas palīdz zinātniekiem noteikt vakcīnu radītās blaknes, ASV Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC) norāda, ka sistēmā pieejamie dati nevar tikt izmantoti, lai secinātu, ka tieši Covid-19 vakcīnas izraisa nāvi. FDA pieprasa mediķiem ziņot VAERS par jebkuru nāvi pēc vakcinācijas pret Covid-19, pat ja nav skaidrs, vai vakcīna ir tās cēlonis. Turklāt ikviens var iesniegt ziņojumu, un ziņojumi ir plaši pieejami, tāpēc VAERS ir kļuvis par populāru augsni dezinformācijai. Re: Check par šo datubāzi jau rakstīja.
Jāpiemin, ka slaidā, ko Kiršs prezentēja FDA komitejai, citēts Nacionālais vakcīnu informācijas centrs, kas ir pretvakcinācijas aizstāvības grupa.
Nav pierādīta cēloņsakarība
CDC, kas analizē visus ziņojumus VAERS, ir atzinusi, ka ziņojumi par nāvi pēc vakcinācijas pret “Covid-19” ir reti. No 2020. gada 14. decembra līdz 2021. gada 20. septembrim ASV ievadīti vairāk nekā 386 miljoni “Covid-19” vakcīnu devu. Šajā laikā VAERS saņēma 7899 ziņojumus par nāvi (0,0020%) cilvēku vidū, kuri saņēma “Covid-19” vakcīnu. Tā kā iesniegt šādus ziņojumus ir obligāti, CDC atzīmē, ka tas ne vienmēr nozīmē, ka veselības problēmas izraisīja vakcīna.
No 4. aprīļa līdz 17. jūlijam CDC analizēja vakcīnu efektivitāti. Analīze atklāja, ka pēc tam, kad vīrusa delta variants kļuva par dominējošo koronavīrusa variantu, nevakcinētie bija piecas reizes biežāk inficēti nekā pilnībā vakcinētie un vairāk nekā 10 reizes biežāk tika hospitalizēti vai miruši.
“Visās 13 ASV jurisdikcijās hospitalizācijas un nāves gadījumu skaits salīdzinājumā ar delta varianta pārsvaru nedaudz mainījās, kas liecina par augstu, nepārtrauktu vakcīnas efektivitāti pret smagu Covid-19,” teikts 10. septembra CDC ziņojumā.
Komentāri