Vecākā un vidējā paaudze Žila Verna grāmatas varēja lasīt kā aizraujošu fantastiku. Jaunākā paaudze, ja vispār lasa grāmatas, tajā skaitā Žila Verna fantāzijas pilnos ceļojumu aprakstus, fantāziju tajā saskata maz. 21. gadsimtā pagātnes fantāzijas ir kļuvušas par īstenību. Nav saprotams, kāpēc būtu jātērē tik daudz laika – 80 dienas, lai apbrauktu zemeslodei, ja to var veikt daudz ātrāk.
Latvietis Ēriks Ešenvalds nolēma uzrakstīt simfoniju par vulkāniem. No bildēm un filmām viņš nevēlējās smelties iedvesmu, bet ceļot apkārt pasaulei, lai pabūtu zemēs, kur ir vulkāni. Tāpat kā rakstnieka Žila Verna fantāziju varonis, arī komponists Ēriks Ešenvalds kopā ar diviem pavadoņiem izplānoja ceļojumu. Derību objekts, ka tas notiks veiksmīgi, nebija nauda kā Ž.Verna aprakstītajiem angļu džentlmeņiem, bet iedvesma komponēšanai.
Klausoties Ešenvalda ceļojumu stāstos, šķita, ka Cēsīs ieradies mūsdienu Žils Verns. Pats izplānojis maršrutu, pircis biļetes, sameklējis ceļabiedrus, ar kuriem došanās apkārt zemeslodei izdosies paredzētajā laikā. Tās bijušas 30 dienas, kamēr latviešu ceļotāji bija prom. Pārvarētas grūtības, piedzīvotas un pārvarētas bailes, ejot un kāpjot tur, kur neviens neiesaka iet.
Klausoties ceļotāju stāstos kā aizraujošā grāmatas lasījumā, rodas jautājumi. Ne tik vien par piedzīvoto lidojumos un pārgājienos. Jautājumi par tiem, kuri palikuši mājās. Žila Verna varonis 80 dienās apkārt zemeslodei ieguva ne tikai iedvesmu darbam, sastapa arī nākamo dzīvesbiedri. Latviešu varoņus mājās gaidīja ģimenes, tām bija garš laiks, gaidot ceļotājus.
Mūsu dienās piedzīvot fantastiskas lietas ir daudz vieglāk nekā Ž.Verna laikos. Salīdzinot ar rakstnieka laikmetu, mūsējā fantastiski zūd laiks. Tas, kurš liks priekšā, kā cilvēki iegūs vai pat atgūs laiku, būs jaunais Žils Verns.
Komentāri