Trešdiena, 2. aprīlis
Vārda dienas: Irmgarde

Mūsu novads pasaules apritē

Druva
00:00
11.11.2006
28

Vēsturnieks Tālis Pumpuriņš, Cēsu vēstures un mākslas muzeja zinātniskais līdzstrādnieks, ir pazīstams kā zinātnisku darbu, arī grāmatu autors. Taču mazāk zināms par viņa darbību mūsu novada ļaužu un vēstures notikumu propagandā zinātniskās konferencēs un citās zinātnieku sanāksmēs Latvijā un kaimiņvalstīs. Šoreiz viņš stāsta par piedalīšanos konferencē Izborskā, Krievijā.

– Pagājušajā gadā biju uzaicināts piedalīties konferencēs, ko rīkoja Puškina muzejs – rezervāts Mihailovskā, arī muzejrezervāts Izborskā. Tēma bija par muzejrezervātiem Eiropā. Pērnajā oktobrī Izborskā bija jau viņu otrā konference. 2001. gadā atzīmēja Izborskas arheoloģiskās ekspedīcijas 30 gadus. Pērnās konferences tēma – Izborska un tās apkārtne. Piedalījās vēsturnieki, arheologi, etnogrāfi, vietējie novada vēstures pētnieki. Izborska ir ainavu rezervāts, te ir dabas parks, liels īpatsvars veltīts ekoloģijas problēmām, jaunatnes izglītošanai dabas saglabāšanā. Konferencē piedalījās vietējie zinātnieki, kā arī no Pleskavas, Sanktpēterburgas, Maskavas, daudzām citām vietām. Sabrauca pētnieki, kam savā darbā ir kaut kāda saskarsme ar Izborsku. Konference kopš pērnā gada ir starptautiska, piedalās arī Latvijas, Igaunijas un Somijas zinātnieki. Igauņiem ir īpaša interese, jo 20. un 30. gados Izborska un Pečori (līdzīgi kā mums Abrene) bija Igaunijas valsts sastāvā. Reģionu interesantu dara tas, ka te dzīvo tāda maza tauta kā seti. Viņu apdzīvotā teritorija tagad sadalīta starp divām valstīm – Igauniju un Krieviju. Meklē sadarbības iespējas, lai šī mazā tautiņa (līdzīgi lībiešiem Latvijā) saglabātu savu kultūru, ļautu citiem iepazīties ar setu vēsturi. Izborskas tuvumā vienā ciemā ir divi setu etnogrāfiskie muzeji – viens privāts, otrs ir Izborskas muzeja filiāle.

Izborskas izpēti 30 gadus vadīja akadēmiķis Sedovs, nu jau nelaiķis. Sedovam bija daudz draugu Latvijā. Viņš bija Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis. Sarakstījis grāmatu “Baltu senatne”, kas divreiz izdota latviski. Krievu zinātnieki pukojas, ka šī grāmata nav viņu valodā, jo Sedovs tās izdošanā sadarbojās ar Latvijas zinātniekiem. Tā tapa viena no nopietnākajām grāmatām par baltu vēsturi.

Kas man interesē Izborskā? Kāpēc tur ir interese par Cēsīm? Plašāka informācija par abām vietām parādījās vienlaicīgi. Sadarbība, īpaši tirdzniecībā, starp tām bija jau ilgi pirms krustnešu iebrukuma Latvijā. Gan Izborskā, gan Cēsīs atradās nozīmīgi cietokšņi, konfliktos starp Zobenbrāļu (Livonijas) ordeni un Pleskavas zemēm abiem tiem bija nozīmīga loma. Pie abām pilīm risinājušies notikumi, kas aprakstīti Livonijas, vācu un Krievzemes hronikās. Mūsu vēsture padomju gados bija ideoloģizēta. Tagad ne tikai pie mums, bet arī Krievijā notiek vēstures procesu vērtējuma pārskatīšana. Krievijā ir liela interese par Livonijas ordeni, iznākušas grāmatas, aizstāv disertācijas.

Par šīm tēmām bija referāti konferencē Izborskā šogad. Cēsīm ar Izborsku ir cieša saikne. Abām tautām nācies dzīvot etniski jauktā teritorijā. Cēsīs latgaļiem blakus dzīvoja vendi un lībieši, Izborskā blakus krieviem gan igauņi, gan seti.

19. gadsimta beigās (1878. g.) no Dinaburgas rezerves bataljoniem izveidoja divus pulkus – 177. Izborskas kājnieku pulku Rīgā un 178. Vendenes pulku Liepājā 45. kājnieku divīzijas sastāvā. No 1910. līdz 1914. gadam abi pulki atradās Penzā. Pirmā pasaules kara laikā Rietumu frontē cīnījās blakus. Abu pulku vēsture maz pētīta. Izborskas pulkam bija sava baznīca Izborskā, Vendenes pulkam kņaza Aleksandra Ņevska baznīca Penzā.

1903. un 1904. gadā, kad Nikolajs Rērihs veica ekspedīciju senkrievu un Baltijas pilsētās, viņš apmeklējis gan Izborsku, gan Cēsis un gūtos iespaidus atstājis savās gleznās. Tie mudināja Rērihu stingri vēlāk veidot pieminekļu aizsardzības sistēmu. 1935. gadā noslēgts Rēriha pakts. 1954. gadā pēc N. Rēriha nāves uz tā bāzes Hāgā parakstīta konvencija par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā.

Ja uzskatām Cēsis par Latvijas vēstures simbolu, jo kompaktā teritorijā te ir daudz dažādu pieminekļu, kas ļauj lielā hronoloģiskā laika posmā izsekot visu Latvijas vēsturi, tad Krievijā tāda vieta ir Izborska. Te valdījis viens no Rjurika brāļiem Truvors. Izborskā ir viņa kapa piemineklis, kā arī citi, kas miniatūrā ļauj izsekot visai Krievijas vēsturei.

Mana tēma Izborskas konferencē bija “Brāļu Kaudzīšu 1879. gada ceļojums uz Izborsku un Pečoriem”. Kopā ar Daci Cepurīti Cēsu 800 gadu jubilejai izveidojām izstādi “Cēsis – ceļotāju Apsolītā zeme”. Tajā var uzzināt par mūsu novadniekiem, kuri devušies ceļot uz citām zemēm.

1879. gadā par Izborskas un Pečoru apkārtni nebija pilnvērtīgu tūristu ceļvežu pat lielo tautu valodās, kur nu vēl latviešu. Brāļu Kaudzīšu ceļojuma apraksts pirmoreiz publicēts laikrakstā “Baltijas Vēstnesis”. Kaudzītes iepazīstināja tautiešus ar kaimiņu tautas kultūras pieminekļiem un dzīvesveidu. Vēlāk ceļojuma apraksts publicēts rakstnieku kopotajos rakstos. Jāpiebilst, ka tā autors ir Matīss. Un vēl var piebilst, ka, apceļojot ārzemes, abiem bija viena pase.

Pleskavas kolēģi, kuri uzskata, ka apguvuši visu, kas rakstīts par Pleskavas apkaimi arī kaimiņu tautu valodās, atzina, ka par brāļu Kaudzīšu ceļojuma aprakstu nav zinājuši. Tika rosināts to apraksta daļu, kas veltīts Izborskai un Pečoriem, tulkot un izdot krievu valodā.

Tika norunāts, ka veidos triju pušu vēsturnieku sadarbību: somu (vieta vēl nav zināma) – krievu (Izborska) – latviešu (Cēsis). Sadarbības koordinatori būs somi.

Interesanti, ka pērn Izborskā bijis vairāk tūristu nekā Puškina Mihailovskā – 80 tūkstoši. Krievijas muzeji pagaidām vēl orientējas uz pašmāju apmeklētājiem, jo to netrūkst.

Bet Rīgā veidojas interese veikt tūristu braucienus Eiropā pa maršrutiem, kur savulaik brāļi Kaudzītes gājuši kājām. Interesants varētu būt arī šāds brauciens austrumu virzienā, jo brāļi Kaudzītes 1879. gadā no Izborskas – Pečoriem devās uz Pleskavu, Pēterburgu, Pērnavu. Būtu interesanti šī viņu ceļojuma aprakstu atkal publicēt, jo pēdējoreiz tas lasāms 1941. gadā izdotajos kopotajos rakstos. Un vēl gribu piebilst, ka arī “Druvas” pielikuma “Novadnieks” lasītāji droši vien ar lielu interesenti iepazītos ar šo ceļojumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
68

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
44

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
21

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
45

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
58

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Nāve sarkanās "Prada" kurpēs

17:13
17.03.2025
59

Domāt par nāvi ir noderīgs vingrinājums. Tas ir svarīgs, ja ne pats svarīgākais, notikums dzīvē un nepielūdzami tiešs spogulis, kurā ieskatoties var labi pamanīt, cik jēdzīgas vai bezjēdzīgas ir tavas gaitas šajā saulē.    Domāšana par nāvi, izrādās, var būt arī atspēriena dēlītis, kas palīdz pārlidot pāri kādam no nāves sliekšņiem. Ir gan filoloģiska ķeza: […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
21
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
38
8
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi