Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Medijpratība jau no pirmās klases

Jānis Gabrāns
15:13
15.03.2021
38

Pēdējos gados vārds “medijpratība” skan itin bieži, īpaši tas aktualizējies “Covid-19” sakarā, kad visdažādākās informācijas pārpārēm un cilvēks apjūk, cenšoties saprast, kur
patiesība, kur – viltus ziņas.

Latvijas mediju politikas pamatnostādnēs 2016 .–2020. gadam medijpratība formulēta kā zināšanu un prasmju kopums, kas nepieciešams darbam ar ziņu avotiem: informācijas atrašanai un analīzei; informācijas sniedzēju funkciju izpratnei; informācijas satura kritiskam izvērtējumam; objektīvas informācijas atšķiršanai no tendenciozas; dažādos avotos pieejamo ziņu salīdzinājumam, lai veidotu savu pamatotu viedokli. Mediju pratība ietver arī prasmi praktiski lietot medijus.

Šis zināšanu un prasmju kopums nemaz nav vienkārši apgūstams, tāpēc tas, gluži kā savulaik piesprādzēšanās automašīnās, tagad – atkritumu šķirošana, jāmāca jau no mazām dienām. Bērni jau no mazotnes nonāk ciešā saskarē ar virtuālo pasauli, kurā ļoti viegli apmaldīties. Ja vecāki nespēj parādīt pareizo ceļu, jo paši to nezina, rodas problēmas. Īpaši šobrīd, kad skolēnu dienas galvenokārt aizrit datorā, internetā. To apliecina arī Latvijas Drošāka interneta centra, kas darbojas, izglītojot un informējot sabiedrību par bērnu drošību internetā un nodrošinot iespēju ziņot par atklātajiem pārkāpumiem internetā, veiktās aptaujas, testi un pētījumi. Tajos atklājies, ka bērniem un jauniešiem internetā ir grūtības atšķirt melus no patiesības, viņi uzticas sociālajos tīklos atrodamajai informācijai un dalās ar to, nepārbaudot, vai tā uzticama, tādējādi kļūstot līdzatbildīgi nepatiesas un maldinošas informācijas izplatīšanā.

Var tikai teikt, ka ābols no ābeles tālu nekrīt, ja vecāki nepievērš uzmanību informācijas uzticamībai, arī bērniem tas nebūs pirmajā vietā.

Zināšanu trūkums par sociālo mediju platformās noteiktajiem vecuma ierobežojumiem, elementāru ar interneta vidi saistītu jēdzienu nezināšana un risku nenovērtēšana ir kļūdas, ko visbiežāk pieļāvuši Latvijas skolēni, piedaloties centra Drossinter­nets.lv organizētajā Vislatvijas viktorīnā, kas norisinājās febru­ārī.

Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska norāda, ka brīdī, kad liela daļa bērnu un jauniešu dzīves aizrit interneta vidē, kur tos apdraud neskaitāmi riski, ir būtiski rūpēties par viņu digitālo inteliģenci, kas ļauj droši sazināties interneta vidē, gudri un atbildīgi lietot tehnoloģijas, strādāt ar informāciju un rast pareizo risinājumu dažādās problēmsituācijās.

Minētā viktorīna, kurā piedalījās vairāk nekā 10 000 skolēni no visas Latvijas, ietvēra jautājumus par interneta vēsturi, terminiem, dažādiem izaicinājumiem un interneta izmantošanas paradumiem, drošību un medijpratību.

Rezultāti rāda, ka liela daļa (38%) 1.-3. klašu skolēnu gatavi noticēt informācijai, nepārliecinoties par tās patiesumu. Pro­tams, būtu aplami domāt, ka pirmklasnieks spēs analizēt informāciju vai vismaz gatavosies to darīt. Bet vecākiem būtu svarīgi par to parunāt, pasekot, kā laiku virtu­ālajā vidē vada bērni, ko skatās, ar ko dalās, aicinot pakonsultēties ar viņiem. Protams, ja vien pašiem vecākiem ir spējas izvērtēt, kas pareizs, kas nē, ja ir zināšanas kaut vai par sociālajos tīklos noteiktajiem vecuma ierobežojumiem. Vai zina, ka sociālo tīklu platformās Snapchat, TikTok un Instagram drīkst reģistrēties tikai no 13 gadu vecuma? Vik­torīnas rezultāti parāda, ka katrs ceturtais pirmo klašu skolēns to nezina, lai gan daudzi lieto šīs platformas. Tātad vai nu vecākiem vienalga, ko bērns dara tīmeklī, vai viņi paši nav par to informēti.

Apmēram trešdaļa 4.-6. klašu skolēnu nav pietiekami informēti, kur vērsties, ja nācies saskarties ar problēmsituācijām interneta vidē. Tikai nedaudz vairāk par pusi (52%) zina, ka šādās situācijās jāvēršas pie pieaugušā, Drossinternets.lv speciālistiem vai jāzvana uz uzticības tālruni 116111. Jāatzīmē, ka sociālajos tīklos nemitīgi pastāv risks saskarties arī ar emocionālu pazemošanu, privātuma pārkāpumiem, saziņu ar svešām personām un citiem, par kuriem bērni būtu jāinformē un jāizglīto gan skolā, gan ģimenē.
Izplatītākās kļūdas 7.-9. klašu skolēnu vidū ir nezināšana par digitālajā vidē svarīgiem terminiem. Lielai daļai (36%) šīs vecuma grupas viktorīnas dalībnieku nav zināšanu par to, kas ir algoritms un kā tas darbojas.

Analizējot 10.-12. klašu skolēnu atbildes uz viktorīnas jautājumiem, arī var konstatēt nepietiekamas zināšanas par drošību sociālo tīklu platformās. Tikai mazāk par piektdaļu (14%) vidusskolēnu zina, ka Eiropā WhatsApp lietotāji drīkst reģistrēties tikai no 16 gadu vecuma.

Šī informācija, šķiet, pārdomām visai izglītības sistēmai, jo daudzviet pamatskolas klasēs, kurās mācās bērni līdz 16 gadiem, saziņai izveidots klases čats tieši šajā platformā. Kaut kā piemirstot, ka jaunā Eiropas Savienības datu regula nosaka, ka “WhatAapp” aplikāciju drīkst lietot no 16 gadu vecuma.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi