Kad pasaulē kļūst nemierīgi un sabiedrība viļņojas, uzrodas nākotnes pareģi un prognozētāji. Senāk tādi sprediķoja un baidīja ļaudis ar pārpasaulīgām šausmām ciema centrā vai krogā, bet tagad izmanto brīvi pieejamo tīmekļa tribīni un sniedz svaigas vēstis izslāpušajiem klausītāju un lasītāju pulkiem.
Viena dāsni atbalstīta grupa aizstāv globālās sasilšanas teoriju un par to tiek pie iespējas regulēt likumus un ekonomiku. Nekurināsim ar malku, brauksim ar velosipēdu, ēdīsim salātus, un pasaule neies bojā. Idejas pretinieki savukārt runā par globālo atdzišanu un pierāda, ka dzīve uz Zemeslodes notiek cikliski. Iespējams, apstāsies Golfa straume, iespējams, nāk kārtējais leduslaikmets! Par laimi, ne mūsu, ne pēcteču paaudzes to nepiedzīvos, jo jaunais laikmets nāk lēni.
Arī Latvijā ik pa laikam atgriežas pie jūras līmeņa paaugstināšanās tēmas. Kolkas raga spice nesenajā vētrā noskalota, priedes no krasta nogāztas, jūra uzbrūk, vasarniekiem jāprotas un jāatkāpjas dziļāk iekšzemē. Iedzīvotāju aptaujas par Latvijas applūšanu šī gadsimta laikā pierāda, ka 2011.gadā tam neticēja. Pēc 11 gadiem tam tic vēl mazāk, tikai desmit procenti, bet 73 procenti uzskata, ka šāda prognoze vispār izklausās pēc blēņām. Vairākums piekrīt, ka nākotnes scenāriji var izvērsties traģiski, ja pasaulē netiks atrisināta piesārņojuma, pārapdzīvotības problēma un apturēta lietusmežu iznīcināšana.
Iespējamo plūdu pretinieki min faktu, ka jūras līmenis desmit un pat simts gados nav mainījies, kā arī to, ka tieši globālās sasilšanas idejas atbalstītājiem ir grezni savrupnami pašā jūras krastā. Daži atgādina deviņdesmito gadu prognozes, kad klimata un citi pētnieki brīdināja, ka ap 2020.gadu Baltijas jūras piekrastes mājas būs noskalotas pludmalē. Pagājuši 25 gadi, un līdz pludmalei jābrauc tikpat tālu.
Nākamais termiņš, kad pasaules okeānu un jūru piekrastes applūdīs, ir 2050.gads. Diemžēl neviens nevar paskaidrot, kur radīsies ūdens vai kura zemes daļa pacelsies, kura iegrims.
Viena no applūšanas teorijas skaidrotājām ir arhitektūras doktore Ludmila Kartunova, kura jau pirmajos “Rail Baltica” projekta apspriešanas gados brīdināja, ka drīz vien jaunā vilcienu līnija būs zem ūdens un to nepaspēs pat pabeigt. L.Kartunova prognozēja, ka Rīga, kā arī daudzas piekrastes un līča zonas grimst, un savās lekcijās demonstrēja kartes ar dzīvošanai piemērotām vietām citur Latvijā.
Liekas, ka Vidzemes augstienē paspēsim mierīgi nodzīvot vēl ilgi, jo Cēsis un apkārtne, kā ziņo tīmekļa enciklopēcija, ir simts metrus virs jūras līmeņa. Jaunāko prognozi min Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docents Jānis Lapinskis, kurš uzskata, ka piekrastes teritoriju applūšanu varētu sagaidīt pēc 70 līdz 100 gadiem, kad kāpums būs no 1,20 līdz pat diviem metriem.
Dzīvosim, redzēsim, jo klimats nekad nav bijis “akmenī iecirsts”.
Komentāri