Pirms Lieldienām plaši tika ziņots, ka nu tik ies vaļā lielā vakcinācija. Masu medijos stāstīja par reģionālo vakcinācijas centru darbību, un vēl Lieldienu priekšvakarā Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča informēja, ka līdz ar šo centru darbu uzsākšanu potēšanas apjoms Latvijā varētu sasniegt 10 000 – 12 000 cilvēkus dienā.
Veselības ministrija pagājušajā nedēļā informēja, ka otrdien un trešdien Latvijā kopumā vakcīnu ražotāji piegādājuši 68 400 vakcīnu, no tām 12 600 tiks novirzītas otrajām devām, bet visas pārējās paredzētas iedzīvotāju raitai potēšanai. Tātad gandrīz 56 tūkstoši vakcīnu, un daudzi cerēja, ka beidzot mūsu iestigušais vakcinācijas ritenis sāks veiksmīgi griezties.
Taču jau svētku brīvdienās sociālajos tīklos rūga pamatīgs sašutums par to, ka šie centri stāv pustukši, jo, izrādās, cilvēkiem ar hroniskajām saslimšanām, kas arī tika nosaukti kā prioritārā grupa, vajadzīgs ārsta norīkojums, ko brīvdienās dabūt nevar. Piedevām atklājās, ka visur reklamētais tālrunis 8989 nestrādā un jāzvana uz citu, lai vēl jo vairāk sajauktu galvu. Nemitīgi skan aicinājums pieteikties vakcinēšanai,bet tie, kuri pieteikušies, nesaprot, zvanīt vēlreiz, jo joprojām netrūkst cilvēku vecuma grupā 80+, kuri grib vakcinēties, bet nekādu uzaicinājumu nav saņēmuši. Nākas secināt, ka no izreklamētās masu vakcinācijas sanācis latviešiem tik zināmais “čiks”.
Izrādās, Lieldienu brīvdienās pret “Covid-19” vakcinēti 7000 cilvēku, un šoreiz droši var teikt – tikai, jo tika vērti visi deviņi vakcinācijas centri. Vēl pārsteidzošāk, ka šie centri, dažas dienas pastrādājuši, atkal dodas ziemas miegā, lai gan marta sākumā E. Juhņēviča Latvijas Radio programmā “Labrīt!” atzina, ka vakcinācijas centri strādās septiņas dienas nedēļā, 16 stundas diennaktī.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts savā feisbuka profilā 4.aprīlī ierakstījis, ka lielo vakcinācijas centru iedarbināšana Lieldienu brīvdienās no sākta gala bijusi iecerēta kā izmēģinājums / pilota fāze, lai pārbaudītu tehnisko gatavību un lai četrās brīvdienās, kad Latvijā ir daudz vakcīnu, nebūtu mazs vakcinēto skaits.
Jā, spēja atzīt savas kļūdas nekad nav bijusi Latvijas politiķu stiprā puse, un vienmēr var atrast attaisnojumu – eksperiments. Jāatzīst, mums viss vakcinācijas process ir tikai un vienīgi eksperiments, turklāt nemācoties no kļūdām.
Kaut kā pirms tam nekur nav atrodams, ka šo centru atvēršana ir tikai eksperiments. Jā, tika izziņots, ka Ventspilī izmēģinājuma režīmā uz dienu atvērts pirmais liela mēroga vakcinācijas punkts Latvijā. Par to rakstīja prese, stāstīja radio, rādīja televīzijās, klāt bija pats veselības ministrs. Tika minēts, ka mērķis ir pārbaudīt masu vakcinācijas procesu darbībā, lai iegūtās atziņas noderētu arī pārējiem liela mēroga vakcinācijas punktiem visā Latvijā. Tagad izrādās, lai tos atvērtu vien uz dažām dienām. Vai tādēļ pašvaldībām bija jātērē resursi, lai šos centrus sagatavotu? Kā lasām Cēsu pašvaldības mājaslapā, pašvaldība mobilizējusi visu savu materiāltehnisko un cilvēkresursu bāzi: no galdiem, krēsliem un norobežojumiem līdz dzeramā ūdens aparātiem, zīmēm, norādēm, telpaugiem un tamlīdzīgi. Protams, katrs vakcinētais cilvēks ir svarīgs, bet vai bija vērts tērēt resursus, lai telpas atkal stāvētu tukšas līdz nākamajai reizei? Varbūt pareizāk bija nogaidīt, un, kad skaidri zināms, ka vakcīnu pietiks vismaz mēnesim, koncentrēt visus resursus centru darbībai, jo par telpām noma jāmaksā, iespējams, vēl kādas iekārtas, mēbeles tiek nomātas, vai tā ir pārdomāta saimniekošana? Atbilde – nē, bet tas taču ir eksperiments.
Lai arī pilnīgi skaidrs, ka sanācis “čiks”, vakar rīta “Panorāmā” D. Pavļuts vakcinācijas tempu vērtēja pozitīvi: “Lielo centru pirmais uznāciens vērtējams pozitīvi, tie gatavības pārbaudi izturēja, visiem viss skaidrs, centri būs gatavi darbam, kad Latvijā būs piegādāts lielāks vakcīnu skaits.”
Interesanti, vai vakcinācijas centru ierīkotāji, uzņēmumi, kuri ieguva tiesības veikt vakcināciju, tika informēti, ka tas būs tikai eksperiments?
“Diemžēl saskārāmies ar neparedzēti zemu atsaucību brīvdienu un bažu par konkrēto vakcīnu dēļ. Palika neizmantotas jaudas, tā ir jauna situācija. Radās problēma tai 1/3 hroniski saslimušo, kuriem vajadzīgi nosūtījumi e-veselībā no ģimenes vai ārstējošā ārsta. Līdz ar daudzu jaunu aicinājumu nosūtīšanu un jaunu grupu atvēršanu par pudeles kaklu kļuva zvanu centru jauda brīvdienās, ar ko līdz šim nebijām sastapušies,” raksta D. Pavļuts.
Vai tiešām to nekādi nebija iespējams paredzēt? Vai iepriekšējo nedēļas nogaļu zemā vakcinācijas intensitāte neļāva plānot, ka Lieldienu brīvdienās atkārtosies kas līdzīgs? Tiešām nebija iespējams saprast, ka vajadzēs ārstu nosūtījumus? Nevarēja prognozēt, ka, paverot jaunas iespējas, palielināsies zvanītāju skaits un sistēma netiks galā? Arī vakar, uzgriežot 8989, nācās dzirdēt: “Gaidīšanas laiks 15 minūtes…” Vai tiešām neko no tā nebija iespējams prognozēt?
Pēc šāda “eksperimenta” kādam būtu jāuzņemas atbildība, bet veselības ministrs tā vietā televīzijā saka, ka tagad ģimenes ārsti un vakcinācijas kabineti medicīnas iestādēs var ķerties pie darba un šonedēļ vakcinēto skaits pārsniegšot iepriekšējos rekordus. Varbūt nevajag dzīties pēc rekordiem, bet beidzot sakārtot sistēmu, lai visiem viss ir skaidrs.
Tikmēr salīdzinājumam: Latvijā abas devas saņēmuši 24 884 cilvēki, Igaunijā – 69 779, bet Lietuvā – 176 461.
Komentāri