Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nabadzība jāizskauž sabiedrībai kopā

Sarmīte Feldmane
11:42
25.10.2017
15

 

17. oktobris ir Pasaules nabadzības izskaušanas diena. Ikdienā par to daudz tiek runāts, izstrādāti plāni, kā nabadzību izskaust, bet to skaits, uz kuriem tiek piemērots termins ‘nabadzība’,  mazumā neiet.

Vārds “nabadzība” ir visnotaļ plašs jēdziens – garīga nabadzība, finanšu, attiecību nabadzība. Katrs to bieži vien saprot citādi. Pārdomās dalās kristiešu draudzes “Prieka vēsts” mācītājs Ar­mīns Tīrons, vērtējot dažādus na­ba­dzības aspektus: “Sociālajos tīklos var redzēt, kā cilvēki dzīvo Somijā, Ziemeļkorejā, arī Krie­vijā, un visi grib to labāko dzīvi. Vēlas dzīvot, kur mazāk var strādāt, vairāk nopelnīt, kur sakārtotāka valsts. Tā ir tendence visā pasaulē. Vienmēr ir daļa sabiedrības, kura meklē vietu, kur labāk. Kā Sprīdītis. Visos laikos nākamā paaudze noliedz, ko saka vecāki, viņu vērtības, kamēr pats pārbauda.

Šis ir laiks, kad ir iespējas ceļot, redzēt, kā dzīvo citur. Cilvēks aizbrauc uz labāk sakārtotu vietu un bauda cita sastrādāto, cita darba augļus, bet pats neko nav radījis, izveidojis. Un viņš jūtas pārāks par tiem, kuri palikuši. “Vajag šodien, dzīvoju šodien!” – tas ir pazīstams sauklis.

Lai kaut ko veidotu, vajag ticību. Vispirms jau, ka sanāks, ka izdosies. Kad ticēsi, varēsi sākt strādāt. Ja aizbildināsies, ka tas traucēs, vēl cits izkonkurēs, ja neticēsi, ka pats arī vari, neuzņemsies atbildību, neko nesasniegsi. Risks, tā ir ticība. Banka neriskē, tā prasa ķīlu, bet cilvēkam ir jāriskē. Tur, kur dzīve nav ļoti viegla, dzīvo tie, kuri tic, un tie, kuri samierinājušies un neko īsti negrib mainīt, veidot, radīt. Ir cilvēki, kuriem pārliecība, ka jādzīvo savā zemē, tā jāveido. Mēs arī dzīvojam Cēsīs, priecājamies, kā pilsēta attīstās, un ir citi, kuri uzskata, ka dzīvojam Sūnu ciemā. Skatījums katram savs.

Nabadzība ir kas negatīvs, tātad kaut kā trūkst, cilvēks pārdzīvo, cieš. Kā tikt vaļā? Kristīgiem cilvēkiem atbilde ir Bībelē. Tā parasti cilvēkiem nepatīk, jo nabadzība ir kaut kā sekas. Lai kas mainītos, jāmainās pašam. Vieglāk ir paprasīt, lai kāds atrisina tavu problēmu, lai kāds iedod. Bet ir teikts – dodiet, tad jums taps dots. Bet man nav, ko dot! Kam nav, tam tiks atņemts pat tas, kas tam ir, un, kam ir, tam dos vēl. Tātad tu neredzi to, kas tev ir, un, ja neredzi, tad pazaudē. Varbūt nav naudas, bet ir laiks, ko veltīt citiem, proti kaut ko, ko vari iemācīt citiem. Tu neesi nabags. Dalies tajā, kas tev ir, lai saņemtu pretī. Novērtē, kad tev kāds dod, māki pateikt paldies, jo nekas nav par brīvu. Bankas pareizi rīkojas – ja tev nav uzkrājuma, kredītu nedod. Ja māki uzkrāt mazumiņu, pratīsi rīkoties arī ar lielāku naudu.

Valsts visu nenodrošina, bet cilvēki ir pieraduši, ka viņiem pienākas. Mums kā draudzei nav pienākums kādam kaut ko dot. Ja redzam, ka jāpalīdz, to darām. Ins­titūcijām var sūdzēties, prasīt, ja ir attiecīga izziņa, tātad pienākas. Kad palīdzam cits citam ģimenē, kopienā, draudzē, tas ir dabiski, bet valsts sistēmā mehāniski tiek palīdzēts, un tad bieži vien rodas neizpratne, kāpēc citam dod, man ne. Ir jau labi, ka valsts nodrošina, bet labi būtu, ja sabiedrība pati to darītu. Lēnām jau tas notiek.

Tam, kas ir bez maksas, nav vērtības. Tikko tu maksā, zini, ka tas tev tiešām vajadzīgs. Taču visi gribam, lai pažēlo, kaut ko iedod. Tāda ir cilvēka daba.

Nekad draudze nav tā vienkārši dalījusi apģērbu, apavus. Tie, kuri dod mantas, grib redzēt, kam tās tiek, arī paši grib dot konkrētam cilvēkam. Personīgā attieksme daudz ko maina.
Bija brīdis, kad cilvēki regulāri nāca pie mums ar somām. Stās­tīja, esot daudz bērnu, mazbērnu. Bet tas turpinājās mēnesi, divus, sešus. Tad uzzinājām, ka paņemtais tiek tirgots. Noteicām, ka pretī jādod ziedojums, daži centi. Daudzi vairs nenāca. Jautājums – cik liela bija vajadzība. Kad redzi, ka cilvēkam vajag, tas ir jūtams, viņš kautrējas, ņem tik, cik vajag, pat nedomā, ka viņam kaut kas pienāktos.

Svarīgi ar cilvēkiem runāt, stāstīt, ka tikai pats var sevi izraut no nabadzības. Ja cilvēkam nav, ko ēst, ja vienreiz pabarosi, nekas viņa dzīvē nemainīsies. Ir jāmāca katram pašam par sevi rūpēties, un iespējas ir.”

Sarkanā Krusta Raunas organizācijas vadītāja Ilze Ādamsone atzīst, ka sabiedrībā ir cilvēki, kuriem materiālā ziņā klājas ļoti grūti. “Tās ir daudzbērnu ģimenes, pensionāri, kuriem mazas pensijas un jāpērk dārgas zāles,” viņa saka un piebilst:” Ja pensionāram ir veselība, viņam ir dārziņš, izdzīvot var. Liels atspaids ģimenēm ir pārtikas pakas.” Ilze pastāsta, ka ir arī, kā viņa saka, nelaimīgie cilvēki. Piemēram, vīrietis spēka gados, divreiz šķīries, jāmaksā alimenti, viņš nekur oficiāli nestrādā. Ja strādās, par bērniem tiks atvilkta nauda. Tā viņš piestrādā, kādam piepalīdz, izdzīvo. Taču kas būs pēc gadiem, kad viņš saņems visniecīgāko pensiju? Tā nu iznāk, ka tagad valsts maksā viņa vietā bērniem uzturnaudu, pēc gadiem valsts maksās niecīgo pensiju un arī palīdzēs izdzīvot.

“Katram ir savs dzīvesstāsts. Man žēl padomju laiku darba rūķu, kuri godīgi strādāja un tagad saņem mazās pensijas. Ir tādi, kuri kautrējas par trūcīgā statusu, viņiem kauns kādam kaut ko lūgt, dzīvo ļoti pieticīgi, lai neteiktu – nabadzībā,” pārdomās dalās Ilze Ādamsone un uzsver: “Ģimenēm, kurās aug bērni, nav viegli viņus izaudzināt, izskolot, kaut arī abi vecāki strādā.”
Sarkanā Krusta organizācija arī palīdz ar apģērbu, apaviem. “Arī cilvēki mums nes. Ja bērni izauguši, atnes, lai tiek citiem. To, kam finansiāli grūti, mazāk nepaliek.”

Esam nabadzīga valsts – vismaz paši tā sakām. Un viss ir salīdzinājumā. Protams, mums tālu līdz valstīm, kuras nogājušas daudzu gadu desmitu attīstības ceļu, bet ļoti gribas būt to līmenī. Kad to sasniegsim, atkarīgs tikai no pašiem. Taču nedrīkst aizmirst, ka ikvienā, arī labklājības sabiedrībā ir nabadzība, arī materiālā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi