12. maijs ir Starptautiskā māsu diena, tā tiek atzīmēta visā Eiropā, arī Amerikas Savienotajās Valstīs. 12.maijs ir pasaulē slavenās medicīnas māsas Florensas Naitingeilas dzimšanas diena. Viņu uzskata par medicīnas māsu profesijas pamatlicēju. F.Naitingeila ir devusi būtisku ieguldījumu profesijas attīstībā, jo formulēja tās pamatmērķi – māsas prioritārais uzdevums ir pacienta aprūpe, atbalstot veselības kopšanu un slimību novēršanu. Tas ir arī viens no svarīgākajiem darbiem mūsdienu māsu praksē.
Cēsu rajona slimnīcā šogad māsu dienu īpaši neatzīmēs, bet nākamās nedēļas nogalē kopā tiks aicināti visi slimnīcas darbinieki, lai pavadītu jauku pēcpusdienu. Tad īpašs paldies par darbu tiks teikts kolēģiem, kas stacionārā strādājuši lielu mūža daļu, vairākas medicīnas māsas savam sirdsdarbam atdevušas pat 50 gadus.
Dagnija Žukovska, slimnīcas galvenā māsa:
“Veselības aprūpes vidē tikai pēdējos pāris gados pasakām, ka medmāsu valstī trūkst. Un tā ir liela problēma. Kādus desmit gadus par to nerunājām, un tas ir akmentiņš pašu dārziņā. Kādreiz medicīnas skolās mācīties izvēlējās daudz vairāk meiteņu, tagad statistika rāda, ka darba tirgū pieprasītas ir grāmatvedes, sekretāres, biroja administratores, pārdevējas, bet māsu profesija joprojām netiek celta priekšplānā. Tas, protams, arī tāpēc, ka medicīnas māsu darbs ir īpašs. Tā ir ne tikai profesija, profesionalitāte, bet līdztekus arī attieksme, cilvēciskās vērtības, kas ļauj cienīt un mīlēt tos, kuri atgūst veselību. Tāpēc medmāsas ir pelnījušas cieņu, uzticēšanos un novērtējumu. Viņas strādā komandā, un bez vienas komandas daļas – ne bez ārstiem, ne feldšeriem, vecmātēm, māsām – darbi neizdotos. Ne velti konferencēs esmu dzirdējusi amatpersonas sakām – medicīnas māsas ir slimnīcas mugurkauls. Administrācija, ārsti ir slimnīcas seja, bet māsas – tās dvēsele. Un šie stiprie vārdi ir pamatoti, jo slimnīcās un citās veselības aprūpes iestādēs kolektīvā lielākais ir medicīnas māsu īpatsvars.
Mūsu slimnīcā pašlaik strādā 140 māsas. Pagaidām par akūtu medicīnas māsu trūkumu nesūdzamies, bet nav tā, ka viņas neizvēlas mainīt darba vietu. Un saprotami, ka cilvēki labprātāk vēlas darbu, kur mazāk trauksmes, stresa, nav pastiprinātas atbildības. Kāpēc māsas ir uz izķeršanu? Ar stacionāriem konkurē rehabilitācijas, profilakses iestādes, veselības uzlabošanas centri, masāžas un kosmētiķu kabineti, zāļu un higiēnas preču izplatītājfirmas. Visās šajās iestādēs un firmās gaida darbā cilvēkus ar medicīnisko izglītību. Ja par tādu pašu darba samaksu var strādāt stresa mazāk pilnu darbu, kāpēc lai šo soli māsas arī nespertu?
Ja ieklausāmies Veselības ministrijas nostādnēs, tad māsa jau nevar tikai strādāt, mūsu profesijā regulāri ir tālāk jāizglītojas, tā ir arī iekšēja nepieciešamība. Jaunas zināšanas, iemaņas, arī jaunāko tehnoloģiju lietošana ir jāapgūst. Jākrāj teorētiska pieredze. Māsu darbā visu laiku jāiet tālākizglītošanās ceļš.
Pašlaik stacionāri, arī mēs, cenšamies popularizēt mediķa profesiju, piedāvātos pakalpojumus. Piedalāmies nozares izstādēs, izdodam informatīvus materiālus, esam atvērti, pie mums vasarās strādā pusaudži. Skolēni nāk un izzina profesiju skolu rīkotajās projektu nedēļās. Mēs vēlamies, lai par māsas un ārsta darbu interesējas aizvien vairāk jauniešu, bet tas neatrisina pašreizējo situāciju. Tas ir ilgtermiņa darbs.
Ja globāli vērtējam, tad medicīnas māsu profesija, tās loma noteikti nezudīs, jo sabiedrība jau veselāka nekļūst. Mūs ļoti gandarī, ka slimnīcā veiktajā anketēšanā pacienti novērtējuši mūsu visu ieguldījumu, kas palīdzējis atgūt veselību. Pacienti saka paldies ārstiem, māsiņām, visam personālam. Un tomēr ir kāda nianse, ko kolēģu starpā un arī plašākās sarunās esam sapratuši – ja cilvēkam ir slikti, ir sāpes, smagums, viņš jau ārstējas stacionārā, tad pirmais, kuru viņš sauks palīgā, būs māsiņa. Esam dzirdējušas, kā pirmajā izmisuma brīdī cilvēks izkliedz – māsiņ! Tas kaut kā sasaucas ar – māmiņ! Dziļi emocionāli. Tāda ir medicīnas māsu profesija – pieredze, profesionalitāte un iejūtība. Tas nav viegls darbs, bet vajadzīgs. Un daudzām māsām tas ir vienīgais un mīļākais darbs. Tas ir viņu sirdsdarbs, viņu dzīve.
Komentāri