Piektdiena, 27. decembris
Vārda dienas: Dainuvīte, Gija, Megija

Mūsu novads pasaules apritē

Druva
00:00
11.11.2006
24

Vēsturnieks Tālis Pumpuriņš, Cēsu vēstures un mākslas muzeja zinātniskais līdzstrādnieks, ir pazīstams kā zinātnisku darbu, arī grāmatu autors. Taču mazāk zināms par viņa darbību mūsu novada ļaužu un vēstures notikumu propagandā zinātniskās konferencēs un citās zinātnieku sanāksmēs Latvijā un kaimiņvalstīs. Šoreiz viņš stāsta par piedalīšanos konferencē Izborskā, Krievijā.

– Pagājušajā gadā biju uzaicināts piedalīties konferencēs, ko rīkoja Puškina muzejs – rezervāts Mihailovskā, arī muzejrezervāts Izborskā. Tēma bija par muzejrezervātiem Eiropā. Pērnajā oktobrī Izborskā bija jau viņu otrā konference. 2001. gadā atzīmēja Izborskas arheoloģiskās ekspedīcijas 30 gadus. Pērnās konferences tēma – Izborska un tās apkārtne. Piedalījās vēsturnieki, arheologi, etnogrāfi, vietējie novada vēstures pētnieki. Izborska ir ainavu rezervāts, te ir dabas parks, liels īpatsvars veltīts ekoloģijas problēmām, jaunatnes izglītošanai dabas saglabāšanā. Konferencē piedalījās vietējie zinātnieki, kā arī no Pleskavas, Sanktpēterburgas, Maskavas, daudzām citām vietām. Sabrauca pētnieki, kam savā darbā ir kaut kāda saskarsme ar Izborsku. Konference kopš pērnā gada ir starptautiska, piedalās arī Latvijas, Igaunijas un Somijas zinātnieki. Igauņiem ir īpaša interese, jo 20. un 30. gados Izborska un Pečori (līdzīgi kā mums Abrene) bija Igaunijas valsts sastāvā. Reģionu interesantu dara tas, ka te dzīvo tāda maza tauta kā seti. Viņu apdzīvotā teritorija tagad sadalīta starp divām valstīm – Igauniju un Krieviju. Meklē sadarbības iespējas, lai šī mazā tautiņa (līdzīgi lībiešiem Latvijā) saglabātu savu kultūru, ļautu citiem iepazīties ar setu vēsturi. Izborskas tuvumā vienā ciemā ir divi setu etnogrāfiskie muzeji – viens privāts, otrs ir Izborskas muzeja filiāle.

Izborskas izpēti 30 gadus vadīja akadēmiķis Sedovs, nu jau nelaiķis. Sedovam bija daudz draugu Latvijā. Viņš bija Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis. Sarakstījis grāmatu “Baltu senatne”, kas divreiz izdota latviski. Krievu zinātnieki pukojas, ka šī grāmata nav viņu valodā, jo Sedovs tās izdošanā sadarbojās ar Latvijas zinātniekiem. Tā tapa viena no nopietnākajām grāmatām par baltu vēsturi.

Kas man interesē Izborskā? Kāpēc tur ir interese par Cēsīm? Plašāka informācija par abām vietām parādījās vienlaicīgi. Sadarbība, īpaši tirdzniecībā, starp tām bija jau ilgi pirms krustnešu iebrukuma Latvijā. Gan Izborskā, gan Cēsīs atradās nozīmīgi cietokšņi, konfliktos starp Zobenbrāļu (Livonijas) ordeni un Pleskavas zemēm abiem tiem bija nozīmīga loma. Pie abām pilīm risinājušies notikumi, kas aprakstīti Livonijas, vācu un Krievzemes hronikās. Mūsu vēsture padomju gados bija ideoloģizēta. Tagad ne tikai pie mums, bet arī Krievijā notiek vēstures procesu vērtējuma pārskatīšana. Krievijā ir liela interese par Livonijas ordeni, iznākušas grāmatas, aizstāv disertācijas.

Par šīm tēmām bija referāti konferencē Izborskā šogad. Cēsīm ar Izborsku ir cieša saikne. Abām tautām nācies dzīvot etniski jauktā teritorijā. Cēsīs latgaļiem blakus dzīvoja vendi un lībieši, Izborskā blakus krieviem gan igauņi, gan seti.

19. gadsimta beigās (1878. g.) no Dinaburgas rezerves bataljoniem izveidoja divus pulkus – 177. Izborskas kājnieku pulku Rīgā un 178. Vendenes pulku Liepājā 45. kājnieku divīzijas sastāvā. No 1910. līdz 1914. gadam abi pulki atradās Penzā. Pirmā pasaules kara laikā Rietumu frontē cīnījās blakus. Abu pulku vēsture maz pētīta. Izborskas pulkam bija sava baznīca Izborskā, Vendenes pulkam kņaza Aleksandra Ņevska baznīca Penzā.

1903. un 1904. gadā, kad Nikolajs Rērihs veica ekspedīciju senkrievu un Baltijas pilsētās, viņš apmeklējis gan Izborsku, gan Cēsis un gūtos iespaidus atstājis savās gleznās. Tie mudināja Rērihu stingri vēlāk veidot pieminekļu aizsardzības sistēmu. 1935. gadā noslēgts Rēriha pakts. 1954. gadā pēc N. Rēriha nāves uz tā bāzes Hāgā parakstīta konvencija par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā.

Ja uzskatām Cēsis par Latvijas vēstures simbolu, jo kompaktā teritorijā te ir daudz dažādu pieminekļu, kas ļauj lielā hronoloģiskā laika posmā izsekot visu Latvijas vēsturi, tad Krievijā tāda vieta ir Izborska. Te valdījis viens no Rjurika brāļiem Truvors. Izborskā ir viņa kapa piemineklis, kā arī citi, kas miniatūrā ļauj izsekot visai Krievijas vēsturei.

Mana tēma Izborskas konferencē bija “Brāļu Kaudzīšu 1879. gada ceļojums uz Izborsku un Pečoriem”. Kopā ar Daci Cepurīti Cēsu 800 gadu jubilejai izveidojām izstādi “Cēsis – ceļotāju Apsolītā zeme”. Tajā var uzzināt par mūsu novadniekiem, kuri devušies ceļot uz citām zemēm.

1879. gadā par Izborskas un Pečoru apkārtni nebija pilnvērtīgu tūristu ceļvežu pat lielo tautu valodās, kur nu vēl latviešu. Brāļu Kaudzīšu ceļojuma apraksts pirmoreiz publicēts laikrakstā “Baltijas Vēstnesis”. Kaudzītes iepazīstināja tautiešus ar kaimiņu tautas kultūras pieminekļiem un dzīvesveidu. Vēlāk ceļojuma apraksts publicēts rakstnieku kopotajos rakstos. Jāpiebilst, ka tā autors ir Matīss. Un vēl var piebilst, ka, apceļojot ārzemes, abiem bija viena pase.

Pleskavas kolēģi, kuri uzskata, ka apguvuši visu, kas rakstīts par Pleskavas apkaimi arī kaimiņu tautu valodās, atzina, ka par brāļu Kaudzīšu ceļojuma aprakstu nav zinājuši. Tika rosināts to apraksta daļu, kas veltīts Izborskai un Pečoriem, tulkot un izdot krievu valodā.

Tika norunāts, ka veidos triju pušu vēsturnieku sadarbību: somu (vieta vēl nav zināma) – krievu (Izborska) – latviešu (Cēsis). Sadarbības koordinatori būs somi.

Interesanti, ka pērn Izborskā bijis vairāk tūristu nekā Puškina Mihailovskā – 80 tūkstoši. Krievijas muzeji pagaidām vēl orientējas uz pašmāju apmeklētājiem, jo to netrūkst.

Bet Rīgā veidojas interese veikt tūristu braucienus Eiropā pa maršrutiem, kur savulaik brāļi Kaudzītes gājuši kājām. Interesants varētu būt arī šāds brauciens austrumu virzienā, jo brāļi Kaudzītes 1879. gadā no Izborskas – Pečoriem devās uz Pleskavu, Pēterburgu, Pērnavu. Būtu interesanti šī viņu ceļojuma aprakstu atkal publicēt, jo pēdējoreiz tas lasāms 1941. gadā izdotajos kopotajos rakstos. Un vēl gribu piebilst, ka arī “Druvas” pielikuma “Novadnieks” lasītāji droši vien ar lielu interesenti iepazītos ar šo ceļojumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pilnīgs rasols

09:26
22.12.2024
537
1

Tiklīdz tuvojas kādi svētki un garākas brīvdienas, sarunās iezogas divas svarīgākās tēmas – kādi būs laikapstākļi un kādus ēdienus gatavot. Ja laikapstākļus nevaram ietekmēt, tad tas, ko celt galdā, ir pašu ziņā. Padzīvojoties sociālajos tīklos, brīžam rodas iespaids, ka cilvēkus nekas tā neinteresē kā ēst gatavošana. Receptes, padoms padomam galā, pieredzes stāsti, kā darīja vecmāmiņa, […]

Cilvēcības skola

09:25
21.12.2024
27

Tā kā rakstu par sociāliem jautājumiem, decembrī ļoti izjūtu, cik daudz cilvēku piedomā un vēlas palīdzēt cits citam. Sociālā joma ir tā, kas caur un caur apliecina, ka sabiedrībai rūp, kas notiek līdzcilvēku dzīvēs, un daudzi domā, kā pasniegt otram atbalstošu roku. Mani ļoti aizkustināja topošo pavāru un viņu pasniedzējas ideja, ka brīdī, kad mums […]

Lieltirgotava, veikaliņš un svētku dienas

18:39
18.12.2024
43

Cept piparkūkas un saiņot dāvanas būs daudz laika, pirms Ziemassvētku vakara būs trīs brīvas dienas. Pārdevējiem un tiem, kas nodrošina tirgošanos, gan pretēji. Pirms lielākajiem dāvināšanas svētkiem gadā veikali ir apmeklētāju pārpildīti. Lai cik daudz katrs iepriekš domājis un sarūpējis, ko likt vecīša maisā, pēdējās dienās vēl šķiet, ka vajag to un to, un arī […]

Cena par personas apliecinājumu

21:56
16.12.2024
31

Par savas identitātes apliecināšanu ar pasi no nākamā gada būs jāmaksā par desmit eiro vairāk. Jāteic, tāda iecere bija jau šī gada sākumā, bet sabiedrības pretestība bija tik liela, ka plānotā cenas celšana uz pusi, proti, no 30 līdz 60 eiro, tika atlikta, maksa palielinājās tikai par četriem eiro. Tomēr gada beigās šajā ziņā atkal […]

Skaistākais latviešu animācijas veikums

21:55
15.12.2024
40

Nupat bija tā skaistā iespēja noskatīties latviešu režisora izcilo animācijas filmu “Straume”. Kopā ar bērniem gaidījām, kad varēsim filmiņu redzēt, un mums palaimējās divkārt, jo ne tikai izdevās noskatīties šo skaisto animācijas darbu pirmssvētku noskaņās Briseles vecpilsētā, bet arī paša režisora Ginta Zilbaloža klātbūtnē. Jau pirms filmas bija skaidrs, ka režisora veikums ir kaut kas […]

Mānīgais miers

21:52
14.12.2024
45

Sestdien, 7. decembrī, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, Francijas prezidents Emanuels Makrons un jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps tikās Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanā pēc piecus ar pusi gadus ilgušajiem atjaunošanas darbiem pēc 2019. gada ugunsgrēka. Zelenskis sestdien notikušo sarunu ar Trampu raksturoja kā konstruktīvu, bet sīkākas detaļas nesniedza, vienlaikus brīdinot, ka Ukrainai ir nepieciešams “taisnīgs un […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
28
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
12
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
20
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
31
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi