Valsts budžets tiks pieņemts, bet jautājums, vai iespējams atrast nepieciešamo finansējumu mediķu algām, paliks.
Par spīti opozīcijas partiju apgalvojumiem, ka naudu var atrast, manuprāt, tas nav tik vienkārši, jo kādam kaut ko nāktos atņemt. Tiesa gan, vismaz kaut ko deputāti varētu izdarīt, apliecinot savu labo gribu. Proti, atteikties no partiju finansēšanas palielinājuma šai Saeimai. Tas neatrisinās veselības aprūpes finansējumu, bet vismaz apliecinās, ka deputātiem šis jautājums tiešām rūp. Varbūt var atlikt sabiedrisko mediju iziešanu no reklāmas tirgus, tā iegūstot vēl dažus miljonus eiro? Taču arī ar to nepietiks.
No vienas puses, var piekrist bijušā premjera Māra Kučinska sacītajam, ka pirms vēlēšanām tika solītas neizpildāmas lietas jeb ar murgainiem solījumiem tika “nopirktas” vietas Saeimā. Vismaz kaut kas no solījumiem jāpilda, katra koalīcijas partija kaut ko grib, kaut mazu daļu no solītā, tādēļ budžets netika veidots, par pamatu ņemot ar likumu solītā apjoma finansējuma palielināšanu veselības aprūpē un izglītībā. No otras puses, algu palielinājums budžetā ir paredzēts ne tikai mediķiem un skolotājiem, ekonomikas attīstība palēninās. Tā tas notiek visā Eiropā, un vainot tajā premjeru Krišjāni Kariņu arī ir muļķība, kam ar īstenību nav nekādas saistības. Kaut ko kādam atņemt ir visai apšaubāmi, jo nav tā, ka visas nozares ir visu prasīto saņēmušas, un, piemēram, ceļu uzturēšana un atjaunošana var izrādīties neizpildāms uzdevums, jo Eiropas naudas vairs nebūs, bet budžetā tās nepietiek.
Iespējams, budžeta veidošanu vajadzētu sākt no nulles, par pamatu ņemot finansējuma palielināšanu veselības aprūpē un izglītībā. Taču, manuprāt, tas nav iespējams vairāku iemeslu dēļ: koalīcijas partijas tam nepiekritīs, jo tad zaudēs savus “mazos ieguvumus”; arī citās nozarēs strādājošie var sākt dumpoties, jo var zaudēt ilgi gaidīto algas pielikumu; var sanākt tā, ka gads atkal jāsāk ar “tehnisko budžetu”; un visbeidzot tam jāprasa atļauja Eiropas Komisijai. Atgādinājums par lielāko budžetu atjaunotās Latvijas vēsturē nav arguments, jo arī vajadzības ir daudz lielākas.
Var teikt, ka “slimības uzliesmojums” veselības aprūpē ir veidojies trīsdesmit gadu, problēmas ir ne tikai ar algām, bet slima ir arī pati sistēma, kurā aplamību ir daudz un kurā nauda brīžiem pazūd kā melnā caurumā. Jebkurā gadījumā ar algu pielikumu vien problēmas netiks atrisinātas, bet ir skaidrs, ka bez to palielināšanas pāris gados veselības aprūpes sistēma var pilnībā sabrukt speciālistu trūkuma dēļ.
Kas notiks tālāk? Mediķu arodbiedrība sola vākt parakstus Saeimas atlaišanai. Tas nebūs vienkārši, jo Satversme paredz, ka ierosināt parlamenta atlaišanu var ne mazāk kā desmitā daļa vēlētāju. Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas datiem 13. Saeimas vēlēšanās bija 1 548 673 balsstiesīgo, tātad ir vajadzīgi 154 867 notariāli apstiprināti paraksti. Nobalsošanā par atlaišanu jānobalso vairākumam, turklāt ne mazāk par divām trešdaļām no to vēlētāju skaita, kas nobalsoja 13. Saeimas vēlēšanās – tātad divām trešdaļām no 844 925. Protams, teorētiski to var izdarīt, it sevišķi, ja talkā nāks opozīcijas partijas. Latvijas Radio 1 “Brīvajā mikrofonā” jau vairākas reizes izskanējis klausītāju teiktais, kas liek domāt , ka , piemēram, ZZS pārstāvji jau braukā pa Latviju, aģitējot pret novadu reformu. Iespējams, pievienosies arī “Saskaņa” un opozīcija daudz laika un spēku veltīs, aicinot cilvēkus parakstīties par Saeimas atlaišanu. Sabiedrības neapmierinātībai ir pamats, ir tikai jāprot aizšķilt sērkociņu, un politiskais ugunsgrēks garantēts. Rezultātā ZZS var atkal uzkāpt varas augstumos un “Saskaņa” var cerēt, ka sastrādātais Rīgā emociju karstumā piemirsīsies un izdosies atkal iegūt vairāk vēlētāju.
Vai ārkārtas vēlēšanās ievēlētā Saeima pēkšņi spēs atrast naudu, kuras īsti nemaz nav? Vai tajā būs vairāk profesionālu un godīgu deputātu? Manuprāt, ir vērts atcerēties, ka Saeima ir mūsu sabiedrības šķērsgriezums, tajā nevar nez no kurienes uzrasties tikai gudri, godīgi un patiesi politiķi. Tādēļ diez vai Saeimas ārkārtas vēlēšanas vienā rāvienā atrisinās gadiem ilgi krātās problēmas.
Komentāri