Piektdiena, 11. aprīlis
Vārda dienas: Hermanis, Vilmārs

Modernās indes ierīces. Veipošanas rīki un e-cigaretes jauniešu vidū

Anna Kola
11:13
13.02.2023
58

Kaitīgie ieradumi. Tie vienā vai otrā veidā, substancē vai formā, šķiet, bijuši kārdinājums mūsu sugai kopš neatminamiem laikiem.

Liela problēma tajā ir kāpjošā jauniešu tendence izstrādājumus lietot ar apbēdinošu regularitāti. Par to bieži vēstī dažādi mediji. Arī Slimību profilakses un kontroles centra informācija liecina, ka pēdējos gados strauji palielinās pieprasījums pēc jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem.

Tā rezultātā tirgū ienāk aizvien vairāk produktu, kas aizstāj tradicionālo smēķēšanu, izmantotas dažādas tehnoloģijas (karsēšana, pulverizācija), lai patērētājs varētu uzņemt nikotīnu bez tabakas klātbūtnes vai turpināt tabakas lietošanu, taču bez tabakas degšanas rezultātā radīto kancerogēno vielu ieelpošanas. Pie jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem pieder elektroniskās cigaretes, tabakas karsēšanas ierīces, nikotīna spilventiņi u.c. Tiek radīts maldīgs priekšstats, ka šie produkti ir “veselīgāka” alternatīva tabakas smēķēšanai.

Problēma tā, ka, vērojot pieaugušos, kas teju ik uz stūra kūpina šīs ierīces, jaunajai paaudzei tāds ieradums šķiet “stilīgs”, un tādā veidā arī viņi kļūs par soli tuvāk tam, “kā ir būt par pieaugušo”.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra pētījuma datiem 2019. gadā elektroniskās cigaretes regulāri, ar to domājot mēneša laikā vairākas reizes, lietojuši 18% 13-15 gadīgie skolēni, tostarp 22% zēnu un 14% meiteņu. Kopš 2011. gada e-cigarešu lietotāju īpatsvars šajā vecuma grupā ir dubultojies. Šie rādītāji nudien ir briesmīgi! Vēl trakāk, ka daudzviet izskan viedokļi – veipošana un e-cigaretes jau nav kaitīgas, salīdzinot tās ar ierastajām cigaretēm, kuras atstāj aiz sevis raksturīgo tabakas smaku.

Pati vairākkārt esmu pieredzējusi, ka pusaudži no pārdevējas mierīgi saņem vienas vai citas garšas aro­matizētos “Salt”. Katru reizi, redzot šo situāciju, rodas vēlme pārdevējai pajautāt, vai tiešām jaunieša dokumenti apstiprināja viņa vecumu. Tomēr es ar savu novērotāja neapmierinātību šajās situācijas noteikti neko nepanāktu, vien to, ka tas pats jaunietis gadījumā, ja veikala darbiniece nokaunētos un ierīci nepārdotu, aizsoļotu pārdesmit metru tālāk uz citu veikalu, kurā saņemtu kāroto indes aparātu.

Pārsteidzoši šķiet arī sabiedrībā atzītu speciālistu viedokļi šajā jautājumā. Piemēram, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāja Nila Saksa Konstanti­nova sacītais, ka strauji pieaugušajai veipu un e-cigarešu popularitātei faktiski ir divas puses: “Reālistiskā aina, skatoties uz labiem un nopietniem pētījumiem no visas pasaules, viens – mēs redzam, ka daudzviet pusaudži mas­veidā veipo. To dara tie, kuri iepriekš būtu smēķējuši. Mēs tagad redzam, ka tradicionālo cigarešu smēķēšana samazinās. Kopu­mā ņemot, pēc visiem datiem cigarešu smēķēšana ir kārtu lielāks risks pusaudzim un kaitējums veselībai nekā veipošana. Līdz ar to vajadzētu uzmanīties ar masveida aizliegumu veipošanai, jo pēc tās atgriezīsies cigarešu lietošana jauniešu vidū.”

No pieredzes, kas gūta, tuviem paziņām smēķējot šīs ierīces, zinu, ka to lietošanu faktiski nav iespējams pamanīt nekā citādi, kā vien fiziski būt blakus smēķēšanas brīdī vai atrast pašas ierīces. Veipo­šana un e-cigarešu smēķēšana neatstāj nekādu aromātu, kā tas pierasts ar parastajām cigaretēm, kuras, domājams, jebkurš vecāks uzreiz varējis saost. Šīs indīgās uzpariktes atrašanos bērna vai jaunieša lietošanā noteikti iespējams konstatēt vienīgi ar reāliem, fiziskiem, taustāmiem pierādījumiem.

Tas ir satraucoši, jo patiešām nozīmē to, ka bērni var itin viegli smēķēšanas ierīces gan iegādāties, gan lietot, neviena nemanīti. Arī no paziņām, ilggadējiem smēķētājiem, esmu dzirdējusi, ka viņi nu ir pārgājuši uz “veselīgāku dzīvesveidu”, no ierastajām cigaretēm savu atkarību transformējot uz šīm “nekaitīgajām” veipošanas ierīcēm vai e-cigaretēm. Tomēr tik nekaitīgi šie krāmi nemaz nav. Kā vēsta SPKC dati, 2019. gada oktobrī pirmoreiz publicēti pētījuma rezultāti, kurā konstatēts, ka e-cigarešu smēķēšana izraisījusi plaušu vēzi pelēm. Tas ir pirmais pētījums, kurā konstatēta uzskatāma saikne starp e-cigarešu smēķēšanu un vēzi.

Tāpat pēdējā laikā pētnieku pastiprināta uzmanība tiek pievērsta e-cigarešu šķidrumam pievienoto aromatizējošo vielu toksicitātei. E-cigarešu sastāvā ir vielas, kas plaši tiek izmantotas pārtikas ražošanā un tiek uzskatītas par it kā drošām pārtikas piedevām. Tā kā pierādījumi par pārtikas ražošanā izmantotu ķīmisku vielu ietekmi to inhalācijas rezultātā ir ierobežoti, šo pašu vielu izmantošana e-cigarešu šķidrumu sastāvā nevar tikt uzskatīta par ieelpošanai drošām. Arvien turpinās pētījumi par dažādu aromatizējošo vielu izmantošanu elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs un to ietekmi uz veselību.

Saskaņā ar 2020. gadā publicētiem pētījuma datiem 44% Lat­vijas iedzīvotājiem, kuri smēķē vai smēķējuši e-cigaretes, to smēķēšana nav palīdzējusi samazināt vai pārtraukt tabakas izstrādājumu lietošanu. 4% iedzīvotāju e-cigarešu smēķēšanas rezultātā palielinājusies tabakas izstrādājumu lietošana. Pasaules Veselī­bas organizācija arī neiesaka lietot elektroniskās smēķēšanas ierīces, lai atmestu tradicionālo cigarešu smēķēšanu, un vienlaikus uzsver, ka pāriešana no viena smēķēšanas produkta uz citu nav smēķēšanas atmešana.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
28

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
26

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
58

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
59

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
80

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
81

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
36
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
37
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
30
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
53
77
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi