Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Mūsu novads pasaules apritē

Druva
00:00
11.11.2006
23

Vēsturnieks Tālis Pumpuriņš, Cēsu vēstures un mākslas muzeja zinātniskais līdzstrādnieks, ir pazīstams kā zinātnisku darbu, arī grāmatu autors. Taču mazāk zināms par viņa darbību mūsu novada ļaužu un vēstures notikumu propagandā zinātniskās konferencēs un citās zinātnieku sanāksmēs Latvijā un kaimiņvalstīs. Šoreiz viņš stāsta par piedalīšanos konferencē Izborskā, Krievijā.

– Pagājušajā gadā biju uzaicināts piedalīties konferencēs, ko rīkoja Puškina muzejs – rezervāts Mihailovskā, arī muzejrezervāts Izborskā. Tēma bija par muzejrezervātiem Eiropā. Pērnajā oktobrī Izborskā bija jau viņu otrā konference. 2001. gadā atzīmēja Izborskas arheoloģiskās ekspedīcijas 30 gadus. Pērnās konferences tēma – Izborska un tās apkārtne. Piedalījās vēsturnieki, arheologi, etnogrāfi, vietējie novada vēstures pētnieki. Izborska ir ainavu rezervāts, te ir dabas parks, liels īpatsvars veltīts ekoloģijas problēmām, jaunatnes izglītošanai dabas saglabāšanā. Konferencē piedalījās vietējie zinātnieki, kā arī no Pleskavas, Sanktpēterburgas, Maskavas, daudzām citām vietām. Sabrauca pētnieki, kam savā darbā ir kaut kāda saskarsme ar Izborsku. Konference kopš pērnā gada ir starptautiska, piedalās arī Latvijas, Igaunijas un Somijas zinātnieki. Igauņiem ir īpaša interese, jo 20. un 30. gados Izborska un Pečori (līdzīgi kā mums Abrene) bija Igaunijas valsts sastāvā. Reģionu interesantu dara tas, ka te dzīvo tāda maza tauta kā seti. Viņu apdzīvotā teritorija tagad sadalīta starp divām valstīm – Igauniju un Krieviju. Meklē sadarbības iespējas, lai šī mazā tautiņa (līdzīgi lībiešiem Latvijā) saglabātu savu kultūru, ļautu citiem iepazīties ar setu vēsturi. Izborskas tuvumā vienā ciemā ir divi setu etnogrāfiskie muzeji – viens privāts, otrs ir Izborskas muzeja filiāle.

Izborskas izpēti 30 gadus vadīja akadēmiķis Sedovs, nu jau nelaiķis. Sedovam bija daudz draugu Latvijā. Viņš bija Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis. Sarakstījis grāmatu “Baltu senatne”, kas divreiz izdota latviski. Krievu zinātnieki pukojas, ka šī grāmata nav viņu valodā, jo Sedovs tās izdošanā sadarbojās ar Latvijas zinātniekiem. Tā tapa viena no nopietnākajām grāmatām par baltu vēsturi.

Kas man interesē Izborskā? Kāpēc tur ir interese par Cēsīm? Plašāka informācija par abām vietām parādījās vienlaicīgi. Sadarbība, īpaši tirdzniecībā, starp tām bija jau ilgi pirms krustnešu iebrukuma Latvijā. Gan Izborskā, gan Cēsīs atradās nozīmīgi cietokšņi, konfliktos starp Zobenbrāļu (Livonijas) ordeni un Pleskavas zemēm abiem tiem bija nozīmīga loma. Pie abām pilīm risinājušies notikumi, kas aprakstīti Livonijas, vācu un Krievzemes hronikās. Mūsu vēsture padomju gados bija ideoloģizēta. Tagad ne tikai pie mums, bet arī Krievijā notiek vēstures procesu vērtējuma pārskatīšana. Krievijā ir liela interese par Livonijas ordeni, iznākušas grāmatas, aizstāv disertācijas.

Par šīm tēmām bija referāti konferencē Izborskā šogad. Cēsīm ar Izborsku ir cieša saikne. Abām tautām nācies dzīvot etniski jauktā teritorijā. Cēsīs latgaļiem blakus dzīvoja vendi un lībieši, Izborskā blakus krieviem gan igauņi, gan seti.

19. gadsimta beigās (1878. g.) no Dinaburgas rezerves bataljoniem izveidoja divus pulkus – 177. Izborskas kājnieku pulku Rīgā un 178. Vendenes pulku Liepājā 45. kājnieku divīzijas sastāvā. No 1910. līdz 1914. gadam abi pulki atradās Penzā. Pirmā pasaules kara laikā Rietumu frontē cīnījās blakus. Abu pulku vēsture maz pētīta. Izborskas pulkam bija sava baznīca Izborskā, Vendenes pulkam kņaza Aleksandra Ņevska baznīca Penzā.

1903. un 1904. gadā, kad Nikolajs Rērihs veica ekspedīciju senkrievu un Baltijas pilsētās, viņš apmeklējis gan Izborsku, gan Cēsis un gūtos iespaidus atstājis savās gleznās. Tie mudināja Rērihu stingri vēlāk veidot pieminekļu aizsardzības sistēmu. 1935. gadā noslēgts Rēriha pakts. 1954. gadā pēc N. Rēriha nāves uz tā bāzes Hāgā parakstīta konvencija par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā.

Ja uzskatām Cēsis par Latvijas vēstures simbolu, jo kompaktā teritorijā te ir daudz dažādu pieminekļu, kas ļauj lielā hronoloģiskā laika posmā izsekot visu Latvijas vēsturi, tad Krievijā tāda vieta ir Izborska. Te valdījis viens no Rjurika brāļiem Truvors. Izborskā ir viņa kapa piemineklis, kā arī citi, kas miniatūrā ļauj izsekot visai Krievijas vēsturei.

Mana tēma Izborskas konferencē bija “Brāļu Kaudzīšu 1879. gada ceļojums uz Izborsku un Pečoriem”. Kopā ar Daci Cepurīti Cēsu 800 gadu jubilejai izveidojām izstādi “Cēsis – ceļotāju Apsolītā zeme”. Tajā var uzzināt par mūsu novadniekiem, kuri devušies ceļot uz citām zemēm.

1879. gadā par Izborskas un Pečoru apkārtni nebija pilnvērtīgu tūristu ceļvežu pat lielo tautu valodās, kur nu vēl latviešu. Brāļu Kaudzīšu ceļojuma apraksts pirmoreiz publicēts laikrakstā “Baltijas Vēstnesis”. Kaudzītes iepazīstināja tautiešus ar kaimiņu tautas kultūras pieminekļiem un dzīvesveidu. Vēlāk ceļojuma apraksts publicēts rakstnieku kopotajos rakstos. Jāpiebilst, ka tā autors ir Matīss. Un vēl var piebilst, ka, apceļojot ārzemes, abiem bija viena pase.

Pleskavas kolēģi, kuri uzskata, ka apguvuši visu, kas rakstīts par Pleskavas apkaimi arī kaimiņu tautu valodās, atzina, ka par brāļu Kaudzīšu ceļojuma aprakstu nav zinājuši. Tika rosināts to apraksta daļu, kas veltīts Izborskai un Pečoriem, tulkot un izdot krievu valodā.

Tika norunāts, ka veidos triju pušu vēsturnieku sadarbību: somu (vieta vēl nav zināma) – krievu (Izborska) – latviešu (Cēsis). Sadarbības koordinatori būs somi.

Interesanti, ka pērn Izborskā bijis vairāk tūristu nekā Puškina Mihailovskā – 80 tūkstoši. Krievijas muzeji pagaidām vēl orientējas uz pašmāju apmeklētājiem, jo to netrūkst.

Bet Rīgā veidojas interese veikt tūristu braucienus Eiropā pa maršrutiem, kur savulaik brāļi Kaudzītes gājuši kājām. Interesants varētu būt arī šāds brauciens austrumu virzienā, jo brāļi Kaudzītes 1879. gadā no Izborskas – Pečoriem devās uz Pleskavu, Pēterburgu, Pērnavu. Būtu interesanti šī viņu ceļojuma aprakstu atkal publicēt, jo pēdējoreiz tas lasāms 1941. gadā izdotajos kopotajos rakstos. Un vēl gribu piebilst, ka arī “Druvas” pielikuma “Novadnieks” lasītāji droši vien ar lielu interesenti iepazītos ar šo ceļojumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi