Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Mājup – un uz cietumu

Jānis Buholcs
11:43
29.11.2017
10

Pagājušajā nedēļā vairāk nekā desmit gadu cietumsods tika piespriests Mārtiņam Grīnber­gam, kas Sīrijā bija pievienojies teroristiskam grupējumam “Islā­ma valsts”. Par noziegumiem, protams, jāsoda. Tomēr šajā gadījumā iznākums izskatās drīzāk traģisks nekā taisnīgs.

Sods un likums

M. Grīnbergs ir jaunietis, kas vidusskolas beidzamajās klasēs bija aizrāvies ar reliģijas jautājumiem un, cik noprotams, ilgajās interneta sarunās radikalizējies. Rezultāts bija tāds, ka M. Grīn­bergs atmeta domu par studēšanu augstskolā, bet tā vietā nonāca Sīrijā, kur pievienojās “Islāma valstij”. Vēlāk viņš no Sīrijas aizbēga, tika aizturēts Turcijā un nogādāts Latvijā. Tagad viņš ir notiesāts par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā un par dalību noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti, vai kara noziegumos.

Rīgas apgabaltiesas prokurore Zanda Riekstiņa pēc sprieduma nolasīšanas izteica gandarījumu par piespriesto – desmit gadu un trīs mēnešus ilgo – cietumsodu. Viņa ir noraidījusi M. Grīnberga advokāta sacīto, ka sods ir pārlieku bargs. Proti, saskaņā ar likumu, desmit gadi vispār ir minimālais sods, ko par šādiem noziegumiem varot piespriest. Taču tādā gadījumā ar likumu kaut kas pagalam nav kārtībā.

Soda mērķis ir pēc iespējas audzināt cilvēku, dot tam iespēju saprast savu kļūdu un mudināt to vairs neatkārtot. M. Grīnberga liktenis liek šaubīties, vai likumi, uz kuru pamata viņš tika notiesāts, sasniegs primāro soda mērķi.

Atgriezties, lai tiktu tiesāts

Cilvēkiem, kas karojuši teroristu un citu ļaundaru rindās, tiem palīdzējuši noziegumos, ir jārēķinās ar sekām. Tanī pašā laikā ir vērts uzdot jautājumu: kādi apsvērumi vadītu cilvēku, kurš nonācis teroristu vidū, bet sāk apšaubīt savu izvēli? Ja cilvēks zina, ka, atgriežoties savā valstī, viņu gaida smags sods, ir lielāka iespēja, ka viņš tomēr nolems savu kara pozīciju nepamest.
Šis nav aicinājums amnestēt teroristus un citus ļaundarus. Šajos cilvēkos, kas atgriežas tāpēc, ka radikālajā ideoloģijā ir vīlušies, vajadzētu saskatīt ne jau tikai noziedzniekus, bet arī iespēju mazināt radikālisma simpātijas sabiedrībā. Tas pats M. Grīnbergs agresīvajai ideoloģijai pievienojās pēc tam, kad internetā bija atradis domubiedrus. Šī problēma pasaulē ir ļoti izplatīta – teroristi zina, kā internetā un citās vidēs pārliecināt dzīvē apmaldījušos cilvēkus, un piedāvā tiem šķietami pievilcīgu mērķi. Taču nepietiek cilvēku, kas darītu pretējo – stāstītu un ar personīgo piemēru rādītu, kas notiek, ja paklausa vervētājiem un nonāk teroristu rindās. Tieši tādi cilvēki, kas tikuši ārā no noziedzīgajiem grupējumiem, vislabāk zina, kā šīs organizācijas darbojas, kā piesaista jaunus sekotājus un kā tiem var pretdarboties. Katrs izbijis karotājs, kurš nudien ir sapratis savu kļūdu, ir svarīgs resurss cīņā pret teroristu vervēšanas tīkliem.

Der arī pārdomāt, ko cietums izdara ar cilvēku. Ir daļa notiesāto, kuri pēc ieslodzījumā piedzīvotā labojas. Tomēr daļai ieslodzīto cietums pāraudzināšanas funkciju nepilda. Ir tādi, kuriem šī pieredze dzīvi salauž vēl vairāk. Un ir tādi, kas cietumā veiksmīgi apgūst izdzīvošanas prasmes šajā vidē, kā arī jaunas zināšanas, kas pēc iznākšanas brīvībā ļauj pastrādāt jaunus, sarežģītākus noziegumus. Vismaz daļai ieslodzīto cietums ir nevis vieta, kur viņi saprot savas kļūdas un iemācās iekļauties sabiedrībā, bet gan vieta, kur viņu izvēlētā dzīves taka nostiprinās. Tātad – cietums kā soda veids ne vienmēr ir efektīvs cīņā pret noziedzību. Un ir absurdi, ka sabiedrība maksā par cietumu uzturēšanu, lai pati no šīs sistēmas negatīvajiem blakusefektiem ciestu.

Un tagad paskatīsimies uz M. Grīnbergu. Viņš ir jauns, visa dzīve vēl priekšā. Taču kāda var būt viņa dzīve, ja ļoti svarīgs tās laiks ir pavadīts ieslodzījumā ar tā brutālo lietu kārtību? Viņš ir atzinis savu alošanos, atteicies no islāma radikālisma. Tiesvedības laikā M. Grīnbergam veiktā psiholoģiskā ekspertīze parādīja, ka viņš esot viegli vadāms un iespaidojams un tas esot arī viens no iemesliem, kāpēc viņu bija iespējams savervēt teroristu tīklā. Ko sabiedrība iegūs no puiša atrašanās cietumā tik ilgu laiku? Tikai vienu psiholoģiski vēl vairāk salauztu cilvēku.

Apjukušais precedents

Uzsvēršu vēlreiz – šis nav aicinājums apžēlot cilvēkus, kas ir iesaistījušies kriminālās struktūrās vai pastrādājuši noziegumus. Taču šis ir aicinājums pārdomāt, cik saprātīga ir sistēma dažādu noziegumu iztiesāšanā un vai tās iznākums vienmēr ir sabiedrības interesēs. Daudz svarīgāk par to, ka vēl viens cilvēks nonāk cietumā, ir tas, lai vēl viens cilvēks kļūst par normālu sabiedrības dalībnieku, kas nevis apdraud citus, bet gan ar saviem darbiem sniedz kādu ieguldījumu.

M. Grīnberga nodarījums ir gana nopietns, lai par to vienkārši pakratītu ar pirkstu. Sekām ir jābūt. Melu detektora iznākums gan lika domāt, ka jaunietim tika doti ar teroristiskām darbībām saistīti uzdevumi. Tanī pašā laikā tiesai nebija pamata uzskatīt, ka viņš būtu šāvis uz cilvēkiem. Jautājums paliek: vai tiešām nav iespējamas alternatīvas uzraudzības un pāraudzināšanas iespējas, kas būtu pielāgotas katram gadījumam atsevišķi un veidotas ar mērķi sasniegt optimālo iznākumu?

Prokurore Z. Riekstiņa pēc M. Grīnberga sprieduma nolasīšanas izteica pārliecību, ka šī lieta kļūs par precedentu, uz kuru balstīsies tiesu prakse arī citās līdzīgās lietās. Tātad Latvijas turpmākā attieksme pret teroristu un citu ļaundaru rindās karojošajiem tiks balstīta apjukuša, viegli ietekmējama jaunieša liktenī. Tas nav pārliecinošs sākums. Spriedums gan vēl tiks pārsūdzēts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi