Sestdien, ja vien pasaulē nebūtu pandēmijas, visā Eiropā, arī Latvijā, svinētu Muzeju nakti. Latvijā to rīko Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes Latvijas Nacionālo komiteju.
Pirms gadiem interesentu pulki drūzmējās pie muzejiem, stāvēja garās rindās, gaidot kādu pārsteigumu. Muzeju nakts bija kultūrnotikums. Tā visa šogad nebūs. Tāpat kā nebija pērn. Kultūras ministrija norādījusi: “Ņemot vērā esošo situāciju, savu piedāvājumu apmeklētājiem muzeji var plānot tikai tiešsaistē vai muzeju brīvdabas teritorijās un muzeju apkārtnē, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.”
Muzeju nakts kartē šogad iezīmēti tikai 60 Latvijas muzeji. Starp tiem arī E.Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči” mūspusē. Pārējie par šo dienu atgādinās attālināti, klusināti, bez īpaši rīkotām aktivitātēm. Vai atceramies, ka 2013.gadā starptautiskajā akcijā iesaistījās120, 2019.gadā – 190 Latvijas muzeji?
“Muzeju nakts līdz šim ik gadu iezīmējusi vasaras sākumu, kad daudzveidīgo, naksnīgo kultūras pasākumu piedāvājumu muzejos un citās mantojuma iestādēs klātienē izbaudījis aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā. Šogad muzeji īpaši strādājuši, lai piedāvātu epidemioloģiskajai situācijai atbilstošas norises – virtuālas iespējas muzeju ekspozīciju apskatē, līdzdalības iespējas dažādās tiešsaistes diskusijās, kā arī muzeju āra ekspozīciju apskati,” par šī gada aktivitātēm stāstījis kultūras ministrs Nauris Puntulis.
Savulaik Muzeju naktī Cēsu pilī vēlējās pabūt tūkstoši cilvēku. Muzejs patlaban, saprotams, ir slēgts. “Ļoti nopietni izvērtējām, vai piedalīties Muzeju naktī, gatavot ko īpašu. Apmeklētājiem iespējas ir ļoti ierobežotas. Gan pienāks laiks, kad muzeja durvis būs atvērtas,” saka Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere un atgādina, ka ikvienam ir iespēja virtuāli apmeklēt trīs pilī iekārtotās izstādes. Savukārt Pils dārzs ir atvērts katru dienu.
Ciemos Muzeju naktī neaicina arī Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks. “Pa parku ikdienā ikviens var doties pastaigās. Ir izveidota spēle ģimenei. Testa režīmā tiek izmēģināts audiogids, kas palīdzēs iepazīt ezerpili. Ja rīkotu pasākumu, zinot, cik ļoti cilvēki vēlas apmeklēt, iesaistīties, varētu sabraukt ļoti daudz interesentu. Negribam nevienam radīt problēmas. Patlaban valstī ir noteikti ierobežojumi, tie jāievēro,” viedokli pauž Amatas novada pašvaldības Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas vadītāja Eva Koljera un uzsver, ka vasarā ezerpilī plānoti vairāki gana vērienīgi notikumi.
Vecpiebalgas muzeji Muzeju naktī iesaistījušies akcijā, ko rīko kaimiņi – Brāļu Jurjānu muzeja “Menģeļos” kolēģi. Tiešsaistē būs iespēja vērot sarunas ar dažādu Latvijas muzeju darbiniekiem, aplūkot eksponātus un neklātienē pabūt muzejos. “Sestdien mūsu muzejos sākas vasaras sezona, bet durvis būs ciet. Taču Muzeju naktī tie, kurus ar muzejiem saista mīlestība, labprāt satiksim “Saulrietu”, Kārļa Skalbes mājas, pagalmā. Varēsim parunāties, būsim te līdz pat desmitiem vakarā,” pastāsta Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule. Viņa arī atklāj, ka šopavasar Muzeju nakts bijusi iecerēta īpaša. Plašs pasākums bija paredzēts Kaudzīšu “Kalna Kaibēnos”, kur uzcelts jaunais skatu tornis un iekārtota ekspozīcija. “Skatu torni var apskatīt, turpat arī visu uzzināt par “Kalna Kaibēniem”. Tornis gan jāapmeklē dienā, jo tas nav apgaismots,” pastāsta L.Grudule.
Muzejnieki sadarbībā ar palīgiem Vecpiebalgas Viesistabā iekārtojuši ekspozīciju, kuru iepazīstot, ikviens var uzzināt par Vecpiebalgu kādreiz un tagad.
“Muzeju naktī jau nav jābūt plašiem pasākumiem. Jāprot izmantot to, ko piedāvā situācija,” uzsver L.Grudule. Nesteidzīgi var pastaigāties pa muzejmāju pagalmiem, jo parasti, skatoties ekspozīciju, tam neatliek laika. Tā iespēja pabūt īpašā vidē.
Sestdienas vakarā naksnīgu pastaigu Raunā piedāvā pagasta kultūras darbinieki. Metot vienvirziena loku, uz brīdi piestājot, var iepazīt Raunu senās fotogrāfijās, video projekcijās atdzīvosies viduslaiki un kadri no Raunas pagātnes.
Ne vienam vien cītīgam Muzeju nakts apmeklētājam atmiņā, kā agrākos gados tajā vakarā skriets, krājot kādus punktus, uzlīmes vai vēl ko citu. Daudzi atzinuši, ka bijis vien piedzīvojums, ne tās sajūtas, ko gribējies izbaudīt naktī muzejā. Kāds šādu nakts akciju skeptiķis atzina – ja neesi bijis muzejā dienā, ko meklē naktī! Vai tur pabijis naktī, iesi dienā? Muzeju nakts mērķis ir iepazīstināt ar šīm iestādēm arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Nav viegli viņos radīt interesi, kur nu vēl patiesu interesi. Ja jau Muzeju nakts popularitāte ik gadu palielinājās, droši var teikt, ka starp daudzajiem apmeklētājiem bija arī tādi, kuri pār kāda muzeja slieksni kāpa pirmoreiz. Viņi vismaz uzzināja, ka starp vairāk nekā 130 valsts akreditētajiem un vēl ne mazāk neakreditētajiem muzejiem Latvijā pabijuši vsmaz vienā. Ja ieinteresēja, gan jau aizies arī uz kādu citu.
Muzeji glabā mūsu tautas un valsts vēsturi, tās liecības. Te ir bagātības, ar ko lepojas Latvija. Tās ir vērtības, kuras gribam nodot nākamajām paaudzēm. Lai to izdarītu, tās jāiepazīst, jāapzinās vērtība, jāizdzīvo lepnums. Akcijas var tikai parādīt, cik dažādi muzeji, varbūt ieinteresēt. Arī tas nav maz.
Komentāri