“Sociālajā medijā Facebook simtiem cilvēku dalījušies ar kāda pazīstama dezinformatora video, kurā viņš maldina, ka Latvijā regulāri notiek vēlēšanu viltošana,” raksta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija.
Raksta autors Rolands Siliņš uzsver, ka video autors nesniedz nekādus pierādījumus apgalvojumam, vien stāsta, ka ar viņu sazinājušies anonīmi cilvēki, kas it kā bijuši vēlēšanu iecirkņu darbinieki, un viņam personiski esot atzinuši vēlēšanu viltošanu.
Melīgā video stāstīts, ka samainīt īstās vēlēšanu zīmes iecirkņos pret viltotām esot ļoti viegli, jo lieku aplokšņu un vēlēšanas zīmju esot ļoti daudz. Video autors nesniedz nekādus citus pierādījumus, izņemot šos anonīmos apgalvojumus.
Re:Baltica/Re:Chek žurnālists R.Siliņš Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) noskaidrojis, ka katram iecirknim tiešām atstāj aplokšņu rezervi neparedzētai vajadzībai, taču, saņemot aploksnes, iecirkņa komisija tās apzīmogo, pārbauda un pārskaita, to dara vairākas reizes un katru reizi cits komisijas loceklis, aplokšņu skaitu reģistrē, tiek piefiksēti atbildīgā skaitītāja personas dati.
CVK pārstāve Laura Krastiņa pastāstījusi, ja vēlēšanu dienā kādam nepieciešama jauna aploksne, piemēram, ja iepriekšējā ir sabojāta, vecā aploksne jāatdod komisijai un jāparakstās par jaunas vēlēšanu aploksnes saņemšanu. Kad beidzas vēlētājiem paredzētais laiks, balsošanas kastes aizlīmē un atver tikai tad, kad vairākas reizes saskaitītas pāri palikušās un sabojātās aploksnes. Tās marķē kā neizmantotas (nogriežot augšējo labo stūri) un noglabā. Skaitot klātienē nodotās balsis, telpā nedrīkst atrasties neizmantotās vēlēšanu zīmes un aploksnes.
“Tātad iecirkņos nav pieejams “salīdzinoši neierobežots” aplokšņu skaits un vēlēšanu iecirkņa darbiniekiem nav pieejamas liekas aploksnes, kuras varētu izmantot, lai īsto balsu vietā kastē ievietotu viltotās,” komentē R.Siliņš.
Tāpat atspēkots video autora apgalvojums, ka viegli viltot pa pastu nodotās vēlētāju balsis.
Lasot par kādu laiku aizmirstām spekulācijām vēlēšanu ticamības sakarā, nāk prātā vienkārša doma – kam svarīgi pusotru mēnesi, pirms pilsoņi dosies vēlēt Saeimu, publiskajā telpā uzjundīt sajūtu, ka vēlēšanām nevar ticēt? Re:Chek raksta, ka šo video izplatījis kāds pazīstams dezinformators. Tātad zināma persona, turklāt droši vien ne tikai tiem, kas vienkārši ikdienā “izskrien” cauri sociālajiem tīkliem, bet institūcijām, kurām uzticēts uzdevums sargāt mūsu valsts drošību.
Protams, ja ģeopolitiskā situācija būtu citāda, par šādu dezinformatoru varētu tikai pasmīnēt. Diezin vai viņa izplatītajām aplamībām ticēs, īpaši mūsu mazajā valstī, kurā gandrīz katrs iedzīvotājs pazīst kādu, kas darbojas vēlēšanu komisijā, un zina, cik nopietni tajā cits citu kontrolē. Taču tagad šādiem apgalvojumiem ir pavisam cits konteksts. Tos veiksmīgi var izmantot, lai stāstītu, ka paši Latvijas iedzīvotāji netic savai demokrātiskajai iekārtai. Un jo vairāk, ja daudzi ar to sociālajos medijos dalījušies. Varbūt jāsteidz viņiem palīgā?
Komentāri