Runāt par naudu, izteikt savu neapgāžamo viedokli ir gatavs katrs. Protams, arī par to, kas cita kabatā, bankā vai, kā visi zina, kaut kur noslēpts. Par savu gan ne. Tā taču vienmēr ir par maz.
To, ka valstij naudas ir maz un vienmēr trūkst, zina katrs. Ik nozare dzīvo no rokas mutē un prasa aizvien vairāk naudas no tiem tūkstošiem strādājošo, kuri maksā nodokļus. Var saprast gan prasītājus, gan valdību – naudu vajag, bet tās nav. Jauno gadu neapmierināti uzsāka mediķi. Tas ir saprotams, jo valdība nepildīja solīto. Šonedēļ ne tikai medicīnas darbinieku, arī visas sabiedrības pēcsvētku rimtumu uzjundīja Saeimas deputāta Andreja Judina izpētītais, ka mediķu atalgojuma palielināšanai pietiktu ar daudz mazāku summu, nekā prasīja Veselības ministrija (VM). Izpētot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtos datus, viņš secinājis – lai celtu mediķu atalgojumu par 20%, būtu nepieciešami 52,38 miljoni eiro, nevis ministrijas prasītie 120 miljoni eiro. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš bildis, ka nedomājot, ka te būtu pieļauta kāda ļaunprātība, vienkārši sistēma esot tāda, ka grūti saskatīt objektīvo situāciju.
Un atkal runa par sistēmu. Gadu desmitiem katra ministrija, katra nozare bijusi maza ķeizarvalsts, bet ministrs kungs, kurš saimnieko, kā saprot un kā viņam padomnieki iestāsta. Katra ministrija cīnās, kā no valsts budžeta dabūt vairāk naudas. Ministru prezidentam un beigu beigās Saeimai būtu jābūt tiem, kuri visu saliek kopā, redz, plāno, kāda būs valsts kopumā. Ne tikai veselības, izglītības, zemkopības, aizsardzības un citās jomās atsevišķi. Bet nozarēm izdevīgi katrai čubināt savā lauciņā, tās neinteresē, kas notiek aiz sētas, kā tās ietekmē cita citu.
Nodokļi ir valsts jautājums, un no valsts finansētās iestādes jau gan tos maksā. Ja kāds valsts darbā algotais samaksā vairāk nekā citi, skaidrs, ka arī viņa alga, oficiālie papildienākumi ir lielāki. Kā izpētījis deputāts A.Judins, pārskatot 5627 ārstu ienākumus, tajā skaitā 4115 ārstu, kuri ienākumus guvuši publiskajā sektorā, kā arī 10 712 medicīnas māsu un vecmāšu, tajā skaitā 7744 personu no valsts un pašvaldību medicīnas iestādēm, ir ārsti, kuri strādā vidēji no 300 līdz 500 stundām mēnesī! Protams, viss ir iespējams, taču ir kāda robeža! Ministrija gan kritizē aprēķinus, sakot, ka vērtēšanai paņemti nepareizie skaitļi, ka vēl jāvērtē daudzas un dažādas ciparu ailes. Varbūt tomēr tā ir veselības aprūpes sistēmas kļūda, loģikas trūkums, gadu desmitu tradīcija?
Vārds “optimizācija” kļuvis tikpat pierasts kā melnais ledus ziemā. Bet, tiklīdz kāds kaut kur kaut ko grib samazināt, apvienot, tā kļūst par kaitnieku un naidnieku. Protams, kā var uzdrošināties izjaukt sistēmu, kurā viss ir kārtībā! Tikai viena problēma – dodiet naudu! Premjers apņēmies, ka ir “jāsaprot, kā nauda sistēmā plūst”. Jācer, ka par to nerunāsim gadiem.
Komentāri